Mi az ETF jelentése?
Az ETF az Exchange Traded Fund-nak a rövidítése, ami magyarul tőzsdén kereskedett befektetési alapot jelent. Az ETF egy értékpapír csoport, amelyet különböző brókercégeknél lehet megvásárolni.
A befektető a pénzt lényegében mindig az ETF mögött található termékekbe fekteti be. Ez azt jelenti, hogyha például egy árupiaci termék ETF-jét vásárolod meg, akkor az alapkezelő a pénzből azt az adott terméket fogja megvásárolni.
Az ETF-ek fajtái
- Indexkövető ETF-ek
- Crypto ETF-ek
- Kötvény ETF-ek
- Árupiaci ETF-ek
- Iparági ETF-ek
- Osztalékfizető ETF-ek
Az ETF egy passzív befektetési forma, ami az utóbbi években, főleg a kisbefektetők körében nagy népszerűségre tett szert.
Rengeteg előnnyel bírnak az ETF-ek – mivel a legtöbb ilyen alap egyszerre több mögöttes termékbe fektet be, ezért megoszlik a kockázat, így nagy mértékben biztonságosabbak a részvényeknél vagy a kriptovalutáknál.
Nagy a választék a termékek között: az Egyesült Államok tőzsdéje például több, mint 1000 különböző ETF termékkel rendelkezik.
Egyéb befektetések
Az ETF-en kívül számos más előnyös befektetés is létezik, amelyek szintén alkalmasak lehetnek kezdő befektetők számára.
Aktív és passzív ETF-ek
A piacon találkozhatsz aktív és passzív ETF-ekkel. A két befektetés között jelentős különbség van, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket választod:
Passzív ETF
A passzív ETF követ egy előre meghatározott indexet vagy mögöttes termékcsoportot.
A követett termékek gyűjteménye nem változik, tehát az ETF 10 év múlva is ugyanazokat a termékeket fogja követni.
Aktív ETF
Az aktív ETF rendelkezik egy menedzserrel, aki folyamatosan változtatja az alap tartalmát.
Ez azt jelenti, hogy a követett termékek csoportja folyamatosan változik.
Az aktív ETF-nek sokkal inkább az a célja, hogy a piacot legyőzze.
Díjbeli különbségek
Talán egyértelmű, hogy az aktív ETF-ek magasabb költségekkel rendelkeznek a passzív ETF-eknél. Mielőtt befektetnél, fontos megismerkedni a díjakkal és az aktív ETF-ek menedzselésével.ETF befektetés, ETF jellemzői
- Minimális tőke: 100.000 Ft – 1.000.000 Ft
- Lehetséges nyereség: közepes
- Időtáv: 1 – 5 év
- Hozzáértés: alacsony
- Kockázat: közepes
Leginkább azok a személyek választják az ETF-eket, akik alacsony kockázat mellett szeretnének befektetni a tőzsdepiacra, illetve hosszú távon akarnak megtakarítani.
Mivel rendkívül sok ETF van a piacon, ezért mindenki megtalálja azt a típusú terméket, amit keres. Hasonlóan a részvényekhez, vannak kockázatos és kevésbé kockázatos ETF-ek is.
A következő két listában összefoglaltuk az ETF befektetés előnyeit és hátrányait:
-
Alacsony költségekkel rendelkezik
-
A nap 24 órájában meg lehet vásárolni
-
Alkalmas kezdő befektetők számára
-
Alacsony kockázatú befektetés
ETF előnyei
-
A kevésbé népszerű ETF-ek magas költségekkel működnek
-
Alacsony összegű befektetésre léteznek jobb alternatívák
ETF hátrányai
Az ETF hozama
A legtöbb népszerű ETF termék a múltra tekintve jó hozammal rendelkezett. Nem jó ötlet a múltból a jövőre következtetni, azonban érdemes tanulmányozni az árfolyamot, hiszen sok mindent elárul egy termék jövedelmezőségéről és kockázati szintjéről.
Az alábbi ábrán megmutatjuk az egyik legnépszerűbb ETF, az S&P 500 ETF 5 éves teljesítményét.
Az egyéni befektetők 51%-a veszít pénzt, amikor ennél a szolgáltatónál CFD-kkel kereskedik. Fontold meg, hogy megengedheted-e magadnak a magas kockázatot, hogy elveszítheted a pénzed.
A grafikon alapján belátható, hogy az ETF-ek alacsony, de stabil hozammal rendelkeznek és közel sem annyira kockázatosak, mint a részvények vagy a kriptovaluták piaca.
ETF vásárlás
Az ETF kereskedés menete pont úgy zajlik, ahogyan a részvények vásárlása a tőzsdepiacon. Az egyetlen különbség az, hogy az ETF-ek általában alacsonyabb kezelési költséggel rendelkeznek a közönséges részvényeknél.
Miután befektetted a pénzedet, a cégek naponta jegyzik a termékeknek az árát.
Érdemes tudni arról, hogy az ETF-ek árát a mögöttes termékek, eszközök értéke szerint határozzák meg.
-
Ha kezdő befektető vagy
-
Ha egy költséghatékony befektetési módszert keresel
-
Ha diverzifikált portfóliót szeretnél
-
Ha nem akarsz nagy kockázatot vállalni
-
Ha hosszabb időre szeretnél befektetni
-
Ha a befektetett összeget teljes mértékben nélkülözni tudod
Mikor érdemes ETF-et vásárolni?
Vásárlás során semmivel nem kell foglalkoznod, ugyanis a lejárati időt is az alapkezelő figyeli. Amennyiben határidős termékbe fektettél be, az újrakötés is az alapkezelő feladata lesz.
Az ETF kedvezősége
Jelentősen kevesebb költséggel jár a részvényeket ETF-eken keresztül megvásárolni.
Egy ETF akár többszáz vállalkozás részvényeit is magába foglalhatja, amelyeket külön megvásárolni bármelyik brókernél sokkal nagyobb díjjal járna.
Az ETF kockázata
A befektetés mindig kockázattal jár, ezért nem meglepő, hogy az ETF termékek esetén is előfordulnak kockázatot jelentő tényezők.
Az ETF-ek értékpapírokat, indexeket követnek. Ha rosszkor vásárolsz és a piac esik, akkor pénzt veszíthetsz, főleg azért, mert ETF kereskedés közben nem tudod megváltoztatni a termék struktúráját.
A megfelelő ETF kiválasztása szintén nehéz döntés lehet, mert a kezdő befektetők számára sokszor nem egyértelmű, hogy melyik ETF milyen iparágat takar le. A legjobb ETF-ek megtalálásához mélyebben elemezni kell az ETF piacot.
ETF vásárlás 3 egyszerű lépsében
Az eToro-n könnyen, akár percek alatt befektethetsz az általad kiválasztott ETF termékbe.
A regisztráció pár percet vesz igénybe, egyenlegfeltöltés után pedig azonnal megvásárolhatod a legnépszerűbb ETF-eket:
- Regisztrálsz az oldalra és megerősíted a személyazonosságodat.
- Feltöltöd az egyenleged bankkártya vagy banki utalás segítségével.
- Kiválasztod a megfelelő terméket és megvásárolod.
Vásárlás után az ETF a portfóliód része lesz és innen bármikor eladhatod vagy újravásárolhatod az adott terméket.
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
ETF adózás
A hagyományos befektetési alapokkal ellentétben a tőzsdén vásárolt alapok esetén neked kell bevallanod és kifizetned az adót. Ez azt jelenti, hogy az ETF adózása nem automatikus.
- Az ETF után ugyanúgy kell adózni, mint részvények után.
Hogyha egy lezárt ügylettel profitot termelsz, akkor a profit részre 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetned. Az osztalékról sem szabad megfeledkezned, ugyanis sok ETF fizet osztalékot, amelyre szintén érvényes a 15%-os adó.
Adózás példa
Tegyük fel, hogy 100.000 Ft-ért vásárolsz ETF-et, amit később 135.000 Ft-ért tudsz eladni. Mondjuk azt, hogy a profit mellett 1.500 Ft osztalékot is termeltél.
Ez azt fogja jelenteni, hogy te összesen 36.500 Ft-ra fogsz 15%-os személyi jövedelemadót fizetni, tehát ebben az esetben összesen 5.475 Ft-ot fogsz adózni.
ETF és index fund – mi a különbség köztük?
Elég sok hasonlóság van az ETF-ek és az indexkövető befektetési alapok között, azonban mégis két különböző termékről beszélünk, melyeket nem szabad összetéveszteni.
Index fund – befektetési jegy fogalma
Az index fund magyarul indexkövető befektetési alapot jelent. Ezek a befektetési jegyek egy indexnek az értékét követik, tehát az áruk egy adott index alapján fog változni.
Mindkét befektetési formának az a lényege, hogy megosszák a kockázatot és egyszerre több mögöttes termék értékét kövessék. Ennek ellenére vannak különbségek is, melyeket a következőkben sorakoztattunk fel:
Az ETF-ek tőzsdén jegyzett termékek
Az ETF-eket tőzsdén jegyzik, ami azt jelenti, hogy akár short pozíciót is fel lehet venni velük. Ez indexalapoknál nem lehetséges.
Az indexalapok kizárólag indexet követnek
Minden indexalap egy indexet követ, viszont az ETF-ek indexeken kívül egyéb termékeket is követhetnek.
Nagyobb piac
Sokkal több ETF létezik, mint index. Az ETF-ek piacán nagyobb a választék és a termékek is változatosabbak: vannak olyan ETF-ek, amelyek csak egy adott csoportra, például tech cégekre fókuszálnak.
Bitcoin ETF – az első crypto ETF a piacon
2024-ben az Egyesült Államok tőzsdéin sok év várakozás után engedélyezték végre a Bitcoin ETF-eket, ami azt jelenti, hogy már tőzsdén kereskedett befektetési alapokon keresztül is be lehet fektetni a világ legnépszerűbb kriptovalutájába.
Egyszerű és elérhető módja a Bitcoin befektetésnek.
A különböző típusok változó kockázattal rendelkeznek.
Szabályozottnak és biztonságosabbnak tekinthető, mint a kriptovaluta vásárlás.
Remek eszköz a diverzifikációra.
Az ETF nagyobb likviditást biztosít, mint a kriptovaluta.
Csak akkor kereskedhető, amikor nyitva tart a tőzsde.
Mit kell tudni a Bitcoin ETF-ről?
A Bitcoin ETF megjelenése növelhet a kriptovaluták elfogadottságán és népszerűségén, hiszen a különböző Bitcoin alapok megjelenésével egy sokkal nagyobb réteg számára vált elérhetővé a kriptovaluta piacba való befektetés.
Hatalmas lépésnek számít az, hogy már egy hagyományos értékpapírszámlával is befektethetsz a kripto piacra, és nem kell egy kriptovaluta brókerhez fordulnod a vásárláshoz, illetve nem kell kripto pénztárcát nyitnod a tokenek tárolására.
Bitcoin ETF lista
Miután elfogadták a Bitcoin ETF-eket a piacon, a legnagyobb alapkezelők sorban kezdték el kibocsátani a saját termékeiket. Már több, mint 20 Bitcoin ETF létezik a piacon, ezeknek a száma pedig valószínűleg csak növekedni fog a jövőben.
Az alábbi listában felsoroltuk a 10 legnépszerűbb Bitcoin ETF-et:
- Grayscale Bitcoin Trust Currency (GBTC)
- IShares Bitcoin Trust Registered (IBIT)
- ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO)
- Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC)
- ARK Next Generation Internet ETF (ARKW)
- ARK 21Shares Bitcoin ETF Ben of Int Currency (ARKB)
- Bitwise Bitcoin ETF Trust Currency (BITB)
- Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO)
- 2x Bitcoin Strategy ETF Currency (BITX)
- VanEck Bitcoin Trust (HODL)
Népszerű ETF-ek
A következőkben írtunk egy kicsit a legnépszerűbb ETF termékekről, illetve egy összefoglaló táblázatot is készítettünk a legfontosabb adatokról:
BUX | MSCI World | S&P 500 | |
---|---|---|---|
Cégek száma | 550+ | 1500+ | 500 |
Hozam 2019 – 2024 között | +56% | +62% | +85% |
Éves költség | 0,69% | 0,20% | 0,07% |
Tőzsde | magyar | vegyes | amerikai |
BUX ETF Alap
Ez egy magyar ETF, melynek segítségével a magyar tőzsdébe van lehetőséged pénzt befektetni.
A BUX ETF elég drága ETF-nek számít, mert az éves költsége 0,69%-os. Az alap rengeteg nagy magyar cég részvényét tartalmazza, ilyen például a MOL, a Richter vagy az OTP.
iShares Core MSCI World UCITS ETF
Ez az ETF körülbelül 1600 vállalkozás részvényét foglalja magába.
Ha ebből az ETF-ből vásárolsz, akkor a megvásárolt részvények számos különböző országból fognak származni.
Az Apple, a McDonalds, a Nike, a Nestlé részvényei mind ebbe az ETF-be tartoznak. Az ETF éves költsége mindössze 0,20%.
iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Ez a termék csak amerikai vállalkozások részvényeit tartalmazza, pontosabban az 500 legnagyobb amerikai céget foglalja magába.
A Microsoft, Coca-Cola, Walmart ezen cégek közé tartozik. Ennél a terméknél a piaci kör szűkebb, mint az előzőnél. Az éves költség szintén alacsony, csupán 0,07%-a a befektetett összegnek.
Speciális ETF típusok
Van pár kivételes ETF, amelyekkel kezdő befektetőként érdemes vigyázni:
- Ilyenek például az aktívan kezelt ETF-ek, melyek csak tapasztalt befektetők számára ajánlott termékek.
- Az inverz ETF szintén érdekes, hiszen az árfolyama fordítottan változik a mögöttes eszközök árfolyamához képest. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a mögöttes termékeknek 15%-kal csökken az értékük, te 15%-ot nyersz belőle.
- A tőkeáttétes ETF-et azok választják, akik a piaci hozamnál nagyobb hozamot szeretnének elérni. Ez persze azt jelenti, hogy rossz teljesítmény esetén sokkal több pénzt lehet veszíteni.
ETF vásárlása az eToron
Az eToro-n számos különböző ETF közül választhatsz. Pár kattintással több cég termékébe is be tudsz fektetni, ez pedig kevesebb kockázattal jár, mintha több különböző részvényt vásárolnál.
A platformon CFD-k segítségével is tudsz ETF-et vásárolni.
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
ETF-hez hasonló befektetések
Az ETF-ek mellett találhatsz más befektetéseket is, amelyek lehet, hogy jobban kielégítik az igényeidet.
Aranybefektetés
Az aranybefektetés az egyik legrégebbi és legnépszerűbb megtakarítási módszer. Az arany egy esetleges pénzügyi válság esetén jobban megtartja az értékét, ezért sokan a vagyonuk egy részét aranyba fektetik.
Az értékmegőrzés mellett az arany stabil hozamot generál, hiszen az évek alatt kis mértékben, de folyamatosan növekszik az értéke.
Ingatlanbefektetés
Az ingatlanbefektetés az utóbbi időben tett szert ekkora népszerűségre. Magyarországon ma már az ingatlanok 50%-át kizárólag befektetési célból vásárolják meg.
Az ingatlanok növekvő ára a növekvő keresletből ered. Ez különösen a városi, jó elhelyezkedésű ingatlanokat érinti.
Ha befektetés céljából vásárolsz lakást, akkor olyan ingatlant kell választanod, amely megfelelő adottságokkal rendelkezik.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mi az az ETF?
Hol vásárolhatok ETF-eket?
Mennyire kockázatos az ETF befektetés?
Mi a különbség a befektetési alap és az ETF között?
A befektetési alapok rendelkeznek egy alapkezelővel, aki a pénzt az általa jónak látott termékekbe fekteti be.
Az ETF-ek ezzel ellentétben előre meghatározott termékcsoportokba fektetnek.
Mi az a Bitcoin ETF?
A Bitcoin ETF egy olyan ETF termék, amelynek segítségével Bitcoinba fektethetnek a befektetők anélkül, hogy megtörténne a kriptovaluta tényleges megvásárlása.
Összefoglaló
Az ETF-ek több cég részvényeit foglalják magukba, tulajdonképpen részvénycsoportot jelentenek.
Az ETF az egyik legbiztonságosabb tőzsdepiaci befektetés. A kezdő befektetők számára érdemes lehet ETF-eket vásárolni, ugyanis alacsony kockázattal rendelkeznek és jellemzően magasabb hozamot generálnak a banki betéteknél.
Minden befektetést saját felelősségre teszel. A pénzed veszélyben van és a múltbeli teljesítmény nem biztos, hogy megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek.
Soha nem tudható előre, hogy egy befektetés megtérül vagy sem.
Források
- Mi az az ETF? - Admiral MarketsOlvasva: 2024. 01. 28.
- Az ETF jellemzői - BÉTOlvasva: 2024. 01. 28.