Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 04. 06.

A költségvetés készítés lényege

Egy költségvetés nagy mértékben segíthet a céljaid elérésében és az adósságaid kifizetésében. A költségvetés készítés egy értékes szokás, amiből rengeteg előnyöd származhat.

A legtöbb személy nem készít havi költségvetést, ezért nem tudja, hogy egy hónapban pontosan mennyi pénzt költ el. Költségvetés nélkül sokkal hajlamosabbak vagyunk a túlköltekezésre.

A költségvetés fogalma

A költségvetés-tervezés a megvalósítható tervek létrehozásának folyamata. Egy költségvetéssel előzetesen meg tudod határozni, hogyha van elegendő pénzed bizonyos kiadásokra.

A költségvetés létrehozása egyszerűen azt jelenti, hogy a költségeket egyensúlyba hozod a bevételekkel. Ha hiányzik ez az egyensúly, akkor a jövedelmednél nagyobb költségeid lehetnek, amelyek hosszú távon problémákat okozhatnak.

Miért fontos a költségvetés létrehozása?

A havi költségvetés biztosítja, hogy mindig elegendő pénzed legyen a szükséges kiadásokra. Ez akkor is igaz, ha keveset keresel, hiszen egy költségvetés elsőbbséget ad a fontos kiadásoknak. Ha egy költségvetés szerint élsz, akkor a hangsúly a legfontosabb dolgokra kerül.

A költségvetés létrehozásának más előnye is van. Segít az adósságok megakadályozásában és az adósságokból való kikerülésben.

Mi a költségvetés előrejelzése és tervezése?

Miután elkészítetted az első költségvetési tervet, kezdd el használni és figyeld meg, hogy milyen módon segít a pénzügyek rendezésében. Ez lehet napi, havi, vagy akár évi költségvetés is.

Ha évi költségvetést hozol létre, akkor megtudhatod, hogy milyen hónapokban lesznek nagyobbak a kiadásaid és melyek azok az időszakok, amikor nagyobb bevételre számíthatsz.

Ezután eldöntheted, hogy a költségeidet milyen módon tudod egyensúlyba hozni. A költségvetés segít, hogy könnyebben tervezhető és kellemesebb életed legyen.

A költségvetési előrejelzés segítségével megjósolhatod, hogy mennyi pénzt takaríthatsz meg egy nyaralásra, egy új személygépkocsira, vagy egy új otthonra. Az is jó ötlet, ha vészhelyzetek esetére teszel félre.

A reális költségvetés segít a hosszú távú pénzügyi tervezésben. Ezzel akár olyan célokat érhetsz el, mint a saját vállalkozás létrehozása vagy a nyugdíjba vonulás.

Kövesd a lépéseket és cselekedj!

A megbízható költségvetés a nagyszerű pénzügyi terv kiindulópontja. A következő lépések segítenek a pénzügyi céljaid megvalósításában.

Háztartási költségvetés készítése

Lépések

1. Összes költség kiszámítása
2. Jövedelem meghatározása
3. Megtakarítási célok meghatározása
4. A kiadások nyilvántartása és nyomon követése
5. Gondolkozz reálisan
1. lépés

Összes költség kiszámítása

A bankszámlakivonat és a számláid segítségével határozd meg, hogy mekkora költségekkel rendelkezel.
2. lépés

Jövedelem meghatározása

Ha tudod, hogy mekkorák a költségeid, akkor a jövedelmeddel összehasonlítva meg tudod állapítani, hogy a hónap végén mennyi pénzed kellene maradjon.
3. lépés

Megtakarítási célok meghatározása

Vond ki a jövedelmedből a havi költségeket. Ha többet keresel a kiadásoknál, akkor használd a maradék összeget az adósságok kifizetésére. Ha a kiadások meghaladják a jövedelem mértékét, csökkents a költségeken és kerüld az eladósodást.
4. lépés

A kiadások nyilvántartása és nyomon követése

Ha nyomon követed az összes bevételt és kiadást, akkor jobb döntéseket fogsz meghozni. Erre egy költségvetés készítő program segítségedre lehet.

Minden alkalommal, amikor vásárolsz vagy kifizetsz egy számlát, jegyezd fel a költséget a telefonos applikációban. A hónap végén teljes képet fogsz látni arról, hogy melyek azok a területek, ahol a legnagyobb költségeid voltak.

A következő applikációk segíthetnek ebben: Spendee, Money Manager, Dollarbird, Budget Planning.

5. lépés

Gondolkozz reálisan

Ragaszkodj a költségvetéshez és tartsd be a határokat. Nem gond, ha időnként meghaladod a keretet, viszont ilyenkor gondoskodj arról, hogy nagyon rövid időn belül visszatérj a tervezett útra.

Költségvetés minta

A személyes költségvetés a háztartás jövedelmének és kiadásának részletes összefoglalója.

A személyes pénzügyi terv elkészítése elengedhetetlen, ha azt szeretnéd, hogy rend és megfontoltság legyen az életedben.

A havi háztartási költségeket két nagy kategóriába sorolhatjuk:

  • Rögzített vagy állandó költségek – Azok, amelyek szükségesek az életszínvonaladhoz és minden hónapban viszonylag azonosak maradnak. Ezek közé a különböző számlák és hitelek tartoznak.
  • Változó költségek – Hónapról hónapra változó költségek. Olyan dolgok sorolhatóak ide, mint az üzemanyag, ételek vagy ajándékok.

A következő táblázatos módszer alkalmas egy kezdetleges költségvetés elkészítésére:

KiadásÖsszeg
rezsi50.000 Ft
háztartási cikkek15.000 Ft
élelmiszer70.000 Ft
szépségápolás10.000 Ft
étterem10.000 Ft
sport12.000 Ft
egészségápolás5.000 Ft
háziállat6.000 Ft
közlekedés15.000 Ft
szórakozás10.000 Ft
Jövedelem:250.000 Ft
Költségek:203.000 Ft
Maradt:47.000 Ft

A fenti költségvetés alapján könnyen meg tudod állapítani, hogy melyik költségek képezik a legnagyobb kiadást. Ha például tudod, hogy élelmiszerre költöd el a legtöbb pénzt, akkor próbálj meg először ezen a kiadáson csökkenteni.

A rendszeresség fontossága

Egy családi költségvetés csak akkor lehet eredményes, ha azt rendszeres időközönként, alaposan készíted el.

Egy rendszer betartása nélkül lehetetlen hónapról hónapra fejlődni, hiszen viszonyítási alap nélkül nem tudhatod, hogy min kell változtatnod.

Fontos megjegyezni, hogy aki ténylegesen spórolni szeretne, annak a háztartási költségvetés elkészítése szokást kell jelentsen.

A személyes költségvetés fontossága

Egy költségvetéssel kevesebbet költhetsz olyan dolgokra, amelyek nem annyira fontosak, ezáltal több pénzed marad a saját pénzügyi céljaid megvalósítására.

Sokan úgy érzik, hogy túl szegények a költségvetés készítéséhez, vagy egyszerűen más kifogásokat találnak ki. Ez teljesen rossz felfogás, hiszen a költségvetés pont akkor segít a legtöbbet, ha nehéz pénzügyi helyzetben vagy.

A következő pontok új fényben világítják meg a költségvetés készítést:

A költségvetés megállítja a túlköltekezést.

A terv hiánya szinte mindig túlköltekezéshez vezet. Ez korlátozhatja a vásárlóerőd és akár adósságokba is kerülhetsz miatta.

Ha a pénzt olyan dolgokra költöd, amelyek nem szükségesek, akkor nem lesz pénzed olyan befektetésekre, amelyek igazán fontosak lennének.

A költségvetés segít a céljaid elérésében.

A pénzügyi céljaid változhatnak, viszont egy dolog biztos: a költségvetés segít a kiadások rangsorolásában és a céljaid elérésében.

A költségvetés segít a megtakarításban.

Ha meghatároztad, hogy minden hónapban mire költöd a pénzed, akkor automatikusan elkezdesz megtakarítani vagy befektetni. Ez egy elengedhetetlen lépés a vagyon megteremtéséhez.

Segít az aggódások megállításában.

A személyes költségvetés nem a boldogság korlátozásáról szól. A költségvetés a pénz hasznosabb felhasználására ad megoldást, és ennek segítségével nagyobb irányításod lehet az életed felett.

Te döntöd el, hogy mennyit költesz az élet területein és tudni fogod azt is, hogy mikor kell megállni a költekezéssel.

Segít rugalmasnak lenni.

Mindaddig, amíg tudod, hogyan kell egy költségvetést megtervezni, minden hónapban meghatározhatod az egyes területekre fordított összegeket.

Ezeket úgy állíthatod be, hogy ne történjen túlköltekezés és ne kényszerítsen arra, hogy a megtakarított pénzedhez nyúljál.

Az irányítás a te kezedben lesz.

Ha elkészítettél egy költségvetést, nyomon követheted a kiadásaidat, és tudni fogod, hogy mikor kell megállni a költekezésből. Ez egy könnyen követhető terv, amely felkészít a jövőre.

Egyszerű elkészíteni.

A pénz kezelése sokkal könnyebbé válik, ha az összes kiadást és megtakarítást nyomon tudod követni.

Ismered az 50/30/20 szabályt?

A szakértők olyan személyes költségkeretet javasolnak, ahol:

  • a jövedelmednek 50%-át a szükségletekre költöd
  • legfeljebb 30%-ot költesz szabadon
  • 20%-ot megtakarítasz vagy az adósságok visszafizetésére fordítasz

Ennek a tervnek az egyszerűsége lehetővé teszi az adósságok kezelését úgy, hogy a vágyaid sem szorulnak háttérbe.

  • Az 50% jelenti az alapvető szükségleteket: a közlekedést, a biztosításokat, az élelmiszereket és a lakást.
  • A 20% a hasznos felhasználást jelenti: az adósságoktól való megszabadulás és a megtakarítás a legfontosabb céljaidat kell képezzék.
  • A 30% magába foglalja az egyéb kiadásokat: a szórakozás és a luxuscikkek ide tartoznak.

Egy személyes költségvetés segítségével könnyebben fedezni tudod a váratlan kiadásokat. Ezek az arányok kissé furcsának tűnhetnek, de segítenek abban, hogy rendben legyenek a pénzügyeid.

A borítékos módszer

A borítékos módszer nagy fegyelmet igényel, viszont elég hatékony abban az esetben, ha nehezedre esik egy költségvetés után igazodni.

Kategorizáld a költségeidet és készíts mindegyiknek egy borítékot:

  • számlák
  • gyerek
  • szórakozás
  • autó
  • személyes fejlődés
  • stb.

Fizetés után helyezd be a költségvetésben szereplő pénzösszegeket a borítékba. Ezzel a trükkel előre meghatározod, hogy mennyit fogsz elkölteni bizonyos célokra. A borítékra felírt kiadásokat csak a borítékban található pénzösszegből fizetheted ki.

Ha a hónap végén marad pénz a borítékban, akkor ezt adósságrendezésre vagy megtakarításra használd fel.

A borítékos módszer használatakor jó ötlet olyan kategóriákat létrehozni, amelyek fontosak számodra.

Pazarlásnak tekinthető, ha olyan kiadásokhoz rendelsz borítékot, amelyeket ritkán veszel igénybe.

    Tippek a költségvetés elkészítéséhez

  • Őrizz meg minden számlát és nyugtát. Ezzel könnyebben észben tudod tartani a kiadásaidat.

  • Csökkents a legtöbb kiadáson. Biztos találsz olyan költségeket, amelyeken csökkenteni lehet.

  • Használd fel a megtakarított összeget. Ha a megtakarított pénzt befekteted, akkor nem fog az infláció miatt elértéktelenedni.

  • Készülj fel a váratlan kiadásokra. Mindig legyen egy tartalékod, amit váratlan kiadások esetén fel tudsz használni.

  • Fizesd ki az adósságokat. Ha hiteled van, akkor a megspórolt pénzből leghamarabb az adósságoktól szabadulj meg.

A befektetés fontossága

Ha sikerül költségvetés mellett pénzt megtakarítani, akkor már nagyon jó úton haladsz. A megtakarított pénzzel viszont az a baj, hogy folyamatosan veszít az értékéből.

A megfelelő befektetésekkel gyarapítani tudod a megtakarításodat, ezért az infláció miatt sem kell aggódnod. Ha nem szeretnél kockáztatni, akkor választhatsz biztonságos, garantáltan megtérülő befektetéseket is.

Legjobb 16 befektetési lehetőség

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi a költségvetés?

A költségvetés egy olyan statisztika, amely megmutatja a bevételeid és kiadásaid összességét. Egy költségvetésből kiderül, hogy: \
    \
  • mire költöd el a legtöbb pénzt\
  • \
  • melyik kiadásokon tudnál csökkenteni\
  • \
  • mennyi pénzed marad pluszba\
  • \

Mi számít bevételnek?

Bevételnek számít minden olyan jövedelemforrás, amit rendszeresen kapsz. Ide tartoznak például: \
    \
  • munkabér\
  • \
  • vállalkozói jövedelem\
  • \
  • nyugdíj\
  • \
  • bérbeadásból származó bevétel\
  • \

Mi számít kiadásnak?

Kiadásnak számít minden egyes költekezés, attól függetlenül, hogy mekkora összegről van szó. Amikor a kiadásaidat számolod össze, akkor érdemes mindig felfele kerekíteni.

Melyek az állandó költségek?

Az állandó költségek olyan rendszeres kiadások, amelyeket minden hónapban ki kell fizetned és mindig hasonló összeget jelentenek. Állandó költségnek számítanak: \
    \
  • rezsi\
  • \
  • albérleti díj\
  • \
  • bérletek, tagsági díjak\
  • \
  • biztosítások\
  • \
  • telefonszámla\
  • \

Melyek a változó költségek?

A változó költségek a legtöbbször különböző összegekben vannak jelen. Ilyen például: \
    \
  • élelmiszer\
  • \
  • bútorok\
  • \
  • háztartási cikkek\
  • \
  • ruha és cipő\
  • \
  • gyógyszerek\
  • \
  • szórakozás, szabadidős tevékenységek\
  • \

Összefoglaló

A rendszeres költségvetés készítéssel hosszú távon sok pénzt tudsz megtakarítani. Egy ilyen statisztikával csökkenteni tudsz a felesleges kiadásaidon, ezért több pénzed jut a céljaid megvalósítására.

Ha nem tudsz minden hónapban félretenni egy bizonyos összeget, akkor valószínűleg költségvetést kell készítened. A megtakarítás egy költségvetés készítő program segítségével még minimálbér mellett is sikerülhet.

Was this article helpful?

1 out of 1 found this helpful

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben