Részvény

Írta:  Gere Attila
|
Frissítve: 2024. 07. 04.

A részvény egy olyan értékpapír, amivel tulajdonjogot és egyéb jogokat szerzel egy vállalkozásban. Ez egy olyan népszerű befektetési módszer, amely segítségével akár meg is többszörözheted a pénzed.

A részvények népszerű, ám olykor kockázatos befektetési termékek. Ezeket cégek bocsátják ki, és ha egy befektető részvényt vásárol, akkor az adott cégnél tulajdonjogot kap.

A Financer.com összegyűjtötte a részvényekkel kapcsolatos legfontosabb információkat.

Legjobb részvény brókerek

Ebben a cikkben megmutatjuk neked, hogy:

  • mik a részvények
  • milyen fajtái vannak
  • hogyan fektethetsz részvényekbe
  • a befektetés milyen kockázattal rendelkezik
  • mi a befektetési alap
  • ki a tőzsdeügynök

A részvényekbe való befektetéssel sok pénzt lehet keresni, viszont ez nyilván csak kockázat mellett lehetséges. A részvényeknél léteznek sokkal biztonságosabb termékek is.

A részvényekkel való kereskedés sok szempont miatt lehet izgalmas és jövedelmező. A legtöbb kezdő befektető számára viszont a kockázat miatt félelmetesnek tűnhet a tőzsdei befektetés.

Részvény árfolyamok

Az alábbi grafikon megmutatja, hogy aki 2009-ben $1000-t fektetett a következő részvényekbe, az 2019-ben mennyi pénzre számíthatott. Észrevesszük, hogy egyes részvények 10 év alatt akár hússzoros, negyvenszeres profitot is generáltak.

Részvény fogalma, részvény jelentése

Elsősorban meg kell értened azt, hogy mit csinál egy részvénytársaság. Olyan gazdasági társaságokról beszélünk, amelyek előre meghatározott számú és értékű részvényekből álló tőkével rendelkeznek.

Léteznek zártkörű és nyilvánosan működő részvénytársaságok.

  • zártkörű részvénytársaságnál a részvények nincsenek nyilvános forgalomba hozva.
  • nyilvánosan működő részvénytársaságoknál a részvények szabadon megvásárolhatóak és eladhatóak, lehetővé téve a részvényekkel való kereskedelmet.

Ha részvényt birtokolsz, akkor:

  • jogosult leszel a társaság nyereségének és osztalékainak egy részére, más szóval részvényessé válsz.
  • a részvény típusától függően a részesedés arányában akár a szavazati jogok arányos részére is jogosult lehetsz.

A részvénytársaságok független jogi személyek. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonos korlátozott felelősséggel rendelkezik, mivel csak a befektetett tőkéért felelős.

Ha a vállalat csődbe megy, a veszteség a részvényesekre hárul és a tulajdonos nem tehető felelőssé a vállalat egyéb tartozásaiért.

Jó tudni a részvényekről

Mi határozza meg egy részvény árát?

A részvényárakat elsősorban a kínálat és a kereslet határozza meg. Az árfolyam akkor növekszik, ha többen szeretnének megvenni egy részvényt, mint ahányan eladnak. Ha sok az eladó és kevés a vásárló, akkor az ár csökkenni kezd. Rövid távon az árfolyam drasztikusan emelkedhet vagy csökkenhet. A rövid távú befektetés pont ezért nagyobb kockázattal rendelkezik. A vállalat nyereségessége szintén befolyásolja a részvényárfolyamot. A jó teljesítménnyel rendelkező stabil vállalat részvényeinek áralakulása erősebb és magasabb lesz. Az új cégek viszont egyik nap a csúcson és a következő nap a lista alján lehetnek. A részvény értékét a vállalat sikere, jövedelme és stabilitása határozza meg.

Hogyan csökkenthetek a kockázaton?

