WIKI

Befektetési arany vásárlás

Összefoglaló

A befektetési arany vásárlás világszerte az egyik legelterjedtebb formája a pénz megtakarításának: hosszú távon az arany legyőzi az inflációt, és biztos pénzügyi menedéket nyújt válságok során.

Az évek alatt az arany ára organikusan növekedett, válságok esetén pedig különösen jól teljesített, mivel ilyenkor sokan vásárolják ezt a nemesfémet. Mielőtt aranyba fektetnél, érdemes tisztában lenni a kockázatokkal is, hiszen vannak olyan periódusok, amikor még az arany ára is volatilissá válik.

Az aranyat számos különböző formában meg lehet vásárolni: a fizikai megvásárlás számos kockázattal jár, ezért sokan inkább egy online brókeren keresztül, CFD-k segítségével fektetnek egyszerűen aranyba.

Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 11. 25.

Az arany befektetés régi idők óta az egyik legnépszerűbb befektetés a világon. Ez azért van, mert az arany egy rendkívül jó értékmegőrző eszköz, amely jól teljesít bizonytalan gazdasági helyzetekben.

Ebben a cikkben mindent leírunk, amit az arany befektetésről és az aranypiacról tudni érdemes – azt is megmutatjuk számodra, hogy hogyan tudsz aranyba fektetni anélkül, hogy ezt fizikailag megvásárolnád!

Nagyszerű befektetések

Az arany befektetés általánosságban egy jó választás, viszont egy rövid távon gondolkodó, vagy egy nagyobb profitra vágyó befektető számára vannak sokkal jobb lehetőségek is.

A tőzsdepiac kezdő és haladó befektetők számára is rengeteg jövedelmező befektetést kínál:

Legjobb befektetési lehetőségek

Bevezető az arany befektetésről

Az arany a köztudatban egy jó értékmegőrzőként és befektetési eszközként van elterjedve, hiszen a történelem során az aranypiac mindig biztos menedéket jelentett a bizonytalan gazdasági időszakokra, illetve az infláció ellen is jó ellenszerként működött.

Az arany befektetés régen fizikai formában történt: az aranyat fizikailag meg kellett vásárolni, ezután pedig biztonságos helyen tárolni egészen addig, ameddig értékesíteni szerették volna.

Arany befektetés napjainkban

Az arany befektetésnek mára már rengeteg módja van, amelyek sokkal kényelmesebbek és olcsóbbak a fizikai befektetési arany megvásárlásánál. Ezeket a következő fejezetekben részletesen bemutatjuk számodra:

  • befektetési arany
  • arany CFD-k
  • arany ETF-ek
  • aranybányászati részvények
  • aranyszámla
  • arany ékszerek – nem ajánljuk!

Egyértelmű, hogy az arany befektetés összességében egy egyszerű és hatékony módszer a pénz megtakarítására, azonban ez nem jelenti azt, hogy mindenki számára megfelelő befektetési forma lehet – véleményünk szerint ezek az arany befektetés előnyei és hátrányai:

    Az arany befektetés hátrányai

  • Az arany nem kamatozik, nem jelent passzív jövedelmet

  • Az arany értékpapírok magas költségekkel rendelkezhetnek

  • A részvényekhez képest kevesebb hozamot termel

  • Különbség van az eladási és a vételár között

  • Az értékpapírokkal csak akkor lehet kereskedni, amikor a tőzsde nyitva van

Az arany és az ékszerarany közti különbség

Az aranynak több fajtája van, ezért nem mindegy, hogy melyikből vásárolsz, hiszen a befektetésed értéke nagy mértékben függhet a döntésedtől.

Fizikai arany befektetés alatt az arany tényleges megvásárlását értjük. Ennek az aranynak szigorú kritériumoknak kell megfelelnie ahhoz, hogy befektetési aranynak nyilváníthassák:

A befektetési arany kritériumai

  • Egy grammnál nehezebb készítmény
  • Tömb, lemez vagy érme formájában elérhető arany
  • Érme esetén legalább 900, más termék esetén legalább 995 ezrelékes tisztaság

A 995 ezrelékes tisztaság lényegében azt jelenti, hogy az aranyban elhanyagolható mennyiségű ötvözék található.

Az ékszer nem jó befektetés!

Az ékszerarany nagy mértékben ötvözve van: egyes ékszerek kevesebb, más ékszerek több aranyat tartalmazhatnak. Ha befektetni akarsz, akkor mindenképpen befektetési aranyban kell gondolkodnod.

Az ékszerek drágábbak és relatíve kevés aranyat tartalmaznak, így az ékszerarany akár 400%-kal többe kerülhet a fizikai aranynál. Az ékszerek mellesleg olyan termékek, melyeknek a megvásárlásakor ÁFÁ-t kell fizetned, ami szintén egy nagy mértékű plusz költség.

A magas közvetítői díjak megemésztik a nyereséged?

Több mint 150.000Ft-t takaríthatsz meg évente a megfelelő bróker kiválasztásával.​

Nézd meg a legjobb brókereket!

Befektetési arany árfolyam alakulása

Az alábbi grafikonon megtekinthető egy kilogramm befektetési arany ára 2010 és 2024 között:

Az arany azért értékes, mert nehéz kitermelni és ritkán fordul elő a természetben. Mivel a bolygónk aranykészlete véges, ez azt jelenti, hogy a kínálat is véges, ezért ha a kereslet növekszik, az arany értéke is nőni fog.

  • Az arany árfolyamára tehát hatással van az arany fokozott kitermelése, de természetesen a befektetők is, akik aranyat vásárolnak/adnak el.
  • Gazdasági recesszió során sokan fektetik a pénzüket aranyba, így megnő rá a kereslet: ezért történhet meg az, hogy az aranypiac egy válság esetén is jól teljesítsen.

Kijelenthető, hogy az arany árfolyama javarészt a kereslet és kínálat arányától függ. Ezzel kapcsolatban az alábbiakat érdemes észben tartani:

Keresleti tényezők

Az arany árfolyama nagy mértékben függ a világgazdaság jövőképétől.

Az arany jól teljesít akkor, amikor sokan keresnek biztonságos befektetéseket: például akkor, amikor a gazdaságra a bizonytalanság jellemző.

Kínálati tényezők

Az aranypiac kínálati oldalát az aranybányászat, illetve a kitermelési költségek határozzák meg.

Mivel egyre több előírásnak kell megfelelni, az arany kitermelése több időt és pénzt vesz igénybe, mint ezelőtt.

Arany éves hozama az utóbbi 10 évben

A lenti táblázatban összefoglaltuk az arany éves hozamát 2013 és 2023 között.

Ez egy tiszta képet ad arról, hogy a befektetők mekkora hozamra számíthatnak, illetve az is kiderül, hogy az arany mennyire jó ellenszer az infláció ellen:

ÉvHozam mértékeInfláció (Magyarország)
20239.84%17.10%
20225.74%14.61%
20214.28%5.11%
202013.68%3.33%
201921.12%3.34%
20183.54%2.85%
2017-1.69%2.35%
201612.70%0.39%
2015-1.22%-0.06%
201413.38%-0.23%
2013-30.92%1.73%

Arany befektetés válság esetén

Hogy ne csak a levegőbe beszéljünk, azt is megnéztük, hogy az arany hogyan teljesített nehéz gazdasági helyzetekben.

A következő táblázatban összehasonlítottuk az S&P 500 index (az 500 legnagyobb amerikai vállalat indexe) és az aranypiac teljesítményét, az alábbi periódusokban:

PeriódusArany árváltozásaS&P index árváltozása
1980. november – 1982. augusztus-46%-27%
1987. augusztus – 1987. december+6%-33%
1998. július – 1998. augusztus -5%-19%
2000. március – 2002. október+12%-49%
2007. október – 2009. március+25%-55%
2011. május – 2011. október+9%-19%
Forrás

Egyértelműen észrevehető, hogy az arany szinte minden esetben jobban megtartotta az értékét, mint a legnagyobb amerikai vállalatok részvényei.

Mikor érdemes aranyba fektetni?

Ha hosszú távra, azaz több évre vásárolsz aranyat, akkor annyira nem fontos, hogy ezt mikor teszed meg.

Elég nehéz meghatározni, hogy mikor a legérdemesebb aranyat vásárolni, hiszen a tökéletes pillanatot egyik befektetésnél sem lehet konkrétan megmondani.

A következő információkat tudjuk az aranyról:

  • Amikor gazdasági recesszió jeleit látják az emberek a piacon, akkor többen kezdenek aranyba fektetni, mivel egy stabil értékmegőrzőnek mondható.
  • Az arany tipikusan jól teljesít olyan időszakokban, amikor a kereskedelmi kamatok alacsonyak.
  • A geopolitikai változások jó, ugyanakkor rossz hatással is lehetnek az arany árfolyamára.

Az összefoglalt dolgok alapján elmondható, hogy akkor a legérdemesebb aranyba fektetni, amikor a gazdaságra a stabilitás a jellemző.

A legjobb pillanat pont egy nagyobb válságot megelőzően aranyba fektetni – még azelőtt, hogy a befektetők nagy része ugyanezt tenné.

Arany befektetés módjai

A befektetési arany megvásárlása több módon történhet: bemutatjuk számodra az összes lehetőséget, illetve a későbbiekben megmutatjuk a legegyszerűbb módszer lépéseit!

Arany CFD-k

A CFD-k olyan befektetési eszközök, amelyek egy mögöttes termék árfolyamát követik. A legtöbb online bróker CFD alapú, ami azt jelenti, hogy CFD-ken keresztül tudsz befektetni a platformon elérhető termékekbe: jelen esetben például aranyba.

Mivel a CFD lényegében egy brókercéggel kötött szerződés, ezért lehetőséged van arra is fogadni, hogy a mögöttes termék ára csökken, nem csak arra, hogy növekedni fog – ez azt jelenti, hogy árcsökkenés során is profitálhatsz.

Fizikai befektetési arany

Az arany befektetés hagyományos módja a befektetési arany megvásárlásával jár, amelyet különböző kereskedőktől lehet beszerezni.

Ennek a befektetési módszernek az az egyetlen előnye, hogy fizikailag kézbe kapod az aranyat, és azt csinálsz vele, amit szeretnél. Amennyiben ez nem fontos számodra, vannak sokkal kedvezőbb befektetési lehetőségek is.

Aranybányászati részvények

Aranybányászati részvények alatt azon cégek részvényeit értjük, amelyek aranykitermeléssel foglalkoznak.

Ez egy viszonylag megbízható formája az arany befektetésnek, hiszen a részvények ára valamilyen szinten korreál az arany árfolyamával.

Arany ETF-ek

Az ETF-ek olyan tőzsdén kereskedett befektetési alapok, amelyek egyszerre több tőzsdepiaci termékbe fektetnek be.

A piacon találhatsz különböző ETF alapokat, amelyek arany értékpapírokba, fizikai aranyba, vagy aranybányászati részvényekbe fektetik a pénzt.

Az ETF-nek az az előnye, hogy alacsony költségekkel rendelkezik, így kedvező megoldást biztosít az arany befektetésre.

Aranyszámla

Aranyszámlát különböző befektetési társaságoknál tudsz nyitni. A számla egyszerűen működik: az erre befizetett egyenleged aranyra lesz átváltva, így pedig aranyban tudod majd nyomon követni az egyenleged.

Általában azok nyitnak aranyszámlát, akik rendszeresen fektetnek aranyba – máskülönben nem igazán éri meg, ugyanis a számlák költségei elég magasak.

Arany ékszerek – nem jó módszer!

Ha aranyba szeretnél fektetni, akkor hanyagold az ékszerek vásárlását: mint korábban leírtuk, az ékszerek nem színtiszta aranyból készülnek, így sok pénzt elpazarolsz velük, ha befektetés céljából vásárolod meg őket!

    Tippek befektetési arany vásárlás előtt

  • Válassz megbízható forrást. Bármilyen formában is szeretnél aranyat vásárolni, csak megbízható kereskedőktől vásárolj és csak megbízható brókereken (pl. eToro) keresztül fektess be.

  • Legyenek reális céljaid. Az arany egy viszonylag biztonságos befektetés, viszont pont ezért nem rendelkezik nagyon magas hozammal, így ne várd azt, hogy ebből fogsz meggazdagodni.

  • Diverzifikálj. Ne csak aranyba fektess be, hanem a kockázat csökkentése érdekében alakítsd ki a portfóliódat több különböző befektetésből.

  • Ne fektess be túl sok pénzt. Nem jó ötlet a teljes megtakarításodat aranyban tartani – főleg akkor nem, ha a közeljövőben szükséged lesz a pénzre.

Befektetési arany vásárlás menete

Véleményünk szerint CFD-ken keresztül lehet a legegyszerűbben aranyba fektetni: az eToro egy felhasználóbarát platform, amelyen keresztül akár ingyenes demo számlával is kipróbálhatod az arany befektetést.

A regisztráció egyszerű és teljes mértékben ingyenes:

Fektess aranyba az eToro-n 4 lépésben

Lépések

1. Regisztrálj az eToro-ra
2. Erősítsd meg a felhasználódat
3. Töltsd fel az egyenleged
4. Vásárold meg az értékpapírt
1. lépés

Regisztrálj az eToro-ra

A regisztráció csupán pár percet vesz igénybe. A platformra telefonon és számítógépen is be tudsz jelentkezni.

2. lépés

Erősítsd meg a felhasználódat

A regisztrációt követően igazolnod kell a személyazonosságodat. Ezt egy fénykép formájában teheted meg.

Ha feltöltöttél egy önarcképet és egy lefényképezett igazolványt, akkor az eToro munkatársai pár percen belül megerősítik a regisztrációt.

3. lépés

Töltsd fel az egyenleged

Az egyenlegfeltöltés a profilodnál történik. Ehhez egy bankkártyára lesz szükséged. A tranzakció nem von díjakat maga után.
4. lépés

Vásárold meg az értékpapírt

Utolsó lépésként válaszd ki, hogy melyik arany értékpapírt szeretnéd megvásárolni. A keresőbe írd be a terméket, majd kattints a vásárlás gombra.

Miután beírtad a befektetni kívánt összeget, megvásárolhatod a kiválasztott terméket. A befektetés adatait ezután a profilodnál tudod nyomon követni.

eToro áttekintés videó

Az alábbi rövid videóban megtanulhatod, hogyan hozz létre egy eToro fiókot és hogyan kezdj neki a befektetéseknek ezen a platformon.

Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.

Arany befektetés adózása

Az arany után ugyanúgy kell adózni, mint bármelyik más befektetésnél, attól függetlenül, hogy melyik befektetési formát választod (fizikai arany, CFD, ETF, stb.):

  • A befektetésre 15%-os személyi jövedelemadó vonatkozik
  • Az adót csak a nyereségre kell kifizetni
  • Ez azt jelenti, hogy a vételár és az eladási ár közti különbségnek a 15%-a lesz az adó, abban az esetben, ha profitot termeltél

Amennyiben a befektetésből nem származik profitod, természetesen nem kell adót fizetni, hiszen nincs mire.

Növeld a befektetési hozamaidat 5 perc alatt!​

A dedikált brókerek általában sokkal olcsóbbak, mint a bankok.

Hasonlítsd össze most a brókereket!

Az arany befektetés kockázatai

Mint minden befektetés, az arany vásárlás is jár némi kockázattal, amelyekkel érdemes tisztában lenni:

Áringadozás

Az elsődleges kockázat, amivel számolnod kell a befektetés során, az az áringadozás:

  • Az arany ára főleg rövid távon nagy változásokon mehet keresztül, pont ezért nem ajánlott rövid távra aranyba fektetni.
  • Ha hosszú távra fektetsz be, akkor viszont az arany egy jó értékmegőrzőnek tekinthető.

Arra is készülj fel, hogy az arany befektetésből nem fogsz hihetetlenül magas profitra szert tenni, viszont jó esetben leküzdöd az inflációt, és még emellett termelsz egy kis hasznot is belőle.

Arannyal kapcsolatos szabályozások

Az arany más árupiaci termékekhez hasonlóan geopolitikai szabályozásoknak van kitéve, ezért egy új törvény, piaci változás vagy politikai korlátozás rossz hatással lehet a nemesfém árfolyamára.

Leginkább azok az országok fontosak ebből a szempontból, amelyek aranytermeléssel foglalkoznak.

A fizikai arany befektetés veszélyei

Nem véletlenül ajánljuk a CFD alapú befektetést az arany fizikai megvásárlása helyett, ugyanis ha befektetési aranyat vásárolsz, akkor könnyen át tudnak verni, főleg akkor, ha nincs tapasztalatod ezen a téren, és nem tudod, hogy mit vásárolsz.

Csalások

Ha aranyat vásárolsz, akkor ezt mindenképpen egy nagy múltú kereskedőtől tedd meg, ugyanis a nem megfelelő forrásból származó arany hamis lehet:

  • Rengeteg történetet olvastunk, ahol az embereket hamisított arannyal és alacsonyabb értékű ötvözetekkel verték át. Olyan is előfordult, hogy csak a rúd belseje volt ötvözettel tömítve, viszont az adott rúd értéke már ettől is sokat csökkent.
  • Magánszemélytől és internetről kockázatos aranyat vásárolni, mert így az adott cég hitelességéről nehezen lehet megbizonyosodni.
  • A szokatlanul olcsón árult arany szinte biztos, hogy manipulálva van. Vigyáznod kell arra, hogy ne vásárolj lényegesen a piaci ár fölött sem, mivel így nehezebben fogsz profitálni.

Károsodás

Mivel az arany fizikai formában található meg, ezért nagyon kell vigyázni az állapotára.

Egy minimális hiba sokat csökkenthet az aranyrúd értékén, arról nem is beszélve, hogy a legtöbb kereskedő csak sérülésmentes aranyat vásárol meg – olykor már az is probléma lehet, ha a rudat védő fólia sérülést szenved.

Gyakran Ismételt Kérdések

Hogyan fektethetek aranyba?

Az arany befektetésre számos lehetőség van. Megvásárolhatod a fizikai aranyat, de akár olyan értékpapírokat is választhatsz, amelyek aranyba fektetnek:

  • részvények
  • ETF-ek
  • CFD-k

A kezdő befektetők számára ETF-et érdemes a leginkább választani, ugyanis egy ETF egyszerre több mögöttes termékbe fektet pénzt.

Kinek érdemes aranyba fektetni?

Olyan személyeknek érdemes aranyba fektetni, akik hosszú távon szeretnének egy nagyobb összeget megtakarítani.

Mi határozza meg az arany árát?

Az arany árát a többi piaci termékhez hasonlóan a kereslet és kínálat határozza meg. Mivel az arany egy véges forrású nyersanyag, ezért az értéke lassan, de biztosan növekszik.

Érdemes aranyékszert vásárolni?

Ha befektetés céljából szeretnél aranyat vásárolni, akkor semmiképp ne vegyél ékszert.

Az ékszerek árának maximum a fele képezi a megmunkált arany értékét. Az ár másik felébe a megmunkálás költsége, a profit mértéke és az ÁFA összege is beletartozik.

Ha ezt az ékszert később el szeretnéd adni, akkor sokkal kevesebb pénzt fogsz érte kapni.

Milyen formában vásárolhatok fizikai aranyat?

Fizikai aranyat rúd, érme, lapka és tömb formájában is vásárolhatsz.

Hol tárolhatom a fizikai aranyat?

Ha a fizikai aranyat nem szeretnéd otthon tartani, akkor egy fizikai aranyszámla nyitása rendkívül gazdaságos döntés lehet.

Ilyenkor nem kapod kézbe az aranyat, hanem a megvásárolt értékű fizikai arany a pénzintézet páncéltermében marad.

Összefoglaló

Az aranyba való befektetés remek megoldás lehet az infláció ellen. A kezdő befektetők számára könnyebb megoldást jelenthet az értékpapír vásárlás, mert gyorsabban történik és kevesebb tapasztalat szükséges hozzá.

Neked kell eldöntened, hogy milyen típusú befektetés mellett döntesz. Az arany befektetés egy biztonságosabb alternatívája a részvényeknek, viszont a kielégítő profithoz hosszú távon kell gondolkodni.

Az egyéni befektetők 51%-a veszít pénzt, amikor ennél a szolgáltatónál CFD-kkel kereskedik. Fontold meg, hogy megengedheted-e magadnak a magas kockázatot, hogy elveszítheted a pénzed.

Arany befektetés az eToro-n

Minden befektetést saját felelősségre teszel. A pénzed veszélyben van és a múltbeli teljesítmény nem biztos, hogy megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek. Soha nem tudható előre, hogy egy befektetés megtérül vagy sem.

Was this article helpful?

4 out of 4 found this helpful

Források
Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 2284 megtekintés
A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben