A családi adókedvezményre azok a családok jogosultak, ahol a szülők jövedelemadó-köteles jövedelemmel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a jövedelemnek nem kell feltétlenül munkaszerződésből származnia.
A családi kedvezmény segít a szülőknek abban, hogy kevesebb jövedelemadót fizessenek. A kedvezmény a jövedelemadó alapot csökkenti, ami a legtöbb esetben a bruttó munkabér lesz.
Az új személyi jövedelemadót a csökkentett munkabér szerint fogják kiszámolni, ami a nettó jövedelem megnövekedését eredményezi.
Meghosszabbítás
A családi adókedvezmény igénylését 2022 augusztusában meghosszabbították: eddig a 2022-es év vége volt az igénylési határidő. A családi adókedvezményt a kormány bejelentése alapján 2024-ben is igényelni lehet.Ki rendelkezhet a kedvezménnyel?
A kedvezmény nem áll összefüggésben a családi pótlékkal, hiszen azok is rendelkezhetnek vele, akik nem részesülnek családi pótlékban.
Abban az esetben viszont, ha egy magánszemély jogosult a családi pótlékra, akkor a kedvezményre is automatikusan jogosult lesz.
Rokkantsági járadékban részesülő személyek szintén kedvezményezett családtagnak számítanak.
KATÁS vállalkozók nem igényelhetik
A KATÁS bevételre nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ezért ezek a vállalkozók nem vehetik igénybe a családi adókedvezményt.Adókedvezmény elvált szülők esetén
Ha a szülők elváltak és nem élnek együtt, akkor a kedvezményt az a fél veheti igénybe, aki a családi pótlékot is kapja.
A másik fél nem jogosult az adókedvezményre, akkor sem, ha a válás során a szülők közös felügyeletben állapodnak meg.
A legtöbb esetben az anyukánál marad a gyerek, ezért a pótlékban és a kedvezményben is ő részesülhet. Az apuka hiába fizet gyerektartást, ő nem veheti igénybe a kedvezményt.
Az adókedvezmény megosztása
Az elvált pár csak abban az esetben oszthatja meg az adókedvezményt, ha a családi pótlék is megoszlásra kerül. Az összeg ilyen esetben 50-50 százalékos arányban oszlik el.
Ha nem vagy biztos benne, hogy jogosult lennél az adókedvezményre, akkor a járási hivatalnál tudsz érdeklődni.
Családi adókedvezmény összege
Legalább egy gyermek kell ahhoz, hogy a szülők igényelhessék a kedvezményt. A kedvezmény mértéke a gyerekek számától függően a következőképpen alakul:
- Egy eltartott gyerek esetén: gyerekenként 66.670 Ft
- Két eltartott gyerek esetén: gyerekenként 133.330 Ft
- Három vagy háromnál több gyerek esetén: gyerekenként 220.000 Ft
Ha a gyerek még nem született meg, akkor a magzatnak legalább 91 naposnak kell lennie.
A kedvezmény csak tankötelezett gyerek után jár. Ha a gyerek nem közös, hanem az egyik fél előző házasságából született, akkor csak ő jogosult az adókedvezmény igénylésére.
Az adó mértéke havonta a következőképpen csökken:
- Egy eltartott gyerek esetén: gyerekenként 10.000 Ft-tal
- Két eltartott gyerek esetén: gyerekenként 20.000 Ft-tal
- Három eltartott gyerek esetén: gyerekenként 33.000 Ft-tal
Példa
Ha egy házaspár két iskolás gyereket nevel és a felek a gyerekek után családi pótlékra is jogosultak, akkor a szülők 2 x 133.330 Ft kedvezményt vehetnek igénybe. Ha a család egy iskolás és egy felnőtt gyerekkel rendelkezik, akkor a szülők csak 1 x 133.330 Ft kedvezményt kaphatnak. A család kétgyermekes családnak minősül, viszont a kedvezményt csak az iskolás gyerek után lehet igénybe venni.Megtörténhet, hogy az igénybe vehető családi kedvezmény mértéke nagyobb legyen a személyi jövedelemadónál. Ebben az esetben nem fogod megkapni a plusz pénzt, de cserébe az egészségbiztosítási- és nyugdíjjárulék, valamint a társadalombiztosítási járulék összegét is csökkentheted vele.
A jövedelem mértéke
Az adókedvezmény mértékét nemcsak a gyerekek száma, hanem a jövedelem nagysága is befolyásolja. A kedvezményt akkor tudod maximálisan kihasználni, ha 3 gyereket nevelsz és rendelkezel elég nagy jövedelemmel.
A példa azt mutatja, hogy az adókedvezményt 3 gyerek mellett legalább 330.000 Ft-os jövedelemmel tudod maximálisan kihasználni. A bér után 110.000 Ft adót kellene fizetni, viszont az adókedvezmény ebből 99.000 Ft-ot fog kitenni.
Ezt a 90%-os arányt nem nagyon lehet felülmúlni akkor sem, ha nagyobb jövedelemmel rendelkezel.
Ennél alacsonyabb bevétellel viszont nem lehet teljesen kihasználni a kedvezményt. 250.000 Ft-os jövedelemnél 3 gyerek mellett több, mint 15.000 Ft kedvezmény megmarad. Ezt a következő táblázat is szemlélteti:
Adó mértéke | Nettó jövedelem | |
---|---|---|
Gyerek nélkül | 83.750 Ft | 166.250 Ft |
Egy gyerek | 73.750 Ft | 176.250 Ft |
Kettő gyerek | 43.750 Ft | 206.250 Ft |
Három gyerek | 0 Ft, 15.250 Ft kedvezmény kihasználatlan marad | 250.000 Ft |
A családi kedvezmény érvényesítése
A szülők csak saját háztartásban nevelt gyerek után érvényesíthetik a kedvezményt. Ha a családban van 3 gyerek, viszont ezek közül csak az egyik él a szüleivel, akkor a kedvezmény mértéke 99.000 Ft helyett 33.000 Ft lesz.
Ha a családi kedvezményre több családtag is jogosult, akkor a kedvezményt közösen kell érvényesíteni. A kedvezmény megosztására akkor van lehetőség, ha csak az egyik szülő rendelkezhet vele.
Erről csak a kedvezményezett dönthet, ezért ha nem szeretné, akkor nem köteles megosztani az összeget. A leggyakoribb eset az, amikor a két szülő külön-külön veszi igénybe a kedvezményt, egyikőjük az egyik gyerek, a másik fél pedig a másik gyerek után.
Az egyedülálló szülők is jogosultak lehetnek a kedvezményre, de csak abban az esetben, ha a gyereket hivatalosan is egyedül nevelik.
Családi adókedvezmény igénylése
Lépések
Kinyomtatod a szükséges papírt
Az igényléshez szükséges nyilatkozatot a NAV honlapjáról tudod kinyomtatni.Kitöltöd a nyilatkozatot
A nyilatkozatot ki kell töltened a megfelelő adatokkal.Odaadod a papírt a munkáltatódnak
A nyilatkozatot ezután a munkáltatódnak kell kézbesítened.Megkapod a fizetést
A következő nettó fizetésedet adókedvezménnyel fogod megkapni.Gyakran Ismételt Kérdések
Milyen jövedelem után vehetem igénybe a kedvezményt?
Meddig jár a családi adókedvezmény?
Mit csökkent a kedvezmény?
Hogyan vehetem igénybe az adókedvezményt?
- havonta, a munkabérrel együtt
- az éves adóbevallásban, egy összegben
Visszamenőleg is igényelhetem a családi adókedvezményt?
A szülők megoszthatják a kedvezmény mértékét?
Összefoglaló
A családi adókedvezmény nagy segítség minden szülő számára. A kedvezmény növel a nettó munkabéren, ezért a szülők ugyanakkora fizetés mellett több pénzt fognak kézbe kapni. Minél több gyerek van a családban, a kedvezmény mértéke annál nagyobb lesz.Források
- Alapvető tudnivalók - NAVOlvasva: 2021. 09. 15.
- Családi adókedvezmény kalkulátor - NAVOlvasva: 2021. 09. 15.