Összegyűjtöttünk néhány gyors tippet, amelyek segíthetnek a befektetéssel járó kockázat csökkentésében:
  • Fektess be olyan stabil és biztonságos vállalatokba, amelyek hosszú és nyereséges történelemmel rendelkeznek.
  • Ha új cégek részvényeibe szeretnél fektetni (pl. IT vagy olajkitermelés), legyél óvatos, mivel ezek általában magas kockázatúak.
  • Gondolj a kockázatmegosztásra. Fektess több, különböző vállalat és iparág részvényeibe. Kezdőként ajánlott legalább 8-12 különböző cég részvényébe fektetni.
  • A részvények tekintetében a hosszú távú gondolkodás a legbiztonságosabb. Fektess be minél hosszabb távra.
  • Egészítsd ki a portfóliód biztonságos lekötött bankbetétekkel és személyi megtakarításokkal.
Ne feledd, hogy a kisebb kockázat általában alacsonyabb hozamot is jelent. Ha úgy döntesz, hogy megragadsz egy esélyt és egy új cég részvényét vásárolod meg, akkor ha minden jól alakul, a részvényeid nagyon értékesek lehetnek.

Milyen részvények vannak?

Törzsrészvények Ez a részvények általános típusa. Minden hagyományos részvény, amire nem vonatkozik semmiféle egyéb jog, törzsrészvénynek tekinthető. Szinte mindig, amikor részvényt vásárolsz, akkor ebből a típusból fogsz vásárolni. Elsőbbségi részvények Aki elsőbbségi részvényeket vásárol, az a többi részvényessel szemben különböző előnyökre tehet szert. Ha például megszűnik a cég, akkor az elsőbbségi részvényesek előbb kapják meg a pénzüket, mint a többiek. Ezenkívül szavazati joggal, illetve vétójoggal is rendelkezhetnek, amivel beleszólhatnak bizonyos céggel kapcsolatos döntésekbe. Dolgozói részvények Ez a részvényfajta a dolgozók ösztönzésére lett kitalálva. Ezt a munkavállalók a jövedelmük mellé kapják, így plusz pénzben részesülnek. Általában nagy rangú alkalmazottakat szoktak ilyen módon jutalmazni. A legtöbb esetben ezeket a részvényeket teljesen ingyen biztosítják. Kamatozó részvények A kamatozó részvények kamatot fizetnek a tulajdonosuknak. A kamat mértéke előre meg van határozva. A részvényeknek ezen fajtájával nagyon ritkán találkozhatsz. Visszaváltható részvény Aki visszaváltható részvényt vásárol, lehetőséget kap arra, hogy azt később eladja vagy más személyre átruházza. Ezt csak fizetőképes vállalkozás esetén lehet megtenni. Átváltoztatható részvény Ez olyan értékpapír, amelyet egy meghatározott időpont után lehetőséged van részvénnyé változtatni. Elővásárlási jogot biztosító kötvény Ha ilyen értékpapírt vásárolsz, akkor lehetőséged van elsőnek részesülni különböző részvényekből.

A magas közvetítői díjak megemésztik a nyereséged?

Több mint 150.000Ft-t takaríthatsz meg évente a megfelelő bróker kiválasztásával.​

Nézd meg a legjobb brókereket!

Befektetés szótár

Az alábbi táblázat a leggyakoribb tőzsdepiaci fogalmakat tartalmazza. Ezekkel az angol fogalmakkal gyakran fogsz találkozni, ezért érdemes tisztában lenni a jelentésükkel:

KifejezésJelentés
BrokerA brókercég a vevőket és az eladókat gyűjti egy helyre, a tranzakciókra jutalékot számol
Bear MarketEgy termék csökkenő trendet mutat
Bull MarketEgy termék növekvő trendet mutat
Break EvenEnnél az árnál az adott befektetés sem nyereséget, sem veszteséget nem mutat
BidEladási ár
AskVételár
PipForex piacnál a legkisebb változás mértéke
CallVételi jog
ShortCsökkenő pozíció
LongEmelkedő pozíció
BuyVásárlás
SellEladás
ConversionEgyik deviza átváltása a másikba
DiversionDiverzitás, azaz a portfóliód változatossága
IndexAz indexek termékcsoportok árait követik

Mi a befektetési alap?

Ha részvényekről beszélünk, akkor gyakran szóba kerülhetnek a befektetési alapok.

A befektetési alap egy olyan portfólió, amely több különböző értékpapírt, például részvényeket tartalmaz.

A befektetők megvásárolhatják a befektetési alap bizonyos részeit. A befektetett összeget a portfóliókezelő fogja részvényekbe fektetni.

Ha befektetési alapba fizetsz be, akkor lényegében egy szakértőre bízod a befektetett összeget.

    A befektetési alap hátrányai

  • Magas díjak. Sok befektetési alap magas díjat igényel, ez peddig csökkenteni fog a bevételeden.

  • Ugyanolyan kockázat. A befektetési alap nem biztonságosabb, mintha egymagad fektetnél be.

Mi a tőzsdeügynök?

A tőzsdeügynök vagy más néven bróker egy képzett szakember, aki részvényeket forgalmaz vagy részvényekkel kereskedik.

A brókercég legfontosabb feladata elsősorban az, hogy naprakész információkat adjon a tőzsdéről és megpróbálja kideríteni, hogy melyek azok a részvények, amelyekbe a legérdemesebb befektetni.

Egy bróker megkönnyítheti a dolgodat, ha bizonytalan vagy a befektetésekben vagy nem tudod, hogy ez milyen módon működik.

A brókerek nyilván nem fognak ingyen dolgozni. A fizetségüket általában jutalék alapon kapják meg. A jutalék mértéke a részvény típusától és a befektetett összeg nagyságától is függ.

Bizonyos brókerek jutalékot kapnak, míg egyesek fix havidíjat kérnek.

Az, hogy melyik bróker a legjobb a számodra attól függ, hogy a befektetéseidet milyen módon szeretnéd kezelni.

Értékpapírszámla

Az értékpapírszámla hasonló egy hagyományos bankszámlához, azzal a különbséggel, hogy ezen az egyenlegeden kívül értékpapírokat, részvényeket is számon tudsz tartani.

  • Hogyha részvényt akarsz vásárolni, akkor mindenképpen rendelkezned kell egy értékpapírszámlával.

Befektetés bankon keresztül

Hogyha bankon keresztül akarsz részvényt vásárolni, akkor a bankfiókban nyitnod kell magadnak egy értékpapírszámlát.

Befektetés brókeren keresztül

Hogyha egy online brókert választasz a befektetésre, akkor a bróker automatikusan nyitni fog számodra egy értékpapírszámlát, ami a felhasználódhoz lesz csatolva.

Amikor a bróker platformon feltöltöd az egyenleged, akkor lényegében az értékpapírszámládra töltöd fel a pénzt. A platformon levő portfóliód szintén az értékpapírszámládon tárolt részvényeket fogja megmutatni.

Növeld a befektetési hozamaidat 5 perc alatt!​

A dedikált brókerek általában sokkal olcsóbbak, mint a bankok.

Hasonlítsd össze most a brókereket!

A részvények jogai

A befektetők különböző jogokban részesülnek akkor, amikor részvényeket vásárolnak. Ezekkel a jogokkal a részvényesek beleszólást nyerhetnek a cég működésébe.

Likvidációs hányadhoz való jog

Ha a cég megszűnik, feloszlik, csődbe megy, akkor a részvényesek részesülhetnek abból a pénzből, ami az eszközök értékesítéséből megmarad.

Közgyűléshez való jog

A részvényesek szavazhatnak a cég által meghirdetett közgyűléseken, ezzel pedig nagy mértékben befolyásolhatják a cég jövőjét.

Osztalékra való jog

A cég időnként osztalékot fizethet a részvényesek számára.

Kamathoz való jog

Egy kamatozó részvény esetén a tulajdonosnak joga van a meghatározott kamatmértékhez.

Részvénykönyvbe való bejegyzés joga

A részvényes opcionálisan kérheti, hogy a vállalat jegyezze be a nevét a részvénykönyvbe.

Átruházáshoz való jog

A részvénytulajdonos szabadon eladhatja, átruházhatja a saját részvényét.

Hogyan profitálhatsz részvényekkel?

Ha részvényt vásárolsz, akkor két módszered lesz arra, hogy a részvényből profitot tudj termelni.

Árváltozásból eredő profit

  • A részvények ára folyamatosan változik
  • Ha drágábban adod el a részvényt, mint amennyiért vásároltad, akkor profitot fogsz termelni
  • Ha egy brókeren keresztül shortolod a részvényt, és annak lecsökken az ára, akkor szintén profitálni fogsz

Osztalékból eredő profit

  • A részvényeknek egy része fizet osztalékot
  • Az osztalék a cég profitjából származik, és rendszeres időközönként, fix összegben kerül kifizetésre
  • Az osztalék mértéke időnként változhat

A legtöbb befektető azzal a céllal vásárol részvényt, hogy azt később drágábban tudja eladni. Sok befektetőt még az osztalék és a részvény által nyújtott jogok, előnyök sem érdeklik.

Vásárolj részvényt percek alatt

Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Regisztráció ideje
4.5 3.000+ 5 perc Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
4.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/terms. Kérjen szakszerű pénzügyi tanácsadást ha szükséges. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. Szolgáltatásaink csak angolul érhetőek el.
5.0 40.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
3.100+ 10 perc Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.
Igénylés
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Regisztráció ideje Igénylés
4.5 3.000+ 5 perc Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
4.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/terms. Kérjen szakszerű pénzügyi tanácsadást ha szükséges. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. Szolgáltatásaink csak angolul érhetőek el.
5.0 40.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
3.100+ 10 perc Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.

Miért változik a részvények ára?

A részvények ára elsősorban a kereslet és a kínálat alapján változik. Ha nő a kereslet, akkor növekszik az ár, hogyha pedig csökken, akkor a részvény ára zuhanni fog.

A piacon szinte minden termék ára a kereslet és a kínálat szabályára alapszik.

Kereslet és kínálat

Részvények kockázatai

A részvények kockázatos befektetések, ez nem is kérdés. Soha nem tudhatod előre, hogy mennyi hozamot fogsz elérni: olyan részvények is vannak, melyeknek az ára évről évre egyre jobban lecsökkent.

Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy az amerikai piac a múltban rendkívül jól teljesített. Elég csak az S&P 500 indexet megfigyelni, és máris látható, hogy a legnagyobb cégek részvényeit követő index szinte minden évben növekedett:

Forrás

Ennek ellenére a kockázatokon is érdemes elgondolkodni, hiszen amikor részvényt vásárolsz, több faktorral is számolnod kell:

Árfolyamkockázat

A legnagyobb kockázat az, hogy a részvények ára folyamatosan változik, ingadozik. Nem lehet előre tudni, hogy a megvásárolt részvény a jövőben hogyan fog teljesíteni.

Politikai kockázat

A politikai döntések és a gazdasági változások rendkívül nagy mértékben befolyásolják a részvények árát. Ez a hatás legutóbb 2021-ben a kínai részvények piacán volt megfigyelhető.

Devizakockázat

A részvények mellett a devizák ára is változik: az amerikai tőzsdén történő befektetéshez dollárba kell átváltanod a forintot.

A profit mértékére kihatással lesz a HUF/USD árfolyama.

Likviditási kockázat

Egy részvény eladásával akkor tudsz profitot termelni, hogyha egyáltalán találsz rá vevőt a piacon. A kevésbé népszerű, alacsony likviditású részvények esetén megtörténhet az, hogy nehezen találj vevőt vagy éppen eladót.

Egyedi kockázat

A részvények ára leginkább a cég teljesítményétől függ. Hogyha a cég rosszul teljesít, akkor szinte azonnal csökkeni fognak a részvényárak.

A Netflix részvény például 2022 elején óriásit zuhant, miután a cég gyengébben teljesített az előző évhez képest.

eToro CopyTrading

Az eToro-n ingyen használhatod a CopyTrading funkciót, amivel tapasztalt befektetőket másolhatsz le.

Ezzel automatikusan azokat a termékeket vásárolhatod meg, amelyeket a legtöbb hozamot termelő befektetők. A részvény eladás ugyanígy történik.

Az oldalon azt is megnézheted, hogy a befektetők a múltban mekkora profittal rendelkeztek. A megfelelő befektető kiválasztásával csökkenthetsz a tőzsdézés kockázatán.

Az eToro egy többeszközös befektetési platform. Befektetéseid értéke nőhet vagy csökkenhet. A tőkéd veszélyben van.

Bővebben az eToro-ról

Részvénybefektetés ETF-en keresztül

Hogyha kezdő befektető vagy, akkor ajánlott kipróbálni az ETF befektetést. Az ETF egy olyan értékpapír, ami több, akár többszáz részvény árfolyamát követi nyomon.

  • Az ETF remek eszköz a diverzifikációra, hiszen ha több instrumentumba fektetsz be egyszerre, akkor a kockázat megoszlik.

Az ETF-ek a legtöbbször kategorizálva vannak:

  • részvény ETF-ek
  • valuta ETF-ek
  • nyersanyag ETF-ek

Az S&P 500 ETF-ek például népszerűek: ezek az értékpapírok az 500 legnagyobb amerikai vállalat részvényeibe fektetnek be.

Részvénytípusok

A részvényeket két nagy kategóriába soroljuk: léteznek nyomdai úton, illetve elektronikusan előállított részvények. Manapság a részvényeket szinte kizárólag elektronikus úton állítják elő.

Ezen kívül a részvényeket a következő kategóriákba sorolhatjuk:

Törzsrészvény

A legtöbb részvény törzsrészvény, azaz általános értékpapír, ami nem biztosít speciális jogokat.

Kamatozó részvény

A kamatozó részvények kamatot fizetnek a tulajdonosnak, emellett pedig osztalékot is biztosítanak.

Dolgozói részvény

Olyan speciális részvényfajta, amelyet csak az adott cég alkalmazottai birtokolhatnak.

Elsőbbségi részvény

Az elsőbbségi részvények minden esetben valami elsőbbségi jogban részesítenek. Az osztalékelsőbbségi, szavazatelsőbbségi részvények is ide tartoznak.

Átváltoztatható részvény

Olyan értékpapír, ami később részvénnyé változik. Beszélhetünk például olyan kötvényről, amely később részvénnyé alakul.

Saját részvény

A saját részvényt kizárólag a kibocsátó vállalkozás birtokolja.

Megtakarítás részvényekkel

Történelmileg megfigyelhető, hogy a részvények által történő megtakarítás nagyon kifizetődő.

Természetesen számolni kell bizonyos kockázatokkal és nem mindig biztos, hogy sikerül megtalálni azokat a részvényeket, amelyek a legjobb hozamot adják.

Hosszú távon részvényekkel szinte mindig többet lehet keresni, mint a banki megtakarításokkal.

Arra következtethetünk, hogy a részvényekbe való befektetés, mint megtakarítási módszer hosszú távon rendkívül jövedelmező lehet.

Részvény vásárlás, külföldi részvény vásárlás menete

Rengeteg ember azt gondolja, hogy nem vásárolhat részvényeket, mert ahhoz valamilyen különleges képességre vagy engedélyre lenne szüksége.

Ez nem igaz, mivel bármelyik magánszemélynek lehetőségében áll részvényeket vásárolni, ezt pedig bármelyik nyílt részvénytársaságon keresztül meg lehet tenni.

A következő útmutatóban leírtuk a részvényvásárlás lépéseit:

Gyors részvény vásárlás 4 lépésben

Lépések

1. Kiválasztod a megfelelő brókert
2. Regisztrálsz az oldalra
3. Feltöltöd az egyenleged
4. Megvásárolod a kiválasztott részvényt
1. lépés

Kiválasztod a megfelelő brókert

Az oldal tetején válaszd ki azt a brókert, amelyik szimpatikus számodra és amelyiknél megvásárolható az adott részvény.

2. lépés

Regisztrálsz az oldalra

Az oldalra való regisztráció során a személyazonosságodat is igazolnod kell. Ez egy megfelelő irattal történik.

3. lépés

Feltöltöd az egyenleged

Az oldalon található egyenleged bankkártyával, hitelkártyával vagy banki utalással tudod feltölteni.

4. lépés

Megvásárolod a kiválasztott részvényt

Az egyenleg feltöltése után megvásárolhatod a kívánt mennyiségű részvényt.

Másolj le tapasztalt befektetőket ingyenesen

Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Demo számla Kinek ajánlott?
4.5 3.000+ Van Kezdőknek Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
3.100+ Van Kezdőknek és haladóknak Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.
Igénylés
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Demo számla Kinek ajánlott? Igénylés
4.5 3.000+ Van Kezdőknek Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
3.100+ Van Kezdőknek és haladóknak Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.

A tőzsdepiac nyitvatartási ideje

Részvényt csak akkor tudsz vásárolni és eladni, amikor a tőzsdepiac nyitva áll. Hogyha a nyitvatartási időn kívül adsz fel vételi vagy eladási megbízásokat, akkor ezek csak a nyitvatartási időben fognak végbemenni.

A legfontosabb tőzsdék a következő nyitvatartási idővel rendelkeznek (magyar idő szerint):

  • NYSE és NASDAQ: 15:30 – 22:00
  • Budapesti Értéktőzsde: 9:00 – 17:00
  • Egyéb európai tőzsdék: 9:00 – 17:30

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a tőzsdék ünnepek alatt zárva tarthatnak. A NYSE és a NASDAQ tőzsdék például olyan amerikai ünnepek alatt is bezárnak, amelyek minket nem érintenek.

A tőzsdék szombaton és vasárnap szintén zárva tartanak.

Megfelelő részvény kiválasztása

A brókercéget azután érdemes kiválasztani, miután eldöntöd, hogy milyen részvényt szeretnél vásárolni. Lehet, hogy az általad kiválasztott részvény nem annyira népszerű és ezért nem lehet bármelyik brókernél megvásárolni.

Miután rendelkezel egy konkrét befektetési céllal, azután sokkal könnyebb lesz egy adott bróker mellett dönteni.

A befektetés lépéseit az alábbi videóban részletesen bemutatjuk számodra:

Brókercég keresése

Ahhoz, hogy meg tudj vásárolni egy részvényt, brókercégre lesz szükséged. Ez az a cég, amely kapcsolatot teremt a vásárló és a másik piaci szereplő között.

  • Magyar részvények a Budapesti Értéktőzsdén vásárolhatóak, az említett cégeken keresztül.
  • Ha külföldi részvényeket szeretnél vásárolni, akkor a legtöbb magyar banknál ezt is megteheted.

Minden brókercégnek más tőzsdével van kapcsolata, ezért utána kell nézz, hogy az általad kiválasztott részvényeket hol tudod megvásárolni.

    Ezeket vedd számításba egy brókernél

  • Elérhető piacok és tőzsdék. A brókernél elérhető tőzsdepiac határozza meg azt, hogy te melyik részvényekbe fektethetsz be a cégen keresztül.

  • Költségek. Alaposan járj utána a bróker díjainak, ugyanis a magas költségek rengeteget csökkenthetnek a profitodon.

  • Kifizetés és befizetés. Fontos, hogy az egyenleged feltöltésére és kiutalására az általad kiválasztott bankszámlát tudd használni.

  • Kezelőfelület. Az online brókereknél fontos egy olyan céget keresni, amelyik átlátható, intuitív, és kezdő befektetők számára is barátságos kezelőfelülettel rendelkezik.

  • Ügyfélszolgálat. Az online platformokon elengedhetetlen, hogy az ügyfélszolgálat aktív és segítőkész legyen.

Részvényvásárlás díjai

A részvények megvásárlása minden esetben díjakkal rendelkezik, emiatt pedig közel sem mindegy, hogy melyik platformot választod a befektetésre.

  • A díjak mértéke befolyásolja a profitot. Túl magas díjak esetén nehezebb lesz profitot termelni.

Hogyha brókeren keresztül fektetsz be, akkor a következő díjakkal kell számolnod:

Kereskedési díj

A bróker minden eladáskor és vásárláskor felszámíthat díjat. Ez általában 0.10 – 0.20% szokott lenni, viszont olyan bróker is van, ahol ez egy fix összeg, például $1.

Találhatsz olyan platformokat is, ahol havonta párszor ingyenesen kereskedhetsz, annak függvényében, hogy milyen felhasználóval rendelkezel.

Pénzváltási díj

A pénzváltással szintén számolnod kell, mivel a legtöbb bróker dollár vagy euró alapú számlával dolgozik.

Ha te forinttal töltöd fel az egyenleged, akkor arra pénzváltási díjat kell fizetned.

Inaktivitási díj

Bizonyos platformokon inaktivitási díjat kell fizetned akkor, ha sok ideig nem veszed igénybe az egyenleggel feltöltött számládat.

Hogyha hosszú ideig nem fogsz befektetni, akkor érdemes lesz kiutalni a számlaegyenleget.

Adózás

Ne feledd, hogyha profitot termelsz, akkor ez után adót kell fizetned. Magyarországon az árfolyamnyereség és az osztalék után 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetned.

Részvény befektetés kezdőknek

Vásárlás előtt el kell döntened, hogy mekkora távra szeretnél befektetni.

Ha hosszú távú tőzsdei befektetésről van szó, akkor érdemes több, kisebb részvényt vásárolni. Ha kevés pénzed van részvényre, akkor keress olyan céget, ahol alacsonyak a minimum díjak.

Figyelj arra, hogy olyan részvényt vásárolj, aminek az ára stabil, és szinte biztos, hogy a jövőben növekedni fog az értéke.

Tudj meg többet a cégről…

Minél több dolgot megtudsz a kibocsátó cégről, annál biztosabb, hogy jó döntést fogsz hozni.

Melyek azok a szempontok, melyeket mindenképp érdemes figyelembe venni?

  • A cég profitabilitása. Nézd meg, hogy a cég az elmúlt években hogyan fejlődött gazdaságilag.
  • A vállalkozás múltja. Tudj meg többet a vállalkozás korábbi sikereiről és hibáiról.
  • Ki vezeti a céget? Fontos ismerni a cég vezetőjét, hiszen ő képviseli a céget, a viselkedése pedig rengeteg dolgot elárul a cégről.
  • Ki a konkurencia? Képben kell lenned a cég vetélytársaival: hasonlítsd össze a teljesítményüket, fejlődésüket és eddigi eredményeiket!

Ne feledkezz meg az adóról sem, hiszen ha nyereség termelődik a részvényekből, akkor arra az összegre adót kell fizetned. Az adó rövid távú befektetések esetén okozhat nagyobb problémát.

Amennyiben rövid távon gondolkodsz, akkor az időzítés lesz a legfontosabb.

Kezdő kereskedőknek nem ajánlott spekulálni, ugyanis sok tapasztalat kell ahhoz, hogy mindig nyereséget termelj a tőzsdézésből. A részvények, amelyeket választasz, alacsony jutalékkal kell rendelkezzenek, hiszen így olcsóbban tudsz kereskedni velük.

Részvényeket bárki tud vásárolni. A lehetőség adott, viszont egyáltalán nem egyszerű munka megtalálni a megfelelő befektetést: a papírok értékét millió tényező befolyásolja.

A brókercégekkel is érdemes vigyázni, mert vannak olyan oldalak, amelyek megpróbálnak átverni a díjakkal kapcsolatban.

Ne dönts elhamarkodottan, főleg ne akkor, ha hosszú távú befektetést keresel.

Népszerű részvények

    Részvény befektetés előtt…

  • Gondolj azokra a célokra, melyeket a megtakarítással szeretnél elérni. Készen állsz arra, hogy kockázatot vállalj annak érdekében, hogy magasabb hozamot termelj?

  • Találj egy ésszerű összeget, amely a részvény-megtakarításaid alapja lesz.

  • Soha ne fektess be kölcsönbe kapott pénzt.

  • Legyél türelmes és gondolkozz reálisan. Lehet, hogy csak néhány hónap vagy év elteltével fogsz nagyobb eredményt elérni.

  • A hosszú távú befektetés jobb döntés lesz a rövid távúnál.

  • Fektess be több napon keresztül. A részvényeket több fázisban vásárold meg.

Vásárolj részvényt percek alatt

Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Regisztráció ideje
4.5 3.000+ 5 perc Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
4.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/terms. Kérjen szakszerű pénzügyi tanácsadást ha szükséges. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. Szolgáltatásaink csak angolul érhetőek el.
5.0 40.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
3.100+ 10 perc Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.
Igénylés
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Ajánlatok megtekintése
Cég Összesített értékelés Elérhető részvények Regisztráció ideje Igénylés
4.5 3.000+ 5 perc Ajánlatok megtekintése
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
4.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/terms. Kérjen szakszerű pénzügyi tanácsadást ha szükséges. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. Szolgáltatásaink csak angolul érhetőek el.
5.0 40.000+ 7 perc Ajánlatok megtekintése
3.100+ 10 perc Ajánlatok megtekintése
A CFD-kereskedés és CFD-k összetettek és magas kockázattal járnak. Az Admiral Markets befektetőinek 81%-a pénzt veszít. Befektetés előtt mindig gondold át, ha tudod vállalni a kockázatot és csak olyan pénzt fektess be, aminek elvesztése nem jelent gondot.

Összefoglaló

A részvény a legnépszerűbb befektetési termék. A népszerű cégek nagy része rendelkezik tőzsdén értékesített részvénnyel, amelynek megvásárlásával tulajdonképpen részesedést nyersz a cégből.

A részvény árfolyam a kereslet és kínálat, valamint a vállalkozás teljesítménye alapján változik. Egy jó befektetéssel hosszú távon nagy mértékben profitálhatsz, viszont ha rosszul döntesz, akkor akár az egész pénzedet elveszítheted.

Minden befektetést saját felelősségre teszel. A pénzed veszélyben van és a múltbeli teljesítmény nem biztos, hogy megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek. Soha nem tudható előre, hogy egy befektetés megtérül vagy sem.

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás

Részvény Gyakran Ismételt Kérdések

Mi az a részvény?
A részvény egy tulajdonjogot megtestesítő értékpapír. Ha részvényt vásárolsz, akkor ezzel különböző jogokat nyersz az adott cégnél.
Mi a részvény szerepe?
Egy vállalkozás részvénykibocsátással növelni tudja a tőkéjét, ezért több pénze lesz a fejlődésre és a terjeszkedésre. A pénzért cserébe a vállalkozás bizonyos mértékben tulajdonjogot biztosít a vásárlók számára.
Hol vásárolhatok részvényt?
Részvényeket a legegyszerűbben egy online tőzsdén keresztül tudsz vásárolni. Ha a banki megoldást szeretnéd választani, akkor szükséged lesz egy értékpapírszámlára.
Miért kockázatos a részvény?
Azért kockázatos a részvény, mert könnyű vele pénzt veszíteni. Egy cég akár csődbe is mehet, tehát ha rosszul döntesz, akkor a befektetett összeget teljes mértékben elveszítheted.
Hogyan csökkenthetek a befektetés kockázatán?
Ha csökkenteni akarsz a kockázaton, akkor jó ötlet diverzifikálni. Ne csak egyetlen tőzsdepiaci termékbe fektess be, hanem bontsd fel az összeget több részre. Minél több vállalkozásba fektetsz, annál kisebb az esély arra, hogy ezek egyszerre veszítsenek az értékükből.

Was this article helpful?

Be the first one to give feedback

How can we improve this article? Your feedback is private.

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben