Mikor mondhatja fel a bank a hitelszerződést?
Amennyiben a bank egy esetleges probléma esetén sehogy sem tud dűlőre jutni az adóssal, végső megoldásként felbonthatja vele a hitelszerződést. A felmondásról a következő dolgokat érdemes tudni:
- A bank csak a legvégső esetben folyamodik hozzá
- Akkor történhet meg, ha az adós nem törleszti a hitelét és a többszörös felszólítás ellenére sem hajlandó a bankkal együtt megoldást keresni a problémára
- Amikor az adós a szerződés felbomlásáról értesül, egy utolsó esélyt kap arra, hogy eleget tegyen a bank követeléseinek
Ez történik elmulasztott törlesztés esetén
A bank nemfizetés esetén legelőször a hátralék rendezésére szólítja fel az adóst. Ha nem történik meg a törlesztés, a tartozás pedig meghaladja a 3 havi minimálbér értékét, akkor az adós felkerül a negatív KHR listára.
Amennyiben ezután sem történik változás, a banknak jogában áll felmondani a hitelszerződést:
- Az adósnak a hitelszerződés felmondásakor vissza kell fizetnie kamatostól, egy összegben a hátramaradt adósságot.
Ha a hitelszerződés felmondása után ennek az utolsó kérésnek sem sikerül eleget tennie az adósnak, akkor a bank szinte minden esetben jogi útra tereli az ügyet.
Hogyan kerüld el?
Adósként az a legfontosabb, hogy időben törleszd a hitelt, és amennyiben megváltozik az anyagi helyzeted, ezt azonnal közöld a bankkal. A bank segíthet rajtad egy kedvezőbb törlesztőrészlettel, vagy akár a hitel szüneteltetésével is. Ha együttműködsz a hitelezővel, akkor nem fogsz kellemetlen helyzetbe kerülni.