WIKI

Medvepiac jelentése

Összefoglaló

Medvepiac (bear market) a tőzsdén az árak csökkenési időszakát jelenti. Az amerikai részvénypiacon technikailag akkor beszélünk medvepiacról, ha az árak legalább 20%-ot esnek.

Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 05. 15.

A medvepiac (bear market) gyakran használt fogalom a befektetők körében. Ha nem tudod, hogy mit jelent ez a fogalom, akkor jó helyen jársz, mivel ebben a cikkben elmagyarázzuk számodra!

Mi az a medvepiac?

Medvepiacnak nevezik azt a piacot, amelyre az árfolyamcsökkenés a jellemző. Az amerikai részvénypiacon technikailag akkor beszélünk medvepiacról, amikor az árfolyamok legalább 20%-ot esnek.

Ez vonatkozik általában a többi eszközosztályra is, viszont vannak esetek, amikor a medvepiacot egyéb vizsgálatokkal korábban is meg lehet állapítani.

  • Medvepiac során csökken az árfolyam, mivel az eszközökre vonatkozóan csökken a kereslet és növekszik a kínálat, tehát többen adnak el, mint amennyien befektetnek.
  • A két csoport nagyságától függ az árcsökkenés gyorsasága és a medvepiac intenzitása is.

A medvepiac ellentéte a bikapiac, amely az árfolyamok huzamos növekedését jelenti.

Forrás: Unsplash

Miért nevezik „medve” piacnak?

Rengeteg pénzügyi kifejezés van, amelynek nem egyértelmű az eredete: a medvepiac szintén ezek közé tartozik. A legtöbb ember úgy véli, hogy a medve és bika kifejezések a két állat támadási módjából erednek, ugyanis a medve lefelé halad az áldozatán, a bika pedig felfelé tör a szarvával, amikor támad. Ezek köthetőek össze a piac mozgásával, amikor medve- és bikapiacról beszélünk.

Hogyan alakul ki a medvepiac?

A medvepiacot kizárólag a piacon befektető személyek befolyásolják. Minden piac a kereslet és kínálat kapcsolatára alapszik: amikor nő a kereslet, akkor nő az árfolyam, amikor pedig kevesen fektetnek be, akkor csökken a termékek ára.

  • Medvepiac esetén az árak csökkenése akár több éven keresztül is eltarthat.
  • Ez gyakran egybeesik a gazdasági recesszióval, a legtöbb esetben pedig előrevetíti azt.

A medvepiac kialakulásának a folyamatát több fázisra lehet bontani – a különböző fázisok mellett akár elég sok idő is eltelhet, mivel ez az állapot egyértelműen nem egyik pillanatról a másikra alakul ki.

A medvepiac fázisai

Forrás: Unsplash
A medvepiac kialakulása lényegében 4 fázisban foglalható össze, amelyek a következők:
1. lépés

A pozitív trend vége

A medvepiac első fázisának az a stádium nevezhető, amikor a befektetők hangulata megváltozik, és egyre nagyobb részük kezdi el eladni a befektetéseit, illetve lezárni a pozícióit.
2. lépés

Az árcsökkenés kezdete

A második fázisban a befektetések értéke jelentősen csökkenni kezd, illetve a befektetők körében is egyre negatívabb hangulat uralkodik. Jellemzően a második fázisban történik meg az, hogy a befektetők már veszteség mellett is inkább eladják a termékeiket.
3. lépés

Belépés ismét a piacra

A harmadik fázisban már a befektetők egy része jó ötletnek tartja az egyes részvényekbe/termékekbe való befektetést, hiszen az ár eleget csökkent ahhoz, hogy megérje bizonyos pozíciókat megnyitni a piacon. Az ár ebben a fázisban csak átmeneti szinten növekedhet, mivel nem elég nagy még az érdeklődés a kitöréshez.
4. lépés

A medvepiac vége

A medvepiac utolsó fázisában az árak tovább csökkenhetnek, de már sokkal kisebb mértékben. Amikor elég befektető lép vissza a piacra, az árak emelkedni kezdenek, és a medvepiacot akár a bikapiac is felválthatja.

Tőzsdepiaci összeomlások és medve piacok a múltban

A következő táblázatban összefoglaltunk pár olyan fontos krízist, amelyek a tőzsdepiac nagy részére, vagy akár az egész világgazdaságra hatást gyakoroltak:

EseményDátumLeírás
Fekete hétfő1987. október 19.Az egyik leghíresebb részvénypiaci összeomlás a világon. Akkoriban a legnagyobb egy napos áresés rekordját döntötte meg az amerikai piacon.
1990-es recesszió1990. júliusA Dow Jones átlag 18%-ot esett 3 hónap alatt, miután Irak hadműveletet indított Kuvait ellen.
Dot-com buborék2000. március 10.A technológiával kapcsolatos befektetések buboréka óriásit robbant.
2008-as világválság2007. október 11.A történelem egyik legnagyobb – több, mint 1 éven át tartó válsága. A tőzsdepiac 50% feletti csökkenést szenvedett.
Kínai tőzsdeösszeomlás2015. június 12.Fél éven át tartó visszaesés a kínai részvénypiacon, ami a nemzetközi gazdaságra is hatást gyakorolt.
2018-as kriptovaluta válság2018. szeptember 20.A kriptovaluta piac hatalmas zuhanásnak indult: a Bitcoin ára rövid idő alatt kevesebb, mint a felére csökkent.
2020-as összeomlás2020. február 24.A járványhelyzet miatt kialakult pénzügyi válság, amely során az S&P Index 1 hónap alatt 34%-os csökkenést szenvedett.
Forrás: Wikipédia

Befektetés a medvepiacon

Attól még, hogy a medvepiacon csökkennek az árak, nem jelenti azt, hogy nem tartogat jó lehetőségeket a befektetők számára: a medvepiacot ugyanannyira az előnyödre tudod fordítani, mint a bikapiacot, azaz az árak növekedését.

Számos stratégia létezik, melyeket egy medvepiac esetén érdemes kihasználni. Íme pár módszer:

1. Termékek shortolása

A termékek shortolása az első számú taktika akkor, amikor a piacon csökkenésnek indulnak az árak.

CFD kereskedés során lehetőséged van arra fogadni, tehát abba fektetni, hogy egy adott termék ára csökkenni fog – ez azt jelenti, hogyha például egy részvény ára 20%-ot csökken, akkor neked ebből 20%-os profitod fog származni.

2. Ágazatok váltása

Medvepiac során vannak olyan iparágak, amelyek jobban teljesítenek a piac nagy részénél. Az egyik ilyen ágazat például az egészségügy – nem számít, hogy mi történik a világon, az egészségügyi termékekre és szolgáltatásokra mindig szükség van.

Ezt a logikát követve érdemes lehet egy medvepiac során a korábbi befektetéseinket eladni, és új befektetésekre váltani.

3. Biztonságos eszközök

Az árak csökkenésekor, illetve a bizonytalan piaci helyzet során növekszik a kereslet a biztonságos befektetési eszközökre. A medve piacon befektetők általában aranyba, illetve ETF-ekbe fektetnek, gyakran pedig a kockázatos eszközeiket cserélik le ezekre a termékekre.

Megfigyelhető, hogy például a 2008-as világválság során az arany mennyivel jobban teljesített az egyik legnépszerűbb tőzsdepiaci befektetés, a Microsoft részvényhez képest:

Az arany árfolyama 2007 – 2009 között
A Microsoft részvény árfolyama 2007 – 2009 között

Összefoglaló

A medvepiac egy elkerülhetetlen jelenség, ami bizonyos időközönként megjelenik mind a részvény-, mind az egyéb piacokon. Egy ügyes befektető a medvepiacot az előnyére tudja fordítani, amelyben sokat segít a CFD kereskedés és a termékek shortolásának a lehetősége.

Was this article helpful?

Be the first one to give feedback

Források
Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 129 megtekintés

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben