Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 05. 15.

A cégalapítás a közhiedelemmel ellentétben egy rendkívül egyszerű és gyors folyamat, a költségek pedig szintén nem magasak.

Ebben a cikkben mindent leírunk, amiről cégalapítás előtt feltétlenül tudnod kell, emellett pedig a költségeket is felvázoltuk számodra. A kft alapítás és a bt alapítás szintén bemutatásra kerül.

Cégtípusok

\

Mielőtt vállalkozást alapítasz, el kell döntened, hogy pontosan\ milyen formában szeretnél működni.\ Mindegyik társaság típus rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal.\

Működési formák

A cégek működési formája akár a cég sikerességét is nagy mértékben befolyásolhatja, ezért fontos megfontoltan dönteni, amikor céget alapítasz.

Egyéni vállalkozás

\

Az \egyéni vállalkozók\ a legtöbb esetben korlátolt felelősségű társaságot (kft.), vagy betéti társaságot alapítanak.\

A részvénytársaság alapítása ezeknél sokkal bonyolultabb, emiatt az egyéni vállalkozók számára nem feltétlenül ajánlott az utóbbi formát választani.

Kft. alapítás

    Kft. alapítás költségei

  • \

    \Kezdőtőke: \legalább 3.000.000 Ft\

  • \

    \Ebből készpénz: \legalább 30%\

A kft, azaz a korlátolt felelősségű társaság az egyik legnépszerűbb cégforma. A cég egyszerűsített alapítása díjmentes, viszont az alapító tagok részéről legalább 3.000.000 Ft alaptőke szükséges.

  • A kft alapítása során a tőke 70%-a apport is lehet
  • Csak a kft alaptőke befizetése után lehet pénzt kivenni a cégből
  • Az alapításkor elég csupán 100.000 Ft-ot benyújtani, a többit két éven belül kell befizetni

Ne feledd, hogy a 3.000.000 Ft-os alaptőke az egyszemélyes kft-ra is ugyanúgy vonatkozik. A kft költségei éppen ezért elég magasak.

Bt. alapítás

    Bt. alapítás költségei

  • \

    \Kezdőtőke:\ nincs meghatározva\

  • \

    \Ebből készpénz:\ nincs meghatározva\

A betéti társaság szintén népszerű a kezdő vállalkozók körében, legfőképp azért, mert nincs meghatározva a törzstőke minimális nagysága. A betéti társaság alapítása egészen alacsony kezdőtőkével is megtörténhet.

A betéti társaság kültagokból és beltagokból áll. A beltagok a saját vagyonukkal is felelnek a vállalkozásért, a kültagok viszont korlátolt felelősséggel rendelkeznek.

Az alapításhoz mindenképp szükség lesz legalább 2 személyre: egy beltagra és egy kültagra.

  • Az alapításhoz ügyvéd hozzájárulása szükséges
  • Az eredményből való részesedés a vagyoni hozzájárulás alapján oszlik meg
  • Nem lehet senkit kizárni a nyereség vagy a veszteség vállalásából
  • Bármelyik tag jogosult a cégvezetésre

A betéti társaság beltagjai nagyobb kockázatot vállalnak, ezért általában a cégvezetők szokták ezt a csoportot választani.

Rt. alapítás

    Rt. alapítás költségei

  • \

    \Kezdőtőke:\ legalább 5.000.000 Ft\

  • \

    \Ebből készpénz: \legalább 30%\

A részvénytársaság egy kevésbé elterjedt cégforma. Ez nem véletlen, hiszen egy ilyen vállalkozást bonyolultabb megnyitni, mint a korábban bemutatott cégeket.

  • Egy rt megalapításakor illetéket kell fizetni, ami 50.000 – 100.000 Ft között van. A közzétételi díj emellett 5.000 Ft.

A részvénytársaság egy előre meghatározott mennyiségű és névértékű részvénnyel nyitható. Ez a részvénymennyiség lesz a cég alaptőkéje, ha pedig később több részvény kerül kibocsátásra, akkor az alaptőke is megnövekedik.

Bt vagy kft?

A kft és a bt a két legnépszerűbb cégforma Magyarországon, ezért egy kezdő vállalkozót valószínűleg az érdekli, hogy a kettő típus közül melyiket érdemesebb választani.

A következő táblázat összefoglalja a két cégforma között a legfontosabb különbségeket:

kftbt
Szükséges törzstőke3.000.000 Ft0 Ft
Alapító tagoklegalább 1legalább 2
Felelősségminden tag csak a törzstőke mértékéig felel a cégérta beltag a teljes vagyonával felel a cégért

Általánosságban elmondható, hogy a kft azért előnyösebb, mert a tagok magánvagyona biztonságban van akkor, amikor a céget probléma éri.

Kft-t egyedül is lehet alapítani, ellentétben a betéti társasággal, amelynek a megalapításához legalább 2 tagra lesz szükség.

A betéti társaságot sokkal kisebb tőkéből létre lehet hozni, hiszen a törzstőkére nem vonatkozik minimum korlát.

Cégalapítással járó egyéb költségek

Az alaptőkén kívül nem szabad megfeledkezni a cégalapításkor felmerülő további költségekről sem. Ezeket a következő listában foglaltuk össze:

  • Cégeljárási illeték. Egyes cégtípusoknál illetéket kell fizetni az alapításért, ez pedig 0 – 50.000 Ft között terjedhet.
  • Közzétételi költségtérítés. Hagyományos eljárásban fizetni kell, díja csupán 5.000 Ft.
  • JÜB adatkérés. A JÜB lekérdezést az ügyvéd miatt kötelező kifizetni, összege 1.650 Ft személyenként.
  • Tulajdoni lap. A céghez köthető ingatlanok tulajdoni lapjának leellenőriztetése kb. 1.000 Ft dokumentumonként.
  • Kamarai regisztráció. A regisztráció díja 5.000 Ft, a kamarai tagságért pedig külön kell fizetni.

Cég alapítás után…

\

Cégvezetőként fel kell készülnöd arra, hogy a költségek legnagyobb része cégalapítás után fog utolérni.\

\

\A céget fent kell tartani és a könyvelőt is kell fizetni,\ a kamarai tagságról pedig szintén nem érdemes megfeledkezni.\

\

Még egy egyéni vállalkozónak is érdemes legalább \havi 10.000 Ft-tal\ készülnie, akkor is, ha a cége egyáltalán nem termel profitot.\

Cégalapítás menete

Mivel mindegyik cégforma esetén kicsit különbözik az eljárás menete, ezért általánosan írtuk le azokat a lépéseket, amelyeket kötelezően teljesítened kell a cégalapítás során.

Cégalapítás lépései

\

Az alábbiakban elolvasható a bt, kft alapítás menete.\

Lépések

1. Előkészületek
2. Dokumentumok kitöltése
3. Bankszámla megnyitása
4. Adóhatósági bejelentés
5. Könyvelés
1. lépés

Előkészületek

\

Cégalapítás előtt fontos olyan alapvető dolgokat meghatározni, mint például:\

\
    \
  • ki lesz a cég tulajdonosa\
  • \
  • mi lesz a cég neve\
  • \
  • milyen cégformát szeretnél választani\
  • \
  • mi lesz a cég tevékenységi köre\
  • \
  • mekkora lesz a jegyzett tőke mértéke\
  • \
  • hol lesz a cég székhelye\
  • \
\

Ezekre az adatokra szükség lesz a cégalapítás során.\

2. lépés

Dokumentumok kitöltése

\

A cégalapítással kapcsolatos dokumentumok kitöltése nem egy hosszú folyamat. A cégbejegyzési nyomtatványokat az \internetről\ is be tudod szerezni, ha pedig egy könyvelői irodához fordulsz a cégalapítással, akkor segíteni fognak a dokumentumok kezelésében.\

3. lépés

Bankszámla megnyitása

\

A cégnek \érdemes lesz minél hamarabb bankszámlát nyitni,\ ez pedig akár a cégbírósági bejegyzés előtt is megtörténhet.\

\

Az utólagos bankszámlanyitás a legtöbb esetben egyszerűbb, viszont érdemes legalább azt előre eldönteni, hogy melyik bankot fogod választani a vállalkozásod számára.\

4. lépés

Adóhatósági bejelentés

\

A kitöltött dokumentumokat \a cégbíróság továbbítja a NAV felé,\ viszont a legtöbb esetben az adóhatóság felé olyan adatokat is be kell jelenteni, amelyek nem szerepelnek a dokumentumokon.\

5. lépés

Könyvelés

\

Már a cégalapítás előtt érdemes felkeresni könyvelőket, hiszen egy jó könyvelő az alapítás folyamatát is sokkal egyszerűbbé teheti.\

TEÁOR – tevékenységi kör meghatározása

A vállalkozás megalapításakor kötelező lesz meghatározni a tevékenységi kört. Egyes tevékenységeket csak a megadott cégformában lehet végezni, más tevékenységi körök pedig bárki számára elérhetőek.

Mi az a TEÁOR?

\

A \TEÁOR (Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere)\ az a kódrendszer, ami alapján a cégek tevékenységi körét jegyzik a cégjegyzékben.\

A TEÁOR kód a következő szabályok alapján van felépítve (egy betűből és egy négyjegyű számból áll):

  • 1. szint – betű: A-tól U-ig (21 gazdasági ág)
  • 2. szint – szám: 01-től 99-ig (88 ágazat)
  • 3. szint – szám: 011-től 990-ig (272 alágazat)
  • 4. szint – szám: 0111-től 9900-ig (615 szakágazat)

A megfelelő TEÁOR kód megkeresésére számos online oldal létezik. Ezeken az oldalakon kategóriákra lebontva megtalálhatod az összes tevékenységi kör kódját.

Egyéni vállalkozás adózás

Az adót is a vállalkozás költségei közé sorolhatjuk, a különböző adózási típusok pedig nagy mértékben befolyásolhatják a cég bevételének a mértékét.

Még egyéni vállalkozóként is több adózási forma közül tudsz választani, ezért érdemes megismerni a típusok közti legfőbb különbségeket.

Vállalkozói jövedelem szerinti adózás

A vállalkozói szja adózás az alapértelmezett adózási formája a vállalkozásoknak. Az összes bevételt összeadod a bevételt növelő és csökkentő értékekkel, ezzel pedig kiszámoltad az adóalapot, ami után 9%-os jövedelem szerinti adót fogsz fizetni.

KATA (egyéni vállalkozók számára)

A kata az egyéni vállalkozók egyik legnépszerűbb adózási formája, amely 2022-ben nagy mértékben megváltozott.

Az új kata adó alanya kizárólag főfoglalkozású vállalkozó lehet, és csakis egyéni vállalkozó, tehát például egy betéti társaság nem választhatja ezt az adózási módszert.

A kata lényege az, hogy az adót egy fix összeg formájában fogod kifizetni, amelynek a mértéke a céged típusától függ. A kata tételes adó összege jelenleg havi 50.000 Ft.

Átalányadó (egyéni vállalkozók számára)

Az átalányadózás egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egyéni vállalkozók körében, miután a kata feltételein szigorítottak.

Átalányadózás során nem a teljes bevételre, hanem csak a költséghányadra fogsz adót fizetni, ami lehet 40%, 80% vagy 90% aszerint, hogy a céged milyen tevékenységet végez.

Csak akkor választhatod ezt a típust, ha az éves bevételed nem haladja meg az éves minimálbér tízszeresét.

Ennek az adózási formának az az egyik legnagyobb előnye, hogy igénybe veheted mellette a különböző adókedvezményeket, mint például a családi adókedvezményt.

KIVA

A KIVA a kisvállalati adónak a rövidítése. Ez az egyszerűsített adó két járulékot vált ki:

  • szociális hozzájárulási adó
  • társasági adó

Az adó mértéke az adóalap 10%-a, az adóalapot pedig nagyrészt a személyi jellegű kifizetések és az osztalékműveletek alapján számítják ki.

A KIVA hasonlít a katára abban, hogy egy egyszerűsített adózási lehetőséget biztosít, és több jutalékot is kivált. A kisvállalati adó kisebb, több alkalmazottal rendelkező cégek számára alkalmas választás.

ÁFA mentesség

\

Az alanyi mentességet azok a cégek választhatják, amelyek egy évben \kevesebb, mint 12.000.000 Ft bevétellel rendelkeznek.\\

\

Ezeknek a cégeknek nem kell áfát fizetniük, a kiállított számlára pedig szintén nem kell áfát számolni.\

\

Ha átléped az értékhatárt, akkor kötelezően \be kell jelentened a NAV számára a változást\ és át kell térned az áfás számlázásra.\

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi a kft?

\

A kft. \korlátolt felelősségű társaságot\ jelent. Az egyik legnépszerűbb cégformáról beszélünk, amely fix törzstőkével működik, a tagok pedig csak a törzstőke mértékéig felelősek.\

\

\A kft. nem bocsáthat ki részvényeket.\\

Mi a bt?

\

A \betéti társaság\ egy olyan cégforma, amelyet beltagok és kültagok alkotnak. A beltagok felelőssége\ korlátlan,\ a kültagok viszont csak \a saját vagyoni hozzájárulásukig\ felelősek. A kültagok emellett nem kell részt vegyenek a vállalkozás tevékenységében.\

Mennyibe kerül a cégalapítás?

\

A cégalapítás költsége attól függ, hogy milyen típusú vállalkozást szeretnél alapítani. \A betéti társaságot lehet a legkevesebb pénzből létrehozni,\ hiszen nem szükséges kezdőtőke hozzá.\

\

Egy kft megalapításához szükség lesz\ 3.000.000 Ft\-nyi kezdőtőkére.\

Mennyi időbe telik a cégalapítás?

\

A cégalapítás kezdeményezése lényegében a dokumentumok kitöltésekor megtörténik, ezután pedig általában\ 2 – 3 munkanap alatt\ kerül bejegyzésre a cég.\

Egyéni vállalkozó lehet kft. tagja?

\

Igen, egy személy \lehet egyszerre egyéni vállalkozó és egy másik kft. tagja is,\ azonban ilyenkor nem minden esetben veheti igénybe az egyéni vállalkozóknak járó kedvezményes adózási típusokat, például a katát.\

Összefoglaló

\

A cégalapításhoz mindenképp rendelkezned kell valamekkora tőkével, kivéve akkor, ha betéti társaságot alapítasz. Ne feledd, hogy a tőke nagyobb része vagyontárgyból is származhat.\

\

A cégalapítással járó költségeken kívül nem szabad elfelejteni a fenntartással járó kiadásokat és a cég által fizetendő jutalékokat, hiszen a kiadások nagy részét ezek fogják kitenni.\

Hasznos volt ez a cikk?

Legyél te az első, aki visszajelzést ad

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben