Rendelkezel egy remek ötlettel, amiből akár pénzt is kereshetnél? Félsz belevágni egy vállalkozásba, mert úgy gondolod, hogy anyagilag nem lennél képes rá?
Ha ezekre a kérdésekre igennel válaszolnál, akkor ez a cikk óriási hasznoddá válhat.
Egy cég vezetése nem könnyű feladat, azonban a biztos anyagi háttér hosszú távon nagyon előnyösnek mondható.
Biztos lehetsz abban is, hogy az elején rengeteg áldozatot kell hoznod, azonban a befektetett energia kitartás árán a jövőben többszörösen is megtérülhet.
Vállalkozás indítása pénz nélkül?
Ahhoz, hogy vállalkozást alapíts, természetesen pénzre is szükséged lesz. Ez viszont nem jelenti azt, hogy egy minimális kezdőtőkéből nem lehet sikeres vállalkozást indítani.
A tudás nagyobb hatalom a pénznél, ezért ha rendelkezel egy jó ötlettel, valamint elengedő tudással, akkor a pénz csak másodlagos forrássá válik.
A kellő odaadás és a kemény munka is sokat számít, ezért a cégalapításba megfelelő mentalitás mellett alacsony tőkével is érdemes lehet belevágni.
Mire érdemes odafigyelned, ha pénz nélkül vagy kevés összeggel indulsz útnak? A következő 12 tipp segítségedre lesz.
1. Tartsd meg a jelenlegi munkádat
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a biztos bevétel mindennél fontosabb.
Cégalapításkor törekedned kell arra, hogy még akkor is megmaradjon a jövedelmed, ha az ötlet sikeresnek bizonyul.
Mivel egy cég beindulása hosszú időt igényel, ezért mindenkinek azt ajánljuk, hogy tartsa meg a jelenlegi állását. Egy egyéni vállalkozás indítása másodállásban is teljes mértékben megvalósítható.
Nem érdemes egy cél érdekében minden egyebet feladni, ezért soha ne tegyél fel minden kártyát a leendő vállalkozásodra.
2. Készíts üzleti tervet
Egy kezdő vállalkozás indítása üzleti tervet igényel. A terv tartalmazni fog minden pénzügyi adatot, ezért könnyen el tudod dönteni, hogy a cég mennyire éri meg neked.
Egy részletes üzleti terv életmentő lehet, ugyanis egy remek ellenszer a pénzügyi kellemetlenségek kiküszöbölésére.
A kezdetekben tudnod kell, hogy körülbelül mekkora kezdőtőkére van szükséged. Meg kell határoznod, hogy milyen árban fogsz dolgozni, ugyanis könnyen megtörténhet, hogy az ötlet önmagában nem kifizetődő.
3. Ismerd meg a piacot
A piacon való tájékozódás szintén sokat fog segíteni. Cégalapítás előtt ki kell derítened, hogy milyen konkurenciára számíthatsz.
Indíts egy keresést az interneten és tanulmányozz olyan cégeket, amelyek a tiédhez hasonló szolgáltatásokat nyújtanak. Könnyen meglehet, hogy az általad egyedinek vélt ötletet valaki már sikeresen megvalósította.
Az árakat is érdemes szem előtt tartani. Ha egy sikeres, népszerű cég a te ötleteddel sokkal kedvezőbb szolgáltatást nyújt, akkor más vizekre kell evezned.
Dönts okosan
\Azt is érdemes tudni, hogy egyes piaci területeken\ meglehetősen nehéz érvényesülni.\ Ha vállalkozásba kezdesz, mindenképpen egy olyan piacot válassz, ahol nagyobb esélyed lehet.\
4. Fejleszd a tudásod
Ha rendelkezel az alapötlettel, viszont nincs meg a kellő tapasztalatod, akkor könnyen megütheted a bokád.
Értened kell ahhoz, amit csinálsz, másképp a cég működését nehezen fogod kezelni.
Amennyiben érdekel az adott téma és fejleszteni szeretnéd magad, akkor jó úton jársz. Próbálj olcsó tanulási lehetőségeket keresni: akár kurzusokat is elvégezhetsz, amelyek segíteni fognak a cég elindításában.
5. Használd fel azt, amid van
Amikor új vállalkozást alapítasz, nagyon fontos a találékonyság. Nézz körül, keresd meg azokat a dolgokat, amelyek segíteni fognak az indulásban.
Nagy a valószínűsége, hogy rendelkezel a szükséges eszközökkel, viszont még nem tudod megfelelően felhasználni őket.
- Gondolj például az autódra. Amit eddig családi autóként használtál, most használhatod céges kocsiként.
- A garázst átalakíthatod munkahellyé, és tessék, máris rendelkezel egy alap felállással.
Eleinte nem érdemes irodát bérelni, ugyanis az a cél, hogy a cég minél kisebb költségekkel működjön.
6. Kérj kölcsön
A kölcsönöket sokan nem szeretik, azonban néha életmentők lehetnek. Eleinte nem érdemes a banknál próbálkozni, ugyanis sokkal kedvezőbb, ha a családtól vagy ismerősöktől kérsz kölcsön.
Csak akkor folyamodj kölcsönhöz, ha a plusz pénz nélkül nem tudsz továbbhaladni. Ne azért kérj pénzt, mert nincs türelmed várni és a könnyebb utat választanád!
Mindent dokumentálni kell
\Ha úgy döntesz, hogy kölcsön kérsz, akkor ezt mindenképpen \szerződésbe kell foglalnod.\ A szerződés tartalmazni fogja az összeget és azt is, hogy a pénzt meddig kell visszafizetned.\
7. Hadd tudjanak rólad
A legjobb cégek is tönkremehetnek akkor, ha a világ nem tud a létezésükről. A marketinggel sokat kell foglalkoznod, ugyanis a piacon nagyon nehéz marketing nélkül megmaradni.
Ha nincs pénzed TV-s vagy internetes reklámokra, akkor nyomtass szórólapokat. Öltözz jelmezbe és szólítsd le a járókelőket. A reklámnak rengeteg kreatív megoldása van, amelyeket pénz nélkül is meg lehet oldani.
Törekedj arra, hogy a környéken tudjanak rólad. Miután összeszedtél egy kisebb tőkét, választhatsz más marketing módszereket is.
Az internetes marketing eszközök közé tartoznak:
- Google reklámok
- Facebook reklámok
- Saját weboldal
- Blog
A kezdő, kevés tőkével rendelkező vállalkozásoknak a saját weboldalt ajánljuk. Ma már egyszerűen, programozói tudás nélkül is készíthetsz weboldalakat. Az interneten több olyan ingyenes szolgáltatást is találsz, amelyek segíteni fognak ebben.
8. Elégedett vásárlók
Igazán nagy sikered csak akkor lehet, ha a vásárlóid meg vannak elégedve a munkáddal. Egy induló cég esetén különösen fontos az, hogy jó minőséget képviseljen és az érdeklődőket maga köré tudja vonzani.
Minden ötlet jól néz ki papíron, azonban a végeredmény sokszor eltér a képzelettől.
Még mielőtt belevágnál az üzletbe, egy szakértő véleményét is érdemes lesz kikérni. Amiután nekikezdtél a vállalkozásnak, törekedj arra, hogy a vásárlókat maximálisan ki tudd elégíteni.
Jó képet mutatnak
\A pozitív értékelések bármilyen cégnél rengeteget fognak segíteni, sőt, \marketing szempontjából\ is hasznodra válnak majd.\
9. Készíts prototípust
Indulj ki az ötletedből és készíts egy olyan terméket, amely a teljes termékhez képest csak bizonyos funkciókat lát el.
A prototípus egy olcsóbb, félkész terméket foglal magába: alkalmas lesz arra, hogy a piac érdeklődését leteszteld vele. Mivel olcsóbban árulod, mint a teljes terméket, ezért több emberhez el fog jutni.
Sok vállalkozó ezt feleslegesnek találja, azonban ezzel a módszerrel még a folyamat elején tudni fogod, hogy az emberek hogyan viszonyulnak a termékedhez. Ez hozzájárul a cég sikeréhez, főleg akkor, ha még a gyártás előtt meghozod a kellő változtatásokat.
10. Légy más
Talán a legfontosabb tanács, amit adhatunk: legyél más, mint a többi cég.
A mai piacon ez már elég nehéz dolog, azonban mindig találhatsz valamit, amivel ki tudsz tűnni a tömegből.
Ez nem csak a termékekre és a szolgáltatásokra vonatkozik. A cég vezetésében, az eladásban, sőt, még a marketingben is találhatsz ilyen fogásokat.
A kevesebb néha több
\Célozz meg egy szűkebb piacot és nyújts többet a konkurenciához képest.\
\Nézz utána, hogy más cégeknél mi váltja ki az elégedetlenséget és \hozz létre egy olyan terméket, aminek az emberek nem tudnak majd ellenállni.\\
11. Törekedj a pénzszerzésre
Mi a vállalkozás alapja? A pénz. Ez nem csak az elején szükséges, ugyanis a folyamatos fejlődéshez bizony állandó bevételre lesz szükség.
Ha a bank segítségét szeretnéd kérni, akkor a profit nagy szerepet fog játszani. A bankokat nem érdekli, hogy milyen vállalkozást működtetsz – csak az számít, hogy nyereségesen működj és fizetni tudd a hitelt.
Ha rendelkezel a megfelelő tőkével, akkor elkezdheted a terjeszkedést. Ha ehhez még pénzre van szükséged, akkor a bankon kívül egyéb támogatókat is találhatsz. Ilyen például egy lelkes befektető vagy egy partnerszerződés.
Hogyha rendelkezel ilyen kapcsolatokkal, akkor még komolyabb befektetéseknek nézhetsz elébe.
12. Vegyél fel kölcsönt
A kezdő vállalkozások előnyben részesülnek, ugyanis a piacon sok, kifejezetten számukra készült hiteltermék található.
Egy online kölcsön segítségével azonnal pénzhez juthatsz. Egy kisebb anyagi segítség nagyon fontos lehet, főleg akkor, ha a vállalkozás fejlesztéséről van szó.
Ha például egy új berendezésre lenne szükséged, ehhez pedig a bank pénze is szükséges, akkor a kölcsönfelvétel mindenképpen jó döntés lesz.
Hogyan kezdjem el?
Egyéni vállalkozás indítása lépésről lépésre
Lépések
Gondold át az ötletet
\Mielőtt vállalkozásba kezdenél,\ érdemes alaposan elgondolkodni az alapötleten.\ Elsősorban keress rá olyan cégekre, amelyek hasonló szolgáltatást nyújtanak. Tanulmányozd, hogy a jelenlegi vállalkozások mit csinálnak jól és mit csinálnak rosszul.\
\Gondolkozz el azon is, hogy te \mit tudnál pluszba nyújtani\ és mi lenne az a tulajdonság, ami segítene kitűnni a többi cég közül.\
Készíts egy üzleti tervet
\Az \üzleti terv\ nagy szerepet fog játszani a felkészülésben. Egy jó terv rengeteg mindenre rávilágít.\
\Kiderítheted, hogy mi a vállalkozásod célja, ki a célközönséged és azt is, hogy bizonyos esetekben \milyen profitra számíthatsz.\ Egy üzleti tervnek tartalmaznia kell minden pénzügyi adatot, ami a cégalapítással kapcsolatos.\
Vázold fel a tőkét
\A cégalapításhoz mindenképpen pénzre lesz szükséged, viszont nem mindegy, hogy ezt honnan szerzed. Rendelkezel-e elég tőkével, vagy esetleg \kölcsönre\ lesz szükséged?\
\Ha egy kudarc esetén nem tudnád a megélhetést biztosítani, akkor jobb, ha nem hagyod ott a munkahelyed a cég érdekében.\
\Vázolj fel minden olyan költséget, ami a cégalapításhoz és ennek a rövid távú fenntartásához kapcsolódik. \A legtöbb kezdő vállalkozás alulbecsüli a költségeket,\ ezért még a profittermelés előtt kifutnak a tőkéből.\
Jegyezd be a céget
\A cégalapítás utolsó lépése leginkább hivatalos papírmunkával jár. Meg kell határoznod, hogy a céged \milyen formában\ fog működni. Ezután be kell szerezned a megfelelő engedélyeket, majd készítened kell egy céges bankszámlát.\
\A cégbejegyzési kérelmet ügyvéd jelenlétében kell aláírni, majd ezt elektronikus úton a cégbírósághoz kell beküldeni.\
\
\Mérd fel a kockázatot. \Tisztában kell lenned azzal, hogy mennyi pénzt kockáztathatsz és mit fogsz tenni akkor, ha a cég nem lesz sikeres.\
\
\Tervezz hosszú távra. \Az üzleti terv elkészítéséhez és a kockázat felméréséhez hosszú távon kell gondolkodnod.\
\
\Érdeklődj minél több embertől.\ Beszélj olyan tapasztalt vállalkozókkal, akik az általad kiválasztott piaci szegmenssel foglalkoznak.\
\
\Legyen biztos tartalékod. \Ne költsd el az összes megtakarításodat egy kockázatos ötlet megvalósítására.\
\
\Keress minél olcsóbb megoldást.\ A legtöbb kezdő vállalkozás online, iroda nélkül is tud működni.\
Tippek egyéni vállalkozás indítása előtt
Jegyezd meg: Soha ne add fel!
A sikeres vállalkozók titka az, hogy soha nem adják fel. A saját hibáidból rengeteget tanulhatsz, ezért ne csüggedj, ha valami nem sikerül első nekifutásra.
Ahhoz, hogy vállalkozást indíthass, vállalkozói felfogással kell rendelkezned. A folyamatos fejlődés csak egyike a legfontosabb kritériumoknak.
A vállalkozásra jellemző, hogy nehéz elkezdeni, viszont nagyon könnyű abbahagyni. Ne engedd, hogy elbizonytalanítsanak és ne válaszd soha a könnyebb utat. A kitartás mindig meghozza a gyümölcsét.
Ne feledd: ha a vállalkozás sikeresen beindul, a határ a csillagos ég.
Gyakran Ismételt Kérdések
Ki lehet egyéni vállalkozó?
Olyan személy lehet egyéni vállalkozó, aki:\
\-
\
- magyar vagy az Európai Gazdasági Térség országaiból származó állampolgár\ \
- elmúlt 18 éves\ \
- nem volt korrupció, vagyon elleni, tulajdonjog elleni vagy pénzmosás bűnténye miatt elítélve\ \
- nem volt bármilyen egyéb okból több, mint 1 évre szabadságvesztésre ítélve\ \
- nem tagja egyéni cégnek\ \
- nem korlátlanul felelős tagja gazdasági társaságnak\ \
Mennyibe kerül a vállalkozói tevékenység bejelentése?
Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének bejelentése \teljes mértékben ingyenes.\ Az egyéni vállalkozói igazolványért szintén nem kell fizetni.\
Mennyibe kerül egy vállalkozás megszüntetése?
A vállalkozás megszüntetését a NAV-nál lehet kérvényezni és az eljárás \teljes mértékben díjmentes.\\
Hogyan lehet bejelenteni az egyéni vállalkozói szándékot?
Az egyéni tevékenység megkezdésének bejelentését online, a \NAV ügyfélszolgálatán \keresztül vagy a \Webes Ügysegéd\ alkalmazás segítségével lehet bejelenteni.\
\Ha a bejelentést elfogadják, akkor meg kell várnod azt, hogy az egyéni vállalkozói nyilvántartásban is feljegyezzenek.\
Hol találom meg az egyéni vállalkozók adatait?
A saját adataidat az \egyéni vállalkozók nyilvántartásában\ bármikor le tudod kérdezni. Az adatok megtekintése díjmentes és bármikor lekérdezhető.\
Összefoglaló
\Egy saját vállalkozás elkészítése nem kerül sok pénzbe és időbe, viszont a sikerhez és a fennmaradáshoz ennél sokkal több teendőre lesz szükség.\
\Szerencsére léteznek olyan megoldások, amelyek megkönnyítik egy vállalkozás felfuttatását. Egy vállalkozói kölcsön nagy mértékben hozzájárulhat a kezdő és kevés alkalmazottal rendelkező vállalkozások fejlődéséhez.\
Források
- Egyéni vállalkozás elkezdése - NAVOlvasva: 2021. 11. 03.
- Egyéni vállalkozás indítása - WiseOlvasva: 2021. 11. 03.