CFD jelentése

Írta:  Gere Attila
|
Frissítve: 2024. 05. 23.

A CFD egy népszerű, komplexitása miatt leginkább tapasztalt befektetők számára ajánlott befektetési lehetőség.

Egy olyan befektetésről beszélünk, amelynél nemcsak az árnövekedésből, hanem az árcsökkenésből is tudsz profitot termelni, emellett pedig a tőkeáttételes befektetésre is lehetőséget ad.

A CFD egy népszerű befektetési termék: ha online brókeren keresztül szeretnél részvényekbe, indexekbe, kriptovalutákba vagy egyéb termékekbe fektetni, akkor valószínűleg rövid időn belül találkozni fogsz a CFD fogalmával.

Mivel az európai brókerek nagy része CFD alapú, ezért fontos megérteni a CFD kereskedés jelentését és menetét. Ebben a cikkben mindent leírtunk a CFD-kről, amit egy kezdő befektetőnek tudnia kell!

Mi az a CFD kereskedés?

A CFD-k (Contract For Difference) olyan befektetési instrumentumok, amelyek egy mögöttes termék árfolyamát követik, ezzel pedig lehetőséget adnak arra, hogy a befektetők a vételi és az eladási ár közötti különbségből profitáljanak, vagy éppen pénzt veszítsenek.

A CFD alapú befektetést leegyszerűsítve, konyhanyelven a következőképpen kell elképzelni:

  1. Egy részvény ára $100. Te szerződést kötsz a brókerrel long pozíciót felvéve, ami azt jelenti, hogy a részvény árfolyamának a növekedésére fogadsz.
  2. Ezért a szerződésért $100-t fizetsz, meg néhány különböző mértékű díjat, amit a CFD bróker határoz meg a saját politikája alapján.
  3. A részvény ára $120-ra növekszik, így te úgy döntesz, hogy lezárod a szerződést. Ilyenkor a bróker “visszavásárolja” tőled ezt a lejáratkor érvényes árfolyamon, ami azt jelenti, hogy $120 üti a markodat.
  4. Ebből a CFD szerződésből te $20-t profitáltál, pont úgy, mintha magát a részvényt vásároltad volna meg. Ha a részvény ára csökken, akkor a CFD szerződés is követni fogja az árcsökkenést, és pénzt fogsz veszíteni.

A CFD tehát lényegében egy különbözeti szerződés, ami egy meghatározott termék árfolyamát követi, így te CFD befektetéskor nem magát a mögöttes terméket fogod megvásárolni.

A CFD lényegében teljes mértékben helyettesíti a vásárlást és az eladást.

Ez furán jöhet le, azonban a CFD alapú befektetésnek számos előnye van a hagyományos befektetéshez képest:

Miért van szükség CFD-kre?

A CFD helyettesíti a vásárlást és az eladást, viszont elsőre nem lehet egyértelmű, hogy erre miért van szükség.

Miért vásároljak CFD-t, ha ugyanúgy megvásárolhatnám helyette a részvényt, ami ráadásul a nevemre is kerül és az én tulajdonomban lesz?

Igen ám, de vannak olyan termékek, amelyekbe nem annyira egyszerű befektetni, mint részvényekbe – a CFD-k ráadásul extra lehetőségeket kínálnak azoknak a befektetőknek, akik tapasztaltak és maximalizálni szeretnék a profitjukat:

Short pozíció

A short pozíció a legfontosabb egyedisége a CFD-knek. Ezzel lényegében arra kötöd meg a szerződést, hogy a termék ára csökkenni fog, és akkor fogsz profitálni, ha az eladáskor alacsonyabb lesz a mögöttes befektetés ára, mint vásárláskor.

  • Ebben az esetben ha egy $100-os részvény CFD-t vásárolsz és short pozíciót veszel fel, akkor például ha $80-ra csökken a részvény ára, te eladáskor $120-t fogsz visszakapni, ami $20-os profitot jelent.

Ez hasznos a CFD-ben, hiszen ha te közvetlenül a mögöttes terméket vásárolnád meg, akkor nem lehetne megoldani, hogy az árcsökkenésből nyereséged származzon.

Tőkeáttétel

A tőkeáttétel lehetővé teszi a befektetők számára, hogy megsokszorozzák a bevételüket. Ha így fektetsz be, akkor nem kell a teljes piaci értéket befektetned ahhoz, hogy megvedd a CFD-t:

  • Ha te egy $100-os részvényt vásárolnál CFD-n keresztül, viszont csak $10-al rendelkezel, akkor 10x-es tőkeáttétellel $100-t tudsz befektetni.
  • Ez azt jelenti, hogy $10-os befektetéssel annyi profitot, vagy éppen akkora veszteséget fogsz elérni, mint $100-nyi befektetéssel.

A tőkeáttétel lényegében egy szorzó, ami a vételi és az eladási ár különbözetére érvényes – növeli a kockázatot, viszont az elérhető potenciális hozamot is.

Diverzifikáció

A CFD-k remek eszközök a diverzifikálásra: a portfóliód kibővítése mellett a CFD-ket használhatod arra is, hogy igényeid szerint kockázatosabbá, vagy éppen biztonságosabbá varázsold a portfóliódat.

Mivel szinte bármibe be lehet CFD-ken keresztül fektetni, ezért az ilyen brókerplatformokon könnyen kialakíthatsz magadnak egy olyan CFD portfóliót, amely például ETF-ekbe, kriptovalutákba és különféle nyersanyagokba fektet, anélkül, hogy egyéb platform szolgáltatását igénybe kellene vegyed.

Különbség a CFD és a részvény között

A legtöbben CFD-ken keresztül fektetnek be részvényekbe, ez pedig nagy mértékben különbözik attól, mintha ténylegesen a részvényt vásárolnád meg a saját nevedre.

A következő táblázatban jól látható, hogy a két módszer között melyek a legnagyobb különbségek:

Részvény tényleges megvásárlása Részvény befektetés CFD-n keresztül
Tulajdon te fogod birtokolni az eszközt nem te birtoklod az eszközt
Díjak kezelési és egyéb jutalékok, platformtól függően spread és egyéb jutalékok, platformtól függően
Tőkeáttétel lehetősége nincs van
Shortolás lehetősége nincs van
Részvénnyel kapcsolatos jogok megkapja őket a befektető (pl. szavazati jog) semmiféle jogot nem kap a befektető

Látható, hogy a CFD alapú befektetés sok előnytől megfosztja a befektetőt, viszont ezért cserébe lehetővé teszi a tőkeáttételes kereskedést, illetve azt, hogy az árcsökkenésből profitálhass – ez a részvény hagyományos megvásárlásával nem volna lehetséges.

CFD megbízástípusok

A CFD kereskedés azért más a többi befektetésnél, mert sok megbízástípust alkalmazhatsz, ami kezdő és haladó befektetők számára egyaránt hasznos:

Piaci áras megbízás – CFD eladás és CFD vásárlás

A piaci áras megbízás a CFD megvásárlását vagy eladását jelenti. A megbízást mindig az aktuális áron, azonnal teljesítik.

Long pozíció

A long pozíció a CFD aktuális áron történő megvásárlását jelenti.

A pozíció bezárásakor abban az esetben fogsz profitot termelni, ha a termék ára növekedett a pozíció nyitása óta.

  • Potenciális nyereség: bármekkora, ugyanis egy termék ára a végtelenségig nőhet.
  • Potenciális veszteség: a teljes befektetett összeg, ha a termék ára nullára csökken.

Short pozíció

A short pozíció a CFD aktuális áron történő megelőlegezett eladását jelenti.

A pozíció bezárásakor abban az esetben fogsz profitot termelni, ha a termék ára csökken a nyitás óta.

  • Potenciális nyereség: a befektetett összeg (azaz 100%-os nyereség), ha a termék ára nullára csökken.
  • Potenciális veszteség: bármekkora, hiszen a termék ára bármekkorára nőhet.

A további CFD megbízások segítenek abban, hogy szabályozni tudd a befektetésed, ezzel pedig a veszteség és a profit mértékét:

Limitáras megbízás

Ilyen megbízással a CFD vásárlás vagy eladás az általad előre meghatározott áron történik.

Ezzel szabályozhatod a nyereséget, veszteséget, illetve meghatározhatod, hogy milyen árfolyamnál szeretnél belépni a piacra.

A megbízás nem lesz teljesítve mindaddig, ameddig az ár el nem éri az adott értéket.

Stop megbízás

Az általad meghatározott ár elérésekor lezárod/megfordítod az eddigi pozíciót: ezzel szintén a veszteséget tudod szabályozni.

Ebből létezik egy másik változat is, a csúszó stop megbízás, amely kedvező ármozgás esetén nem lép érvénybe, viszont ahogy megfordul a mutató, kilép. Ezzel lényegében azt garantálhatod magadnak, hogy egyáltalán ne legyen veszteséged.

Szülő és feltételes megbízás

Ez két megbízást foglal magába. A feltételes megbízás csak akkor teljesül, ha előtte a szülő megbízás is teljesül, így ezzel a megbízással lehetőségedben áll előzetes beállításokat végezni.

CFD kereskedés díjai

CFD kereskedelem során a veszteségen kívül egyéb díjakat is figyelembe kell venni, amelyeknek a mértéke nem elhanyagolható.

A két legfontosabb költség a spread, illetve a kereskedelem során felmerülő jutalék:

Szórás (spread)

A CFD termékek általában szórással működnek. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a terméket:

  • a valódi áránál kicsivel kevesebbért adhatod el.
  • a valódi áránál kicsivel drágábban vásárolhatod meg.

A spread nagysága szigorúan függ az adott termék árától és népszerűségétől.

Egy drága, népszerű terméknél nagyobb a spread, mint egy ritkán kereskedett CFD-nél.

Brókeri jutalékok

Az egyéb CFD-vel kapcsolatos jutalékok minden brókernél változóak. Ezeket a díjakat a spread-en felül alkalmazzák, tehát a szóráson kívül más költségekkel is számolnod kell.

A következő díjak mind ide tartozhatnak:

Nyitási/zárási díj

A pozíció megnyitása, illetve zárása plusz költséggel járhat: ennek a mértéke függhet a termék típusától, a befektetett összeg mértékétől, de akár a brókerplatformon nyitott számlád típusától is.

Éjszakai díj

A legtöbb CFD trader éjszakai díjat számol fel azokra a CFD pozíciókra, amelyek éjjel is nyitva maradnak. Ez egy relatíve alacsony díj, a mértékét pedig a befektetett összeg nagysága alapján határozzák meg.

Ez lényegében annyit jelent, hogy az aktív CFD befektetéseid után minden nap fogsz egy minimális díjat fizetni.

Éjszakai díj hétvégén

Az éjszakai díj hétvégén is fennáll, azonban jellemzően magasabb a mértéke, mint hétköznap.

Hétvégén tehát többet fogsz fizetni a nyitott pozícióid után, mint általában.

Tőkeáttételes kereskedés díja

Ha tőkeáttétellel fektetsz be, akkor érthető módon magasabb díjakkal kell számolnod. Ez vonatkozhat a nyitási/zárási díjakra, illetve az éjszakai díjra is.

CFD adózás

Mint bármilyen befektetés esetén, CFD kereskedelem során sem érdemes elfelejteni az adózást, amely a következő szabályok alapján történik:

  • A befektetésre 15%-os személyi jövedelemadó vonatkozik
  • Az adót csak a nyereségre kell kifizetni

Amennyiben tehát a befektetésből nem származik profitod, nem kell semmilyen adót fizetned – az adó kizárólag a profit részre érvényes.

A CFD kereskedés kockázatai

A CFD befektetés sok buktatóval rendelkezik, és emiatt a kockázatos befektetések kategóriájába sorolható.

Az alábbi listában röviden összefoglaltuk ezeket:

CFD befektetés lépései

A Financer.com az oldal tetején felsorakoztatott számodra olyan megbízható európai CFD brókereket, amelyeken keresztül egyszerűen elkészítheted a felhasználódat, és rövid időn belül elkezdheted a befektetést.

A következő univerzális lépések bármelyik választott brókerre alkalmazhatóak:

ETF vagy CFD befektetés?

A CFD termékek és az ETF-ek is mögöttes termékekbe fektetnek be, viszont a két konstrukció nagy mértékben különbözik egymástól:

ETF CFD
Minimális tőke 100.000 Ft – 1.000.000 Ft 100.000 Ft – 1.000.000 Ft
Lehetséges nyereség magas közepes
Időtáv 1 – 5 év 0 – 1 év
Hozzáértés alacsony magas
Kockázat közepes magas

A tőkeáttételnek köszönhetően a CFD-k alkalmasabbak tapasztalt befektetők számára, hiszen az ETF termékeknél nagyobb profitot biztosíthatnak, viszont a teljes befektetett összeget is sokkal könnyebben el tudod veszíteni velük.

Rövid távú befektetés céljából szintén CFD-t érdemesebb választani, főleg a shortolás lehetősége miatt.

Érdemes megjegyezni azt is, hogy CFD-ken keresztül is van lehetőséged ETF-ekbe fektetni, ezzel pedig felhasználhatod a CFD-k által nyújtott előnyöket ETF befektetés során.

Az ETF-ek összességében sokkal biztonságosabb termékek, mint a CFD-k. A kezdő befektetők számára ajánlatosabb jól teljesítő ETF-eket választani, ugyanis a CFD kereskedés nagyobb komplexitással és kockázattal rendelkezik.

Minden befektetést saját felelősségre teszel. A pénzed veszélyben van és a múltbeli teljesítmény nem biztos, hogy megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek. Soha nem tudható előre, hogy egy befektetés megtérül vagy sem.

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás

Was this article helpful?

Be the first one to give feedback

How can we improve this article? Your feedback is private.

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben