Bizonyára tudod, hogy az OTP Bank hosszú ideje Magyarország legnagyobb kereskedelmi bankja, viszont azt tudtad, hogy Magyarországon kívül az OTP Bank 10 másik országban is megtalálható?
Az OTP Group Közép- és Kelet-Európa egyik legnagyobb pénzügyi intézete sok-sok szolgáltatással, ezért nem meglepő, hogy sokan vonzó befektetésként tekintenek az OTP Bank részvényére.
A mai OTP Bank jogelődje az Országos Takarékpénztár Nemzeti Vállalat, ami már több, mint 70 éve alapult Magyarországon.
Ha OTP részvényt szeretnél kereskedni, akkor ezt egy brókeren keresztül kell megtenned. A legtöbb bróker a részvények mellett egyéb befektetések megvásárlását is lehetővé teszi, ide tartoznak a következők:
- ETF-ek
- CFD-k
- kriptovaluták
- Forex
- indexek
- nyersanyagok
A tőzsdepiacon való befektetés kockázatos: ezt az OTP részvényről is el lehet mondani. Mi azt ajánljuk számodra, hogy csak annyi pénzt fektess be ilyen termékekbe, amennyinek az elvesztése nem okoz gondot számodra.
Legjobb részvény brókerek
Biztonságos-e az OTP Bank részvénye?
Egyértelmű, hogy minden részvény kockázatos, csak nem mindegy, hogy milyen mértékben: A stabilabb árfolyam előnyös és hátrányos is, mivel biztonságos, viszont kisebb profitra ad lehetőséget.Hogyan kereskedhetsz OTP részvénnyel?
Lépések
Regisztrálj a Plus500-on
A Plus500 egy ingyenes és népszerű európai bróker, amelyen keresztül több magyar részvény is elérhető, köztük az OTP Bank értékpapírja is.
A Plus500 weboldallal és telefonos alkalmazással is rendelkezik, ezért bármelyik készülékeden, pillanatok alatt elintézheted a regisztrációt.
Erősítsd meg a felhasználódat
Regisztráció után meg kell erősítened a személyazonosságodat: ehhez fel kell töltened egy fényképet a személyi igazolványodról.
Ezt a lépést minden online brókernél el kell végezni, enélkül nem tudsz befektetni a tőzsdepiacon.
Töltsd fel az egyenleged
A felhasználód megerősítése után fel kell töltened a platformra a befektetni kívánt összeget. Ezt bankkártyás fizetéssel, utalással, sőt, akár PayPal segítségével is meg tudod tenni.Kereskedj OTP részvényt
A Plus500 keresőjébe az OTP kulcsszót beírva meg fogod találni a keresett részvényt. Add meg a mennyiséget, és nyomj rá a vásárlás/eladás gombra!$40.000-os demo számla
A Plus500-on minden felhasználó $40.000-t tartalmazó demo számlában részesül. A virtuális pénz lehetőséget ad arra, hogy kockázatmentesen kitapasztald a befektetés módját és következményeit.
A számlával letesztelheted az oldal működését és a különböző termékek viselkedését. Viszonylag kevés bróker kínál ilyen lehetőséget, ezért mindenképp érdemes kipróbálni!
OTP, mint vállalkozás
Alapítás éve: 1949
CEO: Csányi Sándor
Iparág: pénzügyi szolgáltatások
Éves bevétel (2022): 1657 milliárd Ft
Fő információk
Az OTP Bank elődje, az Országos Takarékpénztár Nemzeti Vállalat egész Magyarország területén mindössze 95 fiókkal rendelkezett akkor, amikor megalapult.
Ekkoriban csupán 4 fő pénzintézet működött Magyarországon – a cég eleinte takarékbetét gyűjtéssel, állami kölcsönök intézésével és hitelnyújtással foglalkozott.
Tudtad-e?
Az OTP az Országos Takarék Pénztár rövidítése, ami a bank eredetére és kezdeti céljára utal.OTP Bank a 90-es években
Az OTP Bank 1990-ben vált részvénytársasággá, illetve a tevékenységei is megváltoztak, hiszen ettől az évtől kezdve a sokszínű lakossági hitelek, céges finanszírozások kerültek az előtérbe.
- A 90-es évek során az OTP Bank rendkívül nagy változásokon esett át
- Az OTP Bank volt az első olyan magyar bank, amely a legmodernebb technológiákat használva kifejlesztette az informatikai rendszerét
- A bank nagy szerepet játszott a bankkártyák használatának az elterjesztésében egész Magyarországon
- Az OTP Magyarországon az elsők között indította el az internetbank rendszerét
- 1995-ben elkezdődött az OTP Bank privatizációja, amely 1999-ben fejeződött be
Az OTP Bank terjeszkedése 2000 és 2010 között
Az OTP Bank a 2000-es évek elején a terjeszkedésre és a külföldi piacokra való belépésre fordította a hangsúlyt:
- A bővítés 2002-ben indult szlovákiai bankok megvásárlásával
- 2003-ban Bulgáriában, 2004-ben pedig Romániában is elérhetővé vált az OTP Bank
- 2005 és 2006 között újabb 5 európai országban létrejött az OTP
Az OTP Bank a rendkívüli terjeszkedés után 2007-ben egy teljes arculatváltáson esett át, amely a multinacionális jelleg, illetve a cég bővülése miatt volt szükséges.
OTP Bank a napjainkban
Az OTP a legnagyobb bank Magyarországon: a mai napig az egyik leginnovatívabb pénzintézetek közé tartozik, modern internetes rendszerekkel és színes termékpalettával rendelkezik.
Az OTP Bank napjainkban több, mint 15 millió ügyfélnek nyújt megoldást, segítve őket a pénzügyi céljaik elérésében, ezt pedig több, mint 1.700 bankfiók teszi lehetővé.
Az OTP Bank 2022-es adatai szerint a cégben a magyar tulajdonhányad 49,43%, a külföldi pedig 50,57%.
A banknak a mai napig sikerült megtartania a népszerűségét: ezt az is bizonyítja, hogy az OTP a magyarországi kártyaforgalomban közel 50%-os részesedéssel rendelkezik.
OTP Bank elérhetősége
A bank jó teljesítménye a külföldi terjeszkedésnek is nagy mértékben köszönhető. Az OTP Bank 2024-ben Magyarországon kívül a következő 10 országban van jelen:- Albánia
- Bulgária
- Horvátország
- Románia
- Szerbia
- Szlovénia
- Ukrajna
- Moldova
- Montenegró
- Oroszország
OTP, mint részvény
Az OTP Bank részvény hosszú ideje népszerűségnek örvend a magyar tőzsdepiacon: piaci kapitalizáció alapján 2024-ben az OTP a legnagyobb magyar részvény a világon. Második helyen a MOL részvénye áll, amelyről szintén készítettünk egy ismertető cikket.
- Az OTP részvényeit 1995-ben vezették be a Budapesti Értéktőzsdére. Azóta az OTP értékpapírja jelen van a luxemburgi, illetve londoni értéktőzsdéken is, ezért elérhetőbbnek tekinthető, mint a legtöbb más magyar részvény.
- A megjelenésekor az OTP részvény mindössze 115 Ft-ba került, viszont hamar népszerűségre tett szert és megsokszorozta az árát: 1999-ben már több, mint 1.000 Ft-ért volt megvásárolható.
Az OTP részvény ára organikusan nőtt az évek során, és majdnem 30 év alatt csak két nagy zuhanáson esett át: az egyik a 2008-as világválság során, a második pedig a 2022-es medvepiac kialakulásakor történt.
Az OTP részvény rekordja
Az OTP Bank Nyrt. részvénye a 2021-es év novemberében érte el a rekord árát, ami 19.590 Ft volt.
A medvepiacnak köszönhetően az OTP részvény ára a tőzsdepiac többi részvényével, illetve a kriptovalutákkal együtt zuhanásnak indult, így az OTP részvény azóta nem tudta megdönteni a korábban felállított rekordját.
OTP részvény osztalék
Az OTP részvény fizet osztalékot, ami egy plusz előny azok számára, akik ebbe az értékpapírba fektetnek be.
Az utóbbi években az osztalék mértéke a következőképpen alakult:
Üzleti év | Mérték |
---|---|
2018 | 220 Ft |
2021 | 430 Ft |
2022 | 300 Ft |
A befektetők számára az osztalék egy plusz jövedelmi forrás az árfolyamváltozásból származó profit mellett. Ennek a mértékét mindig a részvénytársaság dönti el a bevétele alapján, az OTP pedig a piacon mondhatni átlagos mértékű osztalékkal rendelkezik.
A MOL például sokkal több osztalékot fizet a részvényei után: az osztalékhozam 2023 júliusában 11% körüli értéknek felelt meg.
OTP részvény elemzés
Az OTP részvény ára a megjelenése óta stabilan növekedett, és jó hozamot biztosított a hosszú távú befektetőknek.
Az OTP részvény teljesítménye az utóbbi 10 évre vonatkozóan a következő grafikonon látható:
Mit jelent ez?
Ha 10 évvel ezelőtt, 2013-ban 1.000.000 Ft-ot fektettél volna OTP részvényekbe, akkor 2023. júliusában körülbelül 2.403.000 Ft-od lehetne.
Ha 2021 végén adtad volna el a részvényeket 2023 helyett, amikor az OTP részvény árfolyama a legmagasabb volt, akkor jóval több profitod lehetne: egészen pontosan 4.185.000 Ft-ot ért volna a befektetésed.
Ezért fontos a piacon jól időzíteni, mivel így maximalizálhatod a profitod, de természetesen senki nem tudja megmondani, hogy mikor a legjobb döntés kiszállni egy befektetésből.
-
Csak annyi pénzt fektess be, amennyit megengedhetsz magadnak. A befektetett pénzt akár teljes egészében elveszítheted.
-
Ne pánikolj. A részvények kockázatos termékek, ezért számolnod kell az árfolyam ingadozásával.
-
Fektess egyszerre több termékbe. A diverzifikáció segít csökkenteni a befektetés kockázatán.
-
Ne legyél kapzsi. Elégedj meg a profittal és szállj ki időben a befektetésből.
-
Válassz egy biztonságos platformot. Az interneten számos megbízhatatlan bróker működik, viszont ha a Plus500-at választod, akkor a befektetett pénzed biztonságban lesz.
Mire vigyázz befektetés előtt?
OTP részvény vásárlás, kereskedés
A Plus500 brókeren keresztül gyorsan elkezdheted az OTP részvény kereskedést.
Kereskedj OTP részvényt!
Ne feledd, a Plus500 előnyös választás az OTP részvény vásárlásra/eladásra, mivel minden felhasználó $40.000-os demo számlában részesül regisztrációkor.
Ezzel a számlával kockázatmentesen kipróbálhatod az oldalt, és magát a befektetést is, ezért nem vagy köteles a saját pénzedet kockáztatni!
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 80%-a pénzt veszít a CFD-kereskedés során. Fontolja meg, hogy megengedheti-e magának a veszteség magas kockázatát.
1. Keress rá az OTP részvényre
A Plus500 keresőjébe írd be az “OTP” kulcsszót, hogy könnyen megtaláld a befektetést. A listában klikkelj rá a talált részvényre.
2. Nyomj rá a “Sell” vagy “Buy” opcióra
A megjelenő ablakban használd a „Buy” gombot a vásárláshoz, a “Sell” opciót pedig az eladáshoz. Itt láthatod az aktuális eladási és vételi árat is, ezért tudni fogod, hogy mennyibe kerül egy részvény.
3. Add meg, hogy hány részvényt akarsz kereskedni
A megadott mennyiség nem muszáj egész szám legyen, ugyanis a Plus500-nál töredékrészvényt is tudsz kereskedni. Ez azt jelenti, hogy például 1.000 Ft-ért is tudsz OTP részvényt vásárolni, és ezért a pénzért meg fogod kapni az OTP részvény megfelelő töredékét.
Emellett még 2 hasznos opciót is aktiválhatsz ennél a lépésnél, amelyek a következők:
- “Close at profit”: ha ezt bekapcsolod, akkor a befektetés automatikusan zárul az általad megadott profit elérésekor.
- “Close at loss”: ha ezt beállítod, akkor a befektetés automatikusan zárul az általad megadott veszteségnél.
Összefoglaló
Az OTP részvény piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb magyar részvény a világon, ezért kezdő és tapasztalt befektetők egyaránt szeretik az OTP értékpapírját vásárolni.
A részvény jó teljesítménnyel rendelkezett az ezelőtti években, ennek ellenére mégis a biztonságos részvények közé tartozik, tehát egy tökéletes hosszú távú befektetés lehet sok ember számára.
Vásárlás előtt végezz önálló piaci kutatást, és a saját pénzügyi helyzeted alapján döntsd el, hogyha érdemes-e OTP részvénybe fektetned.
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 80%-a pénzt veszít a CFD-kereskedés során. Fontolja meg, hogy megengedheti-e magának a veszteség magas kockázatát.