A világ legszegényebb országai (2024)

  • 2024. 05. 15.
  • 12 perc olvasásLegy;
  • Read Icon 1826 megtekintés

A világ leggazdagabb országairól szóló bejegyzésünk után most a legszegényebb országok listáját készítettük el.

Meglepődtünk azon, hogy a szegénység ellenére az országok nagy része népszerűnek mondható: Madagaszkárról mindenki hallott már, Mozambik pedig a 2000-es években egy turisták által gyakran látogatott afrikai ország volt.

Talán valamennyire egyértelmű, hogy a szegény országok listáján 2024-ben szinte csak afrikai országok szerepelnek, mivel a toplista elkészítésekor az egy főre eső GDP-t vettük figyelembe.

Mi a GDP?

A GDP (gross domestic product), azaz a bruttó hazai termék lényegében azon áruk és szolgáltatások értéke, amelyet az ország egy év alatt gyárt.

Az egy főre eső GDP-t akkor kapjuk meg, ha a bruttó hazai termék összegét elosztjuk az ország lakosságával:

  • Az egy főre eső GDP megmutatja, hogy az országban egy ember „mekkora pénzösszegért felelős”
  • A GDP és az ország lakosainak életszínvonala között szoros kapcsolat áll

Vigyázat, a GDP-t nem szabad összetéveszteni a jövedelemmel, ugyanis két teljesen különböző dologról beszélünk!

A 10 legszegényebb ország a világon

Az alábbiakban felsoroltuk a világ 10 legszegényebb országát: a lista elkészítéséhez 2023-as GDP adatokat használtunk.

Szegény országok listája

HelyezésOrszágEgy főre jutó GDP
10.Niger$613
9.Mozambik$587
8.Jemen$573
7.Szomália$544
6.Madagaszkár$536
5.Közép-afrikai Köztársaság$534
4.Malawi$496
3.Dél-Szudán$467
2.Sierra Leone$415
1.Burundi$249

10. Niger

  • Egy főre jutó GDP: $613

Niger egy nyugat-afrikai ország, amelynek a területét legnagyobb részben sivatagok borítják. Az országon átfutó Szahara a Föld legnagyobb sivatagja.

Niger lakosságának nagy része önellátás gyanánt mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozik. Az országban nagy problémákat okoznak az árvizek, szárazságok és a talajerózió.

Annak ellenére, hogy az ország földterületének kicsi része művelhető, a munkaképes lakosok 90%-a mezőgazdasággal foglalkozik.

Az ország területe nyersanyagokban gazdag, sok uránbányával rendelkezik. Niger lakosságának legnagyobb része muszlim.

Érdekesség

Nigerben fedeztek fel egy dinoszauruszt, amit az ország után Nigersaurus-nak neveztek el.

9. Mozambik

  • Egy főre jutó GDP: $587

Mozambik Madagaszkár mellett található. Az ország gazdasága rendkívül elmaradott, ami nagyrészt egy 20 éven át tartó polgárháborúnak a hibája.

Az országnak nagyjából a fele a szegénységi küszöb alatt él, negyede pedig munkanélküli. Az ország fő exportcikkje a kesudió: a világon Mozambik az egyik legnagyobb piaci ellátó.

2010-ben hatalmas gázkészleteket fedeztek fel az ország tengerpartján. Ha elkezdődik a kitermelés, akkor Mozambik a világ egyik legnagyobb gázkitermelőjévé válhat: ez jelentősen javítana az állam GDP-jén.

Érdekesség

Mozambikban több, mint 40 nyelvet beszélnek. A hivatalos nyelv portugál, azonban a lakosok nagy része bantukból áll.

8. Jemen

  • Egy főre jutó GDP: $573

Jemen az egyik legelmaradottabb, legszegényebb arab ország: a listánkon ez az egyetlen nem afrikai állam.

Nagy problémát jelent a 2010-ben kezdődött háborús konfliktusból származó bizonytalan politika, illetve éhezés, ezért nem meglepő, hogy Jemen az egyik legalacsonyabb emberi fejlettségi indexszel rendelkező ország.

A háborúnak köszönhetően az országban nagyon korlátozottak az erőforrások, illetve az infláció is nagy mértékben felgyorsult, így az ország gazdasága hosszú távú kihívásoknak néz elébe, mielőtt stabilizálódni tudna.

Érdekesség

Jemenben található a világ néhány legrégebben lakott városa, mint például Sana’a és Shibam. Sana’a óvárosa több, mint 2500 éves múltra tekint vissza.

7. Szomália

  • Egy főre jutó GDP: $544

Szomália a világ egyik legszegényebb országa. Az 1990-es években kirobbanó polgárháborúk következtében az ország hosszú időre megszűnt, több külön részre oszlott, azonban 2012-től Szomália ismét föderáció lett.

Szomália GDP-jének majdnem a fele állattenyésztésből származik.

Az országban nincs vasúthálózat, az oktatásért pedig magánszemélyek, valamint vallási szervezetek felelnek, ugyanis Szomália nem rendelkezik egységes oktatási rendszerrel.

Érdekesség

Szomália az egyik legnagyobb termékenységi arányszámmal rendelkező ország a világon. Egy szomáliai nő átlagosan 6 gyereket szül az élete során.

6. Madagaszkár

  • Egy főre jutó GDP: $536

Madagaszkár a világ 4. legnagyobb szigete, Afrika délkeleti partjánál helyezkedik el. A korábban francia gyarmat jelenleg becsült népessége 28 millió fő, ennek körülbelül 90%-a él kevesebb, mint napi 2 dollárból.

Madagaszkár a Föld egyik legfejletlenebb állama, a lakosság nagy része mezőgazdaságból, halászatból és fakitermelésből keresi a kenyerét. Az export cikkek 70%-a ezekből származik.

Az oktatási rendszer korlátoltsága miatt a lakosság egyharmada analfabéta.

Érdekesség

Madagaszkár élővilága elszigetelten fejlődött, így a szigeten élő fajok 90%-a endemikus, azaz “bennszülött” élőlény.

5. Közép-afrikai Köztársaság

  • Egy főre jutó GDP: $534

A Közép-afrikai Köztársaság nagyon alacsony népsűrűséggel, azonban magas szaporulattal rendelkezik. A korábban francia gyarmat leginkább a 2004 óta tartó polgárháborúknak köszönheti a hátrányos helyzetét.

Becslések szerint a lakosságnak több, mint 70%-a él a nemzetközi szegénységi küszöb alatt. Az ország rendkívül sok importra szorul.

Érdekesség

A Közép-afrikai Köztársaságból sok gyémántot exportálnak, azonban ezeknek kb. a fele illegálisan hagyja el az országot.

4. Malawi

  • Egy főre jutó GDP: $496

Malawi egy kicsi Afrikai ország, területe alig nagyobb Magyarországénál. Az országra az alacsony élettartam jellemző, sok csecsemő a születése után kicsivel meghal.

Malawi gazdasága rendkívül visszamaradott, az ország a fejlődését csak fejlesztési segélyeknek köszönheti. A lakosok mezőgazdasággal és halászattal foglalkoznak: a halászat leginkább az önellátás célját szolgálja.

Érdekesség

Malawi-t Afrika meleg szívének nevezik, mivel az itt élő emberek nagyon barátságosak.

3. Dél-Szudán

  • Egy főre jutó GDP: $467

Dél-Szudán Afrika, illetve a világ legújabb állama, ami 2011-ben vált függetlenné Szudántól. A Föld egyik legelmaradottabb országáról beszélünk: az évtizedes polgárháborúk rendkívül elszegényítették a népességet. Szinte a teljes lakosság kevesebb, mint napi 1 dollárból él.

Az országban nagyon kevés az iskola, a szegény térségeken a gyerekek 99%-a nem végzi el az általános iskolát. Az egész ország területén mindössze két egyetem található.

Mondani sem kell, hogy a lakosság túlnyomó része mezőgazdasággal és állattenyésztéssel keresi meg a napi kenyerét.

Érdekesség

A Dél-Szudáni emberek próbálnak közel lakni a családtagjaikhoz és rokonjainkhoz azért, hogy könnyebben meg tudjanak osztozni az élelmen.

2. Sierra Leone

  • Egy főre jutó GDP: $415

Sierra Leone egy rendkívül változatos környezettel rendelkező Afrikai ország. Az 1991-ben, korrupció miatt kitört polgárháború nagyon rossz hatással volt a gazdaságra. A háború 10 éves periódusában több százezren elmenekültek az országból.

Így vált Sierra Leone a világ egyik legszegényebb, eladósodott országává. Az emberek ellátása a mai napig nehézkes, a kisebb településeken szinte minden fogyasztási cikkből hiány van.

Az aszfaltozatlan utak és a hosszú, esős időszakok a közlekedést sokszor lehetetlenné teszik.

Érdekesség

Sierra Leone természeti kincsekben rendkívül gazdag, főleg gyémántban, melyet sajnos gyakran illegálisan bányásznak ki és a feketepiacon árulnak.

1. Burundi

  • Egy főre jutó GDP: $249

Burundi a Nemzetközi Valutaalap, illetve a GDP mérések szerint a Föld legszegényebb országa. Az állam területe rendkívül kicsi, népessége viszont 12 millió fő, így Afrika legsűrűbben lakott országai közé sorolható.

A mezőgazdaság a lakosság 90%-ának ad munkát, a munkavállalók nagy része nem kap nyugdíjat. A felnőttek több, mint 10%-a HIV fertőzött, az egészségügyi ellátás nagyon hiányos.

Az országban élelmiszerből és gyógyszerekből is hiány van, a nemzetközi segélyek nagy szerepet játszanak az állam fenntartásában: a kormány kiadásainak 40%-át segélyekből fedezik. A mezőgazdasági cikkeken kívül az ország szinte mindenből importra szorul.

Burundi egyetlen egyetemmel és nemzetközi repülőtérrel rendelkezik.

Érdekesség

Burundiban megtiltották a kocogást, mert a lakosság a konfliktusok során csoportos kocogással fejezték ki a nemtetszésüket, az elnök pedig ezt bomlasztó szándékúnak tekintette.

Miért szegény Afrika?

Afrika a legszegényebb kontinens a világon. Sok különböző oka van annak, hogy az afrikai országok nagy része ennyire visszamaradt a modern standardokhoz képest:

  • Gyarmatosítás. Afrika kb. 600 éven keresztül gyarmatosítás és támadás alatt állt az európai nagyhatalmak által.
  • Határok felosztása. Az afrikai országok határait az európai gyarmatosítás korában húzták meg, és nem vették figyelembe az afrikai népek összetartozását, rivalizálását.
  • Korábbi és aktuális konfliktusok. Afrikában rendkívül sok polgárháború fakadt ki, nagyrészt a fent leírt okból kifolyólag.
  • Korrupció. A szegény afrikai országokban nagy a korrupció és sok a politikai probléma.
  • Tanulás és ambíció hiánya. A kialakult nyomorból nehéz kijutni, mivel a gyerekek nagy részét a megélhetés érdekében már kiskoruk óta munkára kötelezik.

Ha a történelmi eseményeket vesszük figyelembe, akkor könnyű megérteni, hogy Afrika miért jutott ebbe a helyzetbe, viszont a pénzügyi problémák a korrupciónak és a konfliktusoknak köszönhetik azt, hogy a mai napig fennmaradtak.

Természetesen Afrikában is vannak gazdag és fejlett országok, leginkább a kontinens déli és északi részén. A listán szereplő országok lakosságának is megvan az a kicsi (általában tanult) százaléka, amelyik jó körülmények között él.

Szomorú tények Afrikáról

  • A világ éhező embereinek több, mint negyede Afrikában él
  • Az afrikai gyerekek 30%-a növekedési zavarban szenved az alultápláltság miatt
  • Több, mint 25 millió afrikai HIV fertőzött
  • Afrika szubszaharai térségén minden 11. gyerek meghal 5 éves kora előtt
  • Több, mint 32 millió árva gyerek él Afrikában

Összefoglaló

A fent leírt tényekből talán egyszerűbb megérteni Afrika nehézségeit, és az sem meglepő, hogy a legszegényebb országok top 10-es listájára szinte miért csak afrikai államok kerültek fel.nAfrika népessége 2050-re várhatóan megduplázódik, és a jelenlegi tényekből kiindulva a nyomor addigra tovább fog súlyosodni.

Was this article helpful?

1 out of 1 found this helpful

Források
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 1826 megtekintés

Fedezd fel témáinkat

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben