Könyvekben, a médiában, az interneten, mindenhol rengeteget lehet hallani a pénzügyi függetlenségről, azonban kevesen beszélnek arról, hogy milyen lépéseket kell megtennie valakinek ahhoz, hogy ezt a pénzügyi szintet el tudja érni.
Ebben a cikkben teljesen kiveséztük a témát, ezért reméljük, hogy valamilyen formában majd a javadra tudod fordítani a leírtakat.
Ha ismered a pénzügyi függetlenség fogalmát, akkor az első fejezetet nyugodtan átugorhatod, hogyha viszont nem, akkor maradj velünk:
Mi az a pénzügyi függetlenség?
Egy ember akkor nevezhető pénzügyileg függetlennek, ha a hátralevő életét a megtakarításainak, vagy a folyamatos bevételeinek hála munka nélkül is le tudja élni anélkül, hogy az életszínvonalán változtasson.
Ha pénzügyileg független vagy, akkor lényegében azt csinálsz, amit szeretnél: nyaralsz, a hobbidnak élsz, családot nevelsz, és mivel ugye munkahelyed sincs, ezért úgy osztod be az idődet, ahogyan szeretnéd.
Valójában mindenkinek mást jelent
\Nem nehéz arra rájönni, hogy a pénzügyi függetlenséget mindenki egy kicsit másképp értelmezi, hiszen \mindannyiunknak más igényei és kiadásai vannak.\\
\Ha valaki meg tud élni havonta 100.000 Ft-ból, annak valószínűleg kevesebb pénzre lesz szüksége a pénzügyi függetlenség eléréséhez, hiszen kevesebbet költ és más pénzügyi szokásokkal rendelkezik, mint valaki, aki rosszul bánik a pénzzel.\
Dióhéjban ennyit jelent a pénzügyi függetlenség, viszont maradj velünk, mert a következőkben részletesebben is bemutatjuk a pénzügyi helyzetre vonatkozó különböző szinteket, “státuszokat”:
A pénzügyi helyzet szintjei
A pénzügyi helyzetet 7 különböző szintre lehet szétosztani. A szintek növekvő sorrendben vannak, így nyílván a legnagyobb szint jelenti a legjobb pénzügyi helyzetet:
1. szint: pénzügyi függőség
Mindenki pénzügyileg függőként születik, hiszen a gyerekeket egy ideig a szülők tartják el, mivel nem rendelkeznek semmiféle jövedelemmel.
Természetesen ilyenkor semmiféle szabadságod sincs, ugyanis a pénz sem tőled származik, így nem uralkodhatsz felette.
2. szint: pénzügyi önállóság
Pénzügyileg önálló vagy akkor, amikor már saját keresettel rendelkezel és nem szorulsz segítségre ahhoz, hogy kifizesd a saját kiadásaidat.
Még akkor is pénzügyileg önálló lehetsz, ha hiteled van, egészen addig, ameddig ezt tudod magadtól törleszteni.
3. szint: pénzügyi stabilitás
Pénzügyi stabilitásról akkor beszélünk, amikor már nem vagy senkinek az adósa, és több pénzt keresel, mint amennyit egy hónapban elköltesz. Nem okoz gondot egy váratlan kiadás kifizetése és arra költheted a többletet, amire szeretnéd.
Ha pénzügyileg stabilan élsz, akkor azt jelenti, hogy egy kicsit már szabadabb vagy, ugyanis a megtakarított pénzed miatt magasabb rizikót is be tudsz vállalni.
A leggyakoribb szint
\A legtöbb ember a pénzügyi szabadságnál áll meg és \élete végéig ezen a szinten marad.\ A plusz bevételből javítanak az életkörülményeiken, de nem igazán fektetik be a pénzüket \hosszú távú\ célokra.\
4. szint: pénzügyi szabadság
Pénzügyi szabadságnak nevezhető az a szint, amikor már nemcsak halmozod, hanem be is fekteted a pénzt olyan befektetésekbe, amelyek bevételt termelnek számodra.
Ezen a szinten már sokkal rugalmasabb életed van, ugyanis ahogy növekszik a befektetésekből származó passzív jövedelem, annál kevesebb szükség lesz a munkaviszonyból származó bevételre.
5. szint: pénzügyi biztonság
A pénzügyi biztonság a függetlenség első mérföldköve: ilyenkor a befektetéseid már fedezni tudják a megélhetési költségeidet, viszont többet még nem igazán tudnak nyújtani.
Lényegében már független vagy, viszont a pénzed nem elég arra, hogy luxuscikkekre költs, vagy minden hónapban nyaralni menj.
6. szint: pénzügyi függetlenség
A pénzügyi függetlenség az a szint, amire mindannyian vágyunk.
Akkor nevezheted magadat valóban pénzügyileg függetlennek, amikor a passzív jövedelmedből fedezni tudod a megélhetésed, és ezen kívül a többi kiadásaidat is, amibe az élvezeti cikkek megvásárlása és az utazások is beletartoznak.
Ha pénzügyileg független vagy, akkor azt jelenti, hogy életed végéig nem kell azért aggódnod, hogy nem lesz pénzed a kiadásaid finanszírozására.
7. szint: pénzügyi bőség
A pénzügyi bőség a legfelső szint: ekkor már jóval több pénzt termelsz, mint amire szükséged lehet. A számodra szükséges pénz és a megtermelt pénz közötti különbség folyton csak növekszik, így bármire költheted a pénzed, ami neked szimpatikus.
Az ebbe a csoportba tartozó emberek gyakran adakoznak, megosztoznak a pénzükön és természetesen gondoskodnak arról, hogy a leszármazottaik számára is meg legyen majd teremtve a pénzügyi biztonság.
5 lépés ahhoz, hogy elérd a pénzügyi függetlenséget
A pénzügyi függetlenség elérésére nincsen recept, viszont mi olyan lépéseket írtunk össze, amelyek bárkire érvényesek.
Ha a pénzügyi függetlenséget nem is éred el, ezen lépések betartásával kizárólag javítani tudsz a pénzügyi helyzeteden:
Lépések
Egyértelműen határozd meg a pénzügyi céljaidat
\A legelső lépés a céljaid meghatározása – tedd fel magadnak a következő kérdéseket, hogy eldöntsd, \milyen pénzügyi teljesítményt vársz el magadtól:\\
\-
\
- Hogyan tudnék többet megtakarítani minden hónapban?\ \
- Milyen költségekről tudnék lemondani ennek érdekében?\ \
- Hogyan tudnék több pénzt keresni?\ \
- Hajlandó vagyok túlórázni azért, hogy több pénzt tudjak megtakarítani?\ \
- Mennyi idősen szeretnék nyugdíjba vonulni?\ \
- Mennyi pénzt kell félretennem váratlan kiadásokra, hogy biztonságban érezhessem magam?\ \
- Milyen nagy beruházásokat (autó, ház) tervezek a jövőben megvalósítani?\ \
Ha ezeket a kérdéseket megválaszolod, akkor körvonalazódni fognak a terveid és el fogod tudni dönteni azt, hogy hosszú távon\ milyen szokásokon kell változtatnod.\\
Készíts költségvetést
\A költségvetés ELENGEDHETETLEN, ha pénzt akarsz megtakarítani! Ha nehezedre esik beosztani a jövedelmed, akkor egy költségvetés alapján\ el tudod dönteni, hogy melyik kiadásokból lesz könnyű faragni,\ illetve arra is rájössz, hogy mire megy el a pénzed legnagyobb része.\
\\Költségvetés készítés egyszerűen – semmibe nem kerül!\\
\A költségvetés készítésre ma már nagyon jó\ ingyenes alkalmazások\ léteznek, amelyek minden munkát elvégeznek helyetted. Ezekben az appokban be tudod táplálni a bevételeid és a kiadásaid mértékét, ezek alapján pedig részletes elemzést kapsz a költekezésedről.\
\A megtakarítás legyen az első prioritásod
\A legtöbb banknál automatizálni lehet a \megtakarítást\: elintézheted, hogy \minden hónapban a fizetésed megjövetelekor egy bizonyos összeg átutalásra kerüljön a megtakarítási/befektetési számládra,\ így nem fog az előfordulni, hogy utolsó prioritás maradjon a megtakarítás.\
\A megtakarított összeggel ezután tudsz gazdálkodni és tudod gyarapítani akkor, ha jó helyre fekteted be.\
Fizesd vissza a hiteled minél hamarabb
\Mindenki tudja, hogy minél több ideig törleszt valaki egy hitelt,\ annál több pénzt fog pluszba fizetni a bank számára.\\
\Ha van felvett hiteled, akkor ezt próbáld meg a lehető leghamarabb visszafizetni: érdemes alkalmazni az előtörlesztést, ami szinte mindegyik banki hitelnél elérhető.\
\A kölcsön korai visszafizetésével nemcsak pénzt spórolsz meg, hanem \hamarabb megszabadítod magad egy nagy pénzügyi tehertől.\\
Fektesd be a pénzed
\Ha nem fekteted be a pénzed, akkor ez\ elértéktelenedik az \infláció\ miatt.\ Hogyha viszont rendszeresen és hosszú távra fektet be valaki, akkor az évek során egy átlagosan kereső ember is nagy vagyont fel tud halmozni.\
Mivel a befektetés talán a legfontosabb lépés a felsoroltak közül, ezért úgy gondoltuk, hogy részletesebben is érdemes beszélni róla:
A befektetés fontossága
A befektetés a leghatékonyabb módja a passzív jövedelem szerzésnek:
- Magad helyett a pénzed fog dolgozni azért, hogy még több pénzed legyen.
- A jó befektetés az, ami kiküszöböli az inflációt és emellett plusz bevételt is eredményez.
- Ha a befektetéseid által termelt bevételt újrafekteted, akkor még gyorsabban fel tudod építeni a kívánt vagyont.
Jelenleg népszerű befektetések
Bemutatunk neked pár szóban 3 népszerű befektetési terméket, melyeket a kezdő befektetők szoktak preferálni:
Részvény
A részvény messze a legnépszerűbb befektetési termék. A tőzsdén meg tudod vásárolni azoknak a cégeknek a részvényeit, akik nyilvános részvénytársaságok.
A nagy amerikai cégek részvényei például a múltban nagyon jól teljesítettek.
ETF
Az ETF-ek tőzsdén kereskedett befektetési alapok. Olyan értékpapír csoportokról beszélünk, melyek több értékpapírt (általában cégek részvényeit) foglalják magukba.
Az ETF egy biztonságos, hosszú távú befektetésre alkalmas eszköz.
Kriptovaluta
A kriptovaluta egyfajta digitális pénz.
Ezek az érmék pár éve robbantak be a köztudatba: nagyon kockázatos befektetésről beszélünk, amiből páran meggazdagodtak, viszont sokkal többen elvesztették a pénzüket.
Banális példa a befektetésre – SPX 500 ETF árfolyama
Az SPX (vagy S&P) 500 az egyik legnépszerűbb ETF, ami 500 nagy amerikai vállalat részvényét foglalja magába.
Nézzük meg, hogy mennyi pénzed lehetne ma, ha ezelőtt 10 éve (2013 óta) elkezdtél volna minden hónapban 50.000 Ft-ot fektetni ebbe a termékbe:
Dátum | Befektetett összeg |
---|---|
2013 január | 0 Ft |
2014 január | 661.269 Ft |
2015 január | 1.376.962 Ft |
2016 január | 1.888.993 Ft |
2017 január | 2.926.670 Ft |
2018 január | 4.320.602 Ft |
2019 január | 4.675.480 Ft |
2020 január | 7.495.949 Ft |
2021 január | 8.498.434 Ft |
2022 január | 10.990.517 Ft |
2023 január | 10.214.736 Ft |
Ezeket az adatokat az alábbi grafikonon is szemléltettük:
A 10 év alatt összesen 6.000.000 Ft-ot fektettél volna be, az ETF árnövekedésével együtt pedig ebből összesen több, mint 10.000.000 Ft-od lehetne – ezzel a tőkével már akár egy komoly vállalkozást is el lehet indítani, nem gondolod?
A kockázat és a hozam közötti kapcsolat
\A befektetések különböző kockázati szinttel és hozammal rendelkeznek:\
\-
\
- A \kockázati szint\ azt mutatja meg, hogy mekkora esély van arra, hogy a befektetésed az elvártnál kevésbé legyen jövedelmező, vagy akár veszítsen az értékéből.\ \
- A\ hozam\ a befektetésből származó profitot jelenti, vagyis a befektetésed értékének az emelkedését.\ \
A kockázatos befektetések esetén nagyobb az esély a magas profitra, viszont a pénzed elvesztésére is.\
Tegyél szert passzív jövedelemre
Passzív jövedelemre mindenképp szükséged lesz ahhoz, hogy pénzügyileg függetlenné válj.
Enélkül tulajdonképpen nem lehetsz független, hiszen ha nincs passzív jövedelmed, előbb utóbb feléled azt a pénzt, amit megtakarítottál, és újból dolgoznod kell majd a megélhetésért.
Legjobb passzív jövedelem ötletek
\Olvasd el a passzív jövedelem ötletekről szóló cikkünket, amiben \21\ olyan lehetőséget mutatunk be számodra, amivel magas mértékű passzív jövedelemre tudsz szert tenni!\
Érdekesség: idézetek a pénzügyi függetlenségről
A cikk végére jó ötletnek tűnt összegyűjteni pár pénzügyi függetlenségről szóló idézetet azért, hogy motiváljunk valamivel a céljaid elérésében:
“Az anyagi függetlenség eléréséhez vezető út nehéz, de ennél sokkal nehezebb egy életet anyagi függőségben leélni.”
Bodo Schaefer, író
“Csak úgy lehetünk igazán függetlenek, ha addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér.”
Tom Rob Smith, író
“A gazdagok soha nem pazarolnak el egyetlen fillért sem – erre csak a szegények képesek.”
Paulo Coelho, lírikus
“A siker az, amikor a világ minden dolga miatt aggódsz, kivéve a pénz miatt.”
Johnny Cash, énekes
“Gazdagnak lenni vagy meggazdagodni annyi, mint időt nyerni a boldogsághoz, ha méltók vagyunk a boldogságra.”
Albert Camus, filozófus
“A pénzügyi életed rendbetételére minden korban a most a legjobb időpont.”
Csernok Miklós, blogger
“Ne feledd, a szokásaink rabjai vagyunk, ezért a pénzkezelési szokásaink fontosabbak, mint az összeg.”
T. Harv Eker, író
Pénzügyi könyvek számodra
\A fenti idézetek nagy része könyvekből származik. Érdekelnek a pénzügyek? Ismerd meg a legjobb \25\ pénzügyi könyvet!\
Összefoglaló
\Az utóbbi években divatossá vált a pénzügyi függetlenség kifejezést használni, ezért úgy gondoltuk, hogy érdemes részletesebben is beszélni a témáról.\
\A legtöbb embert nyilván az érdekli, hogy a pénzügyi függetlenséget hogyan lehet elérni, de egyértelműen kijelenthető, hogy ez nem kőbe vésett lépések alapján működik.\
\Mi azt tudjuk tanácsolni, hogy minden hónapban próbálj megtakarítani, a pénzedet rendszeresen fektesd be biztonságos hosszú távú termékekbe, és olyan aktívákba áldozd a vagyonod, amelyek passzív jövedelmet biztosítanak.\
Források
- A pénzügyi függetlenségről - KiszámolóOlvasva: 2023. 03. 23.
- Pénzügyi idézetek - SilvermoonOlvasva: 2023. 03. 23.
- S&P kalkulátor - dqydj.comOlvasva: 2023. 03. 23.