Az állampapír egy olyan dokumentum, amelyik igazolja, hogy pénzt adtál kölcsön az állam számára. Ha magyar állampapírt vásárolsz, akkor a magyar állam számára fogsz kölcsön adni.
Ez a megtakarítási lehetőség akár befektetésként is tekinthető. A kamat előnyösebb, mint egy megtakarítási számla esetén, sőt, kockázattal sem kell számolnod.
Pénzneme
Az állampapír lehet forint és deviza alapú is. Más államok is a saját pénznemüket használják. Az állam a kölcsönért cserébe folyamatosan, előre meghatározott kamatot fizet az állampapír tulajdonosának.
A pénz visszafizetését az állam 100%-ban garantálja, így biztos lehetsz benne, hogy a befektetésed meg fog térülni.
Kibocsátója
Az állampapírokat mindig az állam vagy egy államot helyettesítő szervezet bocsátja ki. Ezeket az értékpapírokat akkor értékesítik, ha egy nagyobb fejlesztés, közérdekű projekt megépítése sok pénzt követel.
Állampapír szótár
A következő szótár segítségével megismerkedhetsz az állampapírokat érintő legfontosabb fogalmakkal.
Fogalom | Magyarázat |
---|---|
Névérték | Az értékpapír kibocsátási ára. |
Kamatnap | A kamatfizetés naptári napja. |
Kupon | Az éves kamat százalékban kifejezve, a névérték összegéhez viszonyítva. |
Nettó árfolyam | 100 egységnyi állampapír piaci ára, kamat nélkül. |
Bruttó árfolyam | 100 egységnyi állampapír piaci ára, a kamattal együtt. |
Diszkont Kincstárjegy | Olyan állampapír, ami nem fizet kamatot, de a névértékénél olcsóbban vásárolható meg. |
Állampapírok típusai
Az állampapíroknak több típusa is van, ezért egy sokszínű megtakarítási formáról beszélünk. A legtöbb esetben a futamidő és az alapcímlet az, ami különbözik egymástól. Az állampapírok hozamai leginkább a futamidőtől és a kamatozás típusától függnek.
A kamatozás sok állampapírnál változó, ezért ez a befektetés egy rugalmas megoldás lehet a pénzed megtakarítására.
A legtöbb állampapírra igaz az, hogy a futamidő elteltével növekszik a kamata, ezért a hosszú távú befektetés lehet a legkifizetődőbb.
Egyéb befektetések
A piacon számos egyéb rövid és hosszú távú befektetés közül választhatsz. Döntés előtt ismerkedj meg a többi befektetési lehetőséggel is.Bónusz Magyar Állampapír
A Bónusz Magyar Állampapír a termékpaletta egyik legfrissebb eleme. Abban különbözik a többi terméktől, hogy változó kamatozású és háromhavonta fizet kamatot.
Az állampapír kamata a kamatbázisból és kamatprémiumból épül fel. A futamidő alatt a kamatprémium fix 1%, tehát a kamatbázist mindig ezzel fogják megnövelni.
A kamatbázis mértékét a 3 havi Diszkont Kincstárjegy átlaghozama határozza meg, ezért a jelenlegi kamatok mellett 2024-ben ez az egyik legkedvezőbb állampapír.
Futamidő: 3 – 5 év
Kamat: 8,01% – 8,37%
Kamatozás: változó
1 Ft-os alapcímlet
Jellemzői (2024. április)
Magyar Állampapír Plusz
A Magyar Állampapír Plusz olyan állampapír, amelynek az értékesítése folyamatos. Ha nő rá a kereslet, akkor a kínálatot is megnövelik.
Lényegében olyan állampapírról beszélünk, amelyből korlátlan mennyiséget lehet vásárolni.
Az Állampapír Plusz azért is előnyös, mert fix kamatozással rendelkezik és bármekkora összegben vásárolható.
Az első évben féléves kamatjuttatásban részesülsz, ezt követően pedig évente történik a kifizetés. A kamatbevételre nem kell adót fizetni.
Futamidő: 5 év
Kamat: 3,50 – 6,00%
Kamatozás: fix, sávos
1 Ft-os alapcímlet
Jellemzői (2024. április)
Magyar Állampapír Plusz nyomdai
A nyomdai Magyar Állampapír Plusz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hagyományos változata. A különbség az, hogy a nyomdai állampapírt nyomdai úton, névre szólóan állítják elő és előre meghatározott címletekben vásárolható.
A legkisebb címlet 10.000 Ft, a legnagyobb pedig 2.000.000 Ft-os.
-
Futamidő: 5 év
-
Kamat: 3,50 – 6,00%
-
Kamatozás: fix, sávos
Jellemzői (2024. április)
Babakötvény
A babakötvény egy 19 éves futamidejű állampapír, évente váltakozó kamattal bír.
A kamat mértékét a kamatbázis és a kamatprémium összege képezi. Ezt a kötvényt csak start-értékpapírszámlára lehet vásárolni.
Kincstári start-értékpapírszámla minden magyarországon élő, 18 éven aluli gyerek számára nyitható. Ilyen számla csak akkor igényelhető, ha a gyereknek nincs más számlavezetőnél start-számlája.
A babakötvény egyik legnagyobb előnye az, hogy támogatás jár mellé. Minél több pénzt fektetsz be, annál nagyobb, legfeljebb 12.000 Ft összegű támogatásban részesülhetsz.
A támogatás mértéke az évi befizetések 10%-a. Érdemes megjegyezni, hogy 2024-től maximalizálták a befizethető összeget, ugyanis a start számlára évente legfeljebb 1.200.000 Ft-ot lehet befizetni.
Futamidő: 19 év
Kamat: akár 20,60%
Kamatozás: változó kamatozású
Jellemzői (2024. április)
Egyéves Magyar Állampapír
Az egy éves Magyar Állampapír olyan befektetők számára ajánlott, akik rövid időre szeretnének pénzt megtakarítani és egy biztonságos befektetési formát preferálnak.
Ilyen értékpapírt 10.000 Ft-os alapcímlettel lehet vásárolni, a kamatjövedelme után pedig 15%-os adót fizetni, így már nem adómentes, mint korábban.
Futamidő: 1 év
Kamat: 6,00%
Kamatozás: változó kamatozású
Jellemzői (2024. április)
Euró Magyar Állampapír
Az Euró Magyar Állampapírt olyan emberek számára találták ki, akik forint helyett euróban szeretnének megtakarítani. Az állampapír változó kamatozással és 3 éves futamidővel rendelkezik, alapcímlete pedig 1 euró.
Az éves kamat a 3 havi EURIBOR százalékos mértékével egyenlő, emiatt a kamatfizetés is 3 havonta történik. A 3 éves futamidő végén a kamat a tőkével együtt íródik jóvá a megtakarító számláján. Az Euró Magyar Állampapír kamatadómentes befektetés.
Futamidő: 3 év
Kamat: 3,940%
Kamatozás: változó kamatozású
Jellemzői (2024. április)
Kincstári Takarékjegy
A Kincstári Takarékjegy egy rövid futamidejű állampapír befektetés.
Előre meghatározott címletekben vásárolható, a legkisebb címlet 10.000 Ft, a legnagyobb 1.000.000 Ft-os.
A kamatbevételre nem szükséges adót fizetni. Egyetlen hátránya, hogy a Kincstári Takarékjegyet kizárólag devizabelföldi személyek vásárolhatják meg.
Az ügyfél a tőkét és a kamatot a visszaváltáskor kapja kézbe.
Futamidő: 1 – 2 év
Kamat: 6,00% – 6,75%
Kamatozás: Fix, lépcsős kamatozású
Jellemzői (2024. április)
Magyar Államkötvény
A Magyar Államkötvény egy évnél hosszabb futamidőre szóló állampapír, ezért legfőképp a pénzüket hosszabb időre befektetni vágyóknak ajánlott. Magánszemélyek, vállalkozások és egyéb intézmények számára is elérhető.
Államkötvényeket nyilvános aukciókon lehet vásárolni, ahol a többi érdeklődővel együtt licitálhatsz a termékre.
A mostani Államkötvények fix vagy változó kamattal rendelkeznek, amelyet félévente vagy évente fizetnek ki. Ebből a Kincstár levonja a szükséges kamatadót.
-
Futamidő: 3 – 20 év
-
Kamatozás: fix vagy változó kamatozású
Jellemzői (2024. április)
Diszkont Kincstárjegy
Ennek a papírnak a futamideje általában egy évnél rövidebb, valamint kamatot sem fizet, ezért csak az árfolyamnyereségből tudsz profitálni.
A Diszkont Kincstárjegyet olyan embereknek ajánljuk, akik kis időre szeretnének befektetni és valamilyen szinten értenek a piac működéséhez.
A papír névértéknél alacsonyabb áron kerül eladásra, tehát az állampapír hozama a névérték és a vételár közötti összegkülönbség lesz.
Ezt az állampapírt akár szervezetek is megvásárolhatják, egymásnak átruházhatják. A vásárlás aukciók során történik.
Futamidő: 3 – 12 hónap
Kamat: nincs
Kamatozás: nincs
Jellemzői (2024. április)
Állampapír kamat
Az állampapír hozamok a kamatok mértékétől függnek. A megvásárolt értékpapír típusától függően pár havonta, félévente és évente is fizethet kamatot.
Természetesen minél hosszabb időre adsz kölcsön az államnak, az összegre annál magasabb kamatot fogsz kapni.
Pár tudnivaló az állampapír hozamáról:
- A kamat lehet fix, de változhat is különböző képletek szerint (például infláció). Mértéke évente maximum egyszer változhat.
- A hozam az árfolyamtól is függ, ugyanis ha a kölcsön alatt megnő az árfolyam, a kamaton kívül még több pénzt nyerhetsz vissza.
- Az állampapírokon mindig fel van tüntetve az az időintervallum, amire megvásárolod őket. A futamidő végén a kötvény lejár, az államtól pedig egy összegben visszakapod a tőkét (azt az összeget, amennyit a papírért fizettél).
Biztonságos az állampapír?
Az állampapír az egyik legbiztonságosabb befektetés. Az állam számára egy bankkal ellentétben szinte lehetetlen csődbe menni.
Ha az állam nem tudna fizetni, akkor is rengeteg megoldás közül választhatna. Megemelheti az adót és nagyon sok kiadást csökkenthet, végső esetben akár pénz nyomtatására is van lehetőség.
Egy állam akkor mehet csődbe, ha már nem tudja finanszírozni a tartozásait és a többi fizetnivalóját, például a lejáró állampapírokat.
Állampapír vagy bankbetét?
A következő táblázatban összehasonlíthatod a két befektetési forma legfontosabb jellemzőit:
Jellemző | Állampapír | Bankbetét |
---|---|---|
Minimális tőke | 1 Ft – 100.000 Ft | 1.000 Ft – 10.000 Ft |
Lehetséges nyereség | közepes | alacsony |
Időtáv | 3 hónap – 8 év | 0 – 1 év |
Hozzáértés | alacsony | alacsony |
Kockázat | alacsony | alacsony |
Mindkét befektetésről elmondható, hogy nagyon alacsony kockázattal és moderált hozammal rendelkezik. Az állampapír kamatok szinte mindig magasabbak a betéti kamatoknál.
Az is igaz viszont, hogy az állampapírok a bankbetéteknél szinte mindig kedvezőbb kamattal rendelkeznek, ami főleg magas összegű befektetésnél jelent nagy különbséget.
A bankbetétben előnyös, hogy könnyebben megszakítható, hiszen az állampapírra vevőt kell találnod ahhoz, hogy a futamidő előtt kiszállj a befektetésből.
A legtöbb esetben az állampapír lesz az előnyösebb és jövedelmezőbb választás.
Magyar állampapír vásárlás
Állampapírt bárki vásárolhat, aki rendelkezik a megfelelő pénzösszeggel. Azért érdemes állampapírt vásárolni, mert megtakarításként és befektetésként egyaránt jó megoldás, sőt, a megvásárlásával még az államnak is segítesz.
Az állampapír biztonságosabb a banki megtakarításoknál, hiszen az állam a bankokkal ellentétben nehezen megy csődbe.
A legtöbb állampapírt a Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatán keresztül tudod megvásárolni.
Ahhoz, hogy ezt megtedd, rendelkezned kell egy erre alkalmas értékpapírszámlával. Amennyiben még nincs számlád, regisztrációkor kérheted a megnyitását.
Ha az Államkincstártól vásárolsz állampapírt, akkor ingyenes számlavezetésben részesülsz. A számlához internetes szolgáltatásokat is kérhetsz, amelyekkel kényelmesen, otthonról is intézheted az ezzel kapcsolatos munkálatokat.
Állampapír vásárlás menete
Lépések
Kiválasztod a megfelelő állampapírt
Megkeresed azt az állampapír típust, amelyet meg szeretnél vásárolni.Megkeresed a kibocsátót
Utána kell nézned, hogy az adott értékpapírt melyik kibocsátónál lehet megvásárolni.Megnyitod az értékpapírszámlát
Állampapír befektetés előtt egyszeri személyes megjelenéssel meg kell nyitnod egy értékpapírszámlát.Megvásárolod az értékpapírt
Az értékpapírt a számlanyitást követően azonnal megvásárolhatod. A befektetést ezután az értékpapírszámládon tudod nyomon követni.Állampapír vásárlás magánszemély esetén
A legtöbben magánszemélyként vásárolnak állampapírt. Nem is véletlen, mert az állampapír legfőképpen a magánszemélyek számára kedvez.
Az állampapírok nagy része devizabelföldi és devizakülföldi személyek részére is elérhető, az igényléshez pedig személyazonosságot igazoló okiratra van szükség.
Külföldi állampolgárok csak akkor vásárolhatnak állampapírt, ha rendelkeznek a megfelelő dokumentumokkal. Ez alól kivételt képez a Kincstári Takarékjegy, amit csak devizabelföldi személyek vásárolhatnak meg.
Külföldi állampapírok vásárlása
Külföldi állampapírok vásárlására is van lehetőséged. A legegyszerűbben ETF-eken keresztül juthatsz hozzájuk, ezen belül pedig speciálisan állampapírt vásárló ETF-eket kell keresned.
Kezdő befektetők számára nem ajánlott külföldi állampapírokat vásárolni, mert az ETF befektetéshez megfelelő tapasztalattal kell rendelkezned.
Amennyiben ismered az ETF-eket, akkor sokkal jövedelmezőbb típusokat is választhatsz, ezért elég ritkán szoktak külföldi állampapírokba fektetni.
Állampapír eladása
Az állampapírok a többi értékpapírhoz hasonlóan átruházhatóak, tehát bármikor eladhatod őket egy más személynek.
Teljes mértékben tőled függ, hogy az értékpapírt mennyiért adod el és mekkora részét kapod meg a pénzednek.
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a futamidő lejárata előtt eladod az állampapírt, továbbá nem vonatkozik rá a hozamgarancia és az állami tőke.
Egyéb befektetések
A piacon számos egyéb rövid és hosszú távú befektetés közül választhatsz. Döntés előtt ismerkedj meg a többi befektetési lehetőséggel is.Állampapír Gyakori Kérdések
Ki szabja meg az állampapír hozamát?
Kinek érdemes állampapírt vásárolni?
Mi garantálja a befektetés biztonságát?
Hol lehet állampapírt vásárolni?
Hogyan szállhatok ki az állampapír befektetésből?
Összefoglaló
Az állampapír remek befektetési választás akkor, ha nem szeretnél kockáztatni és mérsékelt hozamra számítasz.
Több típusú állampapír közül választhatsz, annak függvényében, hogy milyen hosszú futamidőre mekkora összeget szeretnél befektetni.Ha ilyen értékpapírt vásárolsz, akkor a pénzed a futamidő alatt nélkülöznöd kell.
Csak azt a pénzt fektesd be, aminek hiánya a jövőben sem fog problémát okozni.
Források
- Magyar Állampapír - allampapir.huOlvasva: 2024. 04. 03.
- Állampapír típusok - ÁllamkincstárOlvasva: 2024. 04. 03.