A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer), régebbi nevén BAR (Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer) lista nyilvántartja a magánszemélyek és vállalkozások összes hitelét.
A listát a BISZ Zrt. üzemelteti, illetve a magyarországi bankok és hitelintézetek működtetik.
A KHR lista segítségével a pénzintézetek megosztják egymás között az ügyfelek hiteladatait, így bármelyik bank pillanatok alatt le tudja ellenőrizni egy adott kliens előzetes hiteltörténetét.
Mi az a KHR lista?
A KHR lista egy hatalmas adatbázis, amelyben a magyar hiteleket és az ezekből kialakuló adósságokat tartják számon.
A KHR listának az a lényege, hogy a bankok le tudják vele ellenőrizni a korábbi/aktív hiteleiddel kapcsolatos törlesztési problémákat, illetve azt, ha tartozol-e valamelyik banknak, vagy sem.
A KHR lista azért jött létre, hogy megkönnyítse a bankok dolgát, és csökkentse a bankok számára azt a kockázatot, ami a hitelezéssel jár.
- Az adatbázis 2011 óta minden hitelszerződést számon tart, amelyek magyarországi pénzintézetek és ügyfelek között jöttek létre.
- Ez azt jelenti, hogy a KHR listában azok a hitelek is megtalálhatóak, amelyek probléma nélkül, időben visszafizetésre kerültek.
- Hiteligényléskor a KHR lista segíthet vagy ronthat a helyzeteden, annak függvényében, hogy a múltban hogyan sikerült törleszteni a hiteleidet.
A KHR lista célja
Minden alkalommal, amikor hiteligénylést nyújtasz be, a bank lekéri a KHR listáról az adataidat. A hitelképességi vizsgálat egyik legfontosabb kritériuma a KHR státusz lesz, hiszen negatív KHR státusszal egyik banktól sem tudsz hitelt igényelni.
A lista célja egyértelműen az, hogy a hitelezők nagyobb biztonságban legyenek a szerződéskötéskor: a KHR adatbázis segítségével a pénzintézetek meg tudják vizsgálni azt, hogy az ügyfél mennyire biztonságos.
A bankoknak az az érdekük, hogy a kölcsön adott pénzt visszakapják, ezért meg kell bizonyosodniuk arról, hogy a kliens számára a törlesztés nem fog problémát okozni.
képesek megakadályozni a tömeges adósságot.
el tudják kerülni az ebből kialakulható válsághelyzeteket.
csökkentik a hitelezéssel járó kockázatokat.
… egy szóval nem adnak olyan ügyfélnek hitelt, akinek nem való.
A KHR listának hála a bankok…
KHR listán szereplő információk
A KHR rendszer tartalmazza a hitelfelvevő adatait, és minden információt az általa kötött hitelszerződésekkel kapcsolatban. A következők mind ide tartoznak:
hitelkötés dátuma
felvett hitelösszeg
futamidővel kapcsolatos adatok
törlesztőrészletek fizetésével kapcsolatos információk
elmulasztott törlesztőrészletek, tartozás mértéke
Hiteladatok a KHR listán
A felsoroltakon kívül a KHR rendszerben a bankkártya-visszaélések, és a csalásokkal kapcsolatos információk is megtalálhatóak.
A pontos azonosítás érdekében az ügyfelekről részletes információkat vezetnek be a listába:
-
születési név
-
születési hely
-
születési dátum
-
anyja születési neve
-
viselt név
-
állampolgárság
-
személyi igazolvány szám
-
útlevél szám
-
vezetői engedély szám
-
egyéb azonosító okmány száma, típusa
-
lakcím
-
levelezési cím
-
e-mail cím
a hitelszerződésben betöltött szerep (adós, adóstárs)
Személyes adatok a KHR listán
Látható, hogy a KHR listára abszolút minden adat felkerül, amit egy hitelfelvevőről tudni kell. Ezek alapján a bankok könnyen be tudnak azonosítani téged, és a veled kapcsolatos hiteleket.
KHR hiteltörténet
A KHR listában minden egyes hitelszerződést nyilvántartanak, tehát hitelfelvétel után minden esetben bekerülsz az adatbázisba.
Ez persze nem okozhat gondot egészen addig, ameddig a státuszod nem változik negatívvá:
- Pozitívnak minősül az, ha időben fizetted a tartozásokat és eleget teszel a szerződés feltételeinek.
- Mulasztás, visszaélés vagy csalás esetén negatív státuszt fogsz kapni, és nem leszel alkalmas a hiteligénylésre.
Minden érmének két oldala van: a KHR lista sok esetben a segítségedre is lehet, ha azt látják, hogy te mindig probléma nélkül, időben törlesztetted a hiteled.
Ha új hitelterméket szeretnél felvenni, és pozitív KHR lista státusszal rendelkezel, akkor nagy az esély rá, hogy a bank kedvezőbb ajánlatot (kisebb kamatot, nagyobb hitelösszeget) fog számodra meghatározni.
A bank kisebb kockázatot vállal egy olyan ügyféllel, akiről lehet tudni, hogy korábban sikeresen visszafizette a hitelét.
A hitelbírálat is sokszor gyorsabban születik meg, ha a múltban voltak már sikeres hitelszerződéseid.
Mikor kerülök fel a KHR listára?
A KHR listán több esetben kaphatsz negatív státuszt. A hitelmulasztás, bankkártya-visszaélés és csalás mind ide tartoznak. A leggyakoribb eset az, amikor valaki hitemulasztás miatt kap negatív státuszt:
Hitelmulasztás
A KHR-re vonatkozó törvény pontosan meghatározza, hogy mi számít hitelmulasztásnak. Két feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy mulasztás miatt felkerülj a listára:
- Az aktuális minimálbérnél nagyobb tartozásod kell legyen. A minimálbér 2024-ben 266.800 Ft, ami azt jelenti, hogy legalább ekkora tartozással kell rendelkezned.
- A tartozásnak legalább 90 napja fenn kell állnia. Ha nem telt el 90 nap a törlesztőrészletek mulasztása óta, akkor nem kerülsz fel a listára.
Mit jelent ez?
Mint említettük, csak akkor fogsz negatív státuszt kapni, ha mindkét feltétel egyszerre teljesül.
Ez azt jelenti, hogyha például 30 napja 300.000 Ft-os tartozásod van, akkor még nem kerülsz fel a listára, mivel ez nem öregebb 90 napnál.
Hogyha több, mint 90 napja tartozol 100.000 Ft-t/al, akkor szintén nem kerülsz még fel a listára, mert a tartozás nem éri el a minimálbér összegét.
Bankkártya-visszaélés
A bankkártyával vagy hitelkártyával való visszaélés, jogosulatlan használat szintén problémát fog jelenteni.
Visszaélésnek számít például az, ha lopott vagy talált bankkártyával vásárolsz, esetleg hamisan bejelented a saját kártyádról, hogy elveszlődött.
Kártyavisszaélés során nincs passzív vagy aktív státusz: ezek az információk felkerülnek a KHR listára és 5 évig rajta maradnak, a bankok pedig nem nézik jó szemmel őket.
Csalás
Negatív KHR lista státuszt kapsz akkor, ha hamis adatokat használsz bármelyik pénzügyi szolgáltatás vagy termék igénybevételekor, például hitelfelvételkor.
A bankkártya-visszaéléshez hasonlóan ilyen esetben is 5 éves nyilvántartásra kell számítani, a listáról ennél hamarabb nem lehet lekerülni.
KHR lista adóstárs esetén
Vigyázni kell, ugyanis ha nem sikerül törleszteni a hitelt, akkor az igénylővel együtt az adóstárs is felkerül a negatív KHR listára.
Az adóstársnak az a feladata, hogy probléma esetén törlessze a kölcsönt, így ha neki sem sikerül, akkor ugyanúgy vállalnia kell a következményeket.
Személyi kölcsön KHR listásoknak
Ha fent vagy a KHR listán, akkor nehéz feladat lesz hitelt igényelni.
Mivel a negatív KHR státusz mögött mindig nyomós indok áll, ezért a bankokat törvény tiltja, hogy ilyen státusszal rendelkező ügyfeleknek hitelt adjanak.
A passzív státusz az egyetlen lehetőség
Egyedül a passzív KHR státusz engedi meg a hiteligénylést. A passzív státuszt azután fogod megkapni, miután kifizetted az elmulasztott tartozásodat.
A hitelezők a passzív státuszt hasonlóan le tudják kérdezni, ezért tudni fogják rólad, hogy a korábbi hiteleddel problémák adódtak.
Kevés választék
Az elővigyázatosság kedvéért a legtöbb bank még passzív státusszal sem folyósít hitelt. Ha ilyen helyzetben vagy és kölcsönt szeretnél felvenni, készülj fel arra, hogy kevés hiteltermék áll majd a rendelkezésedre.
Ha találsz megfelelő terméket, akkor a bankok szigorúbb feltételeket tűzhetnek ki számodra.
Hogyan takaríts meg 59 571,00 Ft a hiteleinkkel
Egy 1 000 000,00 Ft összegű kölcsön árának a szórása 90 napos futamidővel 59 571,00 Ft.
Fent vagyok a KHR listán?
A KHR lista a hitelezők által bármikor lekérdezhető, és te is bármikor hozzáférhetsz a listán szereplő adatokhoz.
Az igénylést bármelyik magyar pénzintézet fiókjában benyújthatod, nem csak ott, ahol kliens vagy. A KHR listát üzemeltető BISZ Zrt.-hez is elküldheted a kérelmet.
Jogod van az adatok lekérdezéséhez: ez díjmentes, és a lehetőséget nem tagadhatják meg. A saját hiteljelentés korlátlan számban lekérhető.
-
Aktív KHR státusz: Akkor kerülhetsz fel aktív státusszal a KHR listára, ha rendelkezel 90 napot meghaladó, minimálbérnél nagyobb összegű lejárt tartozással. Ez bármilyen hiteltermékre érvényes.
-
Passzív KHR státusz: Ha felkerültél a KHR listára aktív státusszal, viszont kiegyenlítetted az összes tartozásodat a pénzintézetek felé, akkor még egy évig passzív státuszt fogsz képviselni.
A KHR lista két státusza
Ezeket az adatokat egy hitelfelvétel során mindig ellenőrzik. A bankok mindent tudni fognak az előző hiteleidről.
KHR lista lekérdezés
A KHR lista lekérdezése az alábbi módon történik:
- A legegyszerűbb módja a KHR lekérdezésének az, ha befáradsz a hozzád legközelebb található bankfiókba, és ott kezdeményezed az igénylést. A bank majd értesíteni fog a lekérés eredményeiről.
- Ha le szeretnéd szűkíteni a kört, akkor az igénylést a KHR listát üzemeltető cégnek, a BISZ Zrt.-nek érdemes elküldeni. Ezt postai úton teheted meg, és a kérésednek megfelelő formában, elektronikus vagy postai úton kapod meg a jelentést.
Személyes igénylés esetén szükséged lesz valamilyen személyazonosító dokumentumra (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél), illetve lakcímkártyára.
Vállalkozás esetén aláírási címpéldány, cégbírósági kivonat és alapító okirat is kelleni fog.
A KHR BAR lista lekérdezése online nem lehetséges, így csak a bemutatott opciók közül választhatsz.
KHR lista lekérdezés lépései
Lépések
Kitöltöd a formanyomtatványt
A megfelelő formanyomtatványokat a BISZ oldalán fogod megtalálni.
A nyomtatványt eljuttatod a pénzintézethez
A kitöltött dokumentumot személyesen tudod a bankba bevinni.
A pénzintézet továbbküldi a lapot
A bankod el fogja juttatni a formanyomtatványt a BISZ Zrt.-hez.Rövid időn belül megkapod a jelentést
A jelentés a bankodhoz fog visszaérkezni, ezt pedig neked fogják továbbküldeni.Negatív KHR lista lekerülés – hogyan lehetséges?
Ha aktív státusszal vagy fent a KHR listán, akkor a következő esetekben kerülhetsz le erről:
- Kifizeted a teljes tartozást a pénzintézet felé. Ez a leggyorsabb és legkisebb kárral járó mód a negatív státusz rendezésére.
- A pénzintézet visszaszerzi az elvesztett pénzét. Ha jelzáloghitelt vettél fel és nem fizetted a törlesztőt, a pénzintézet pedig elárverezi a fedezetet, akkor ezzel pótolni tudja az általad okozott kárt.
- Hitelszerződés módosítás esetén. Ilyen lehet az, ha meghosszabbítod a futamidőt, vagy megváltoztatod a törlesztés módját.
A negatív státuszt követően minden esetben egy évig passzív státusszal maradsz fent a KHR listán.
Megszabhatod azt, hogy a hitelszerződés lejárta után az információid további öt évig szerepeljenek a KHR listán. Ha ezt nem kérvényezed, akkor az adatok törlésre kerülnek.
Ha hitelmulasztás, bankkártya-visszaélés vagy csalás miatt kerültél fel a KHR listára, akkor akaratod ellenére fent marad a negatív státuszod.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mi a KHR lista és a BAR lista közti különbség?
Régen a KHR listát Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszernek hívták. A korábbi BAR listában csak azok az ügyfelek szerepeltek, akiknek tartozásuk gyülemlett fel.
A mostani KHR listán státusztól függetlenül minden ügyfelet nyilvántartanak.
Mi történt a régi BAR listával?
Mit jelent a saját hiteljelentés?
Mennyibe kerül a KHR lista lekérdezése?
A bankban le tudom kérdezni a KHR státuszom?
Összefoglaló
A KHR listán levő adatok döntő fontosságúak, ha hitelfelvételről van szó. Ha fent vagy a negatív KHR adólistán, akkor nem vehetsz fel hitelt.
Jó hiteltörténet esetén előnyösebb feltételek mellett vehetsz fel újabb kölcsönt. Ha hitelre van szükséged, a nálunk ingyen összehasonlíthatod a magyarországi személyi kölcsönöket és kiválaszthatod a számodra legmegfelelőbbet!
Források
- A KHR-ről általánosságbanOlvasva: 2024. 02. 20.
- Központi Hitelinformációs RendszerOlvasva: 2024. 02. 20.