WIKI

Tőzsdeindex jelentése

Összefoglaló

A tőzsdeindex egy mutató, amelynek a mértékét az őt meghatározó részvények árfolyama alapján számolják ki: az S&P 500 például az 500 legnagyobb amerikai cég részvényeit foglalja magába.
Speciális termékeken keresztül be tudsz fektetni rengeteg tőzsdeindexbe, amelyek eddig rendkívül jó hosszú távú befektetésnek minősültek.

Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 11. 25.

A tőzsdeindex egy mutató és emellett egy befektetés is, amivel mindenképp érdemes megismerkedni, ha eddig még nem tetted.

Az indexek fontos szereppel rendelkeznek a tőzsdepiacon, mivel segítenek felmérni az aktuális piaci helyzetet, illetve speciális eszközökön keresztül lehetőséged van a befektetésre is: ebből a cikkből minden részletet és érdekességet megtudhatsz róluk!

Tőzsdeindex jelentése, tőzsdeindex fogalma

A tőzsdeindex (más néven részvényindex) egy olyan mutató, amely egy bizonyos eszközcsoport, vagy egy teljes piaci szegmens mozgását követi.

A tőzsdeindex tehát egyszerre több tőzsdén forgó részvénynek az átlagos árváltozását mutatja, amelynek segítségével azt tudjuk lekövetni, hogy hogyan teljesít egy adott piac:

  • A tőzsdeindex lényegében egy speciális átlagot számol az általa lekövetett értékpapírok árfolyamából.
  • Az index árfolyama mindig aktuális, tehát a részvények árváltozása azonnal kihat az őt követő indexek mutatóira is.
  • Az index árfolyamát előre meghatározott szabályok szerint képezik: erről később több részletet elárulunk.

Léteznek természetesen olyan indexek is, amelyek nem részvényeknek, hanem például kötvényeknek, vagy árupiaci termékeknek az értékét követik, azonban ebben a bejegyzésben csak a tőzsdeindexekkel fogunk foglalkozni.

Az indexek jelentősége

Forrás: Unsplash

Az indexek nagy jelentőséggel bírnak a tőzsdén, ugyanis segítenek a befektetőknek elemezni a piacot, és a mozgásuk alapján bárki könnyen meg tudja határozni a piaci hangulatot, akár globálisan, akár egy adott országra vonatkozóan.

  • Ha például az amerikai piacot szeretnéd összehasonlítani a magyar piaccal, akkor megnézheted a Dow Jones, illetve a BUX index árfolyamát az utóbbi 1 – 12 hónapban.
  • Ezzel egy elég pontos mutatót kaphatsz arról, hogy a magyar piac hogyan teljesített az amerikai piachoz képest.
  • Érdekességképpen azt is megnézheted, hogy például a 2008-as világválság idején hogyan mozogtak ezek az indexek – kiderül, hogy melyik országra mekkora hatással volt a válság, és milyen hamar sikerült belőle kilábalni.

Az indexek tehát remek eszközök a piaci elemzésre, hiszen sokkal alaposabb statisztikát jelentenek, mintha csak pár részvény árát vennéd számításba és ezeket hasonlítanád össze.

Befektetés tőzsdeindexbe – mégis hogyan?

A legnépszerűbb tőzsdeindexek rendkívül jól teljesítettek az utóbbi 10 – 15 évben, ezért nem véletlen, hogy egyre több kezdő és tapasztalt befektető akar indexekbe fektetni. Ezzel csak egyetlen probléma van:

Az index nem egy termék

A tőzsdeindex em egy befektetési termék, hanem csupán egy mutató, amely leköveti a mögötte álló termékek árfolyamát. A tőzsdeindexet emiatt nem lehet megvásárolni úgy, mint például egy részvényt vagy egy kriptovalutát. Amennyiben tőzsdeindexbe szeretnél fektetni, olyan pénzügyi instrumentumot kell vásárolnod, ami leköveti az index értékét: elég viccesen hangzik, de egy olyan termékbe fogsz fektetni, amely leköveti az indexet, úgy, hogy az index is lényegében más termékek árát követi.

A magas közvetítői díjak megemésztik a nyereséged?

Több mint 150.000Ft-t takaríthatsz meg évente a megfelelő bróker kiválasztásával.​

Nézd meg a legjobb brókereket!

A legnépszerűbb tőzsdeindexek

Rengeteg kisebb-nagyobb tőzsdeindex létezik a világon: sok esetben egy országon belül ugyanarra a piacra is képeznek több indexet, amelyek a befektetők számára rendkívül hasznosak lehetnek.

A legtöbb befektető elsősorban a legnagyobb és legnépszerűbb tőzsdeindexeket követi nyomon, mivel ezek foglalják magukba az általuk vásárolni kívánt részvényeket, és a mozgásukból egyéb piaci tényezőkre is könnyen tudnak következtetni.

Miért népszerűek a tőzsdeindexek?

A tőzsdeindexek azért népszerűek, mert rendkívül hasznosak: könnyű értelmezni őket, és egyértelműen rávilágítanak a piac aktuális mozgására. Az indexeket felhasználják viszonyítási alapként, illetve teljesítményvizsgálat céljából is.

Íme néhány példa a legnépszerűbb tőzsdepiaci indexekre a világon:

S&P 500 (Standard&Poor’s 500)

S&P 500 árfolyam 2019 – 2023 között


  • Kategória: amerikai index

Az S&P a leggyakrabban említett, egyik legnépszerűbb amerikai index, amely 500 amerikai vállalatot tömörít. A befektetők sok esetben az S&P index alapján következtetnek a piac aktuális teljesítményére, trendjére.

Az S&P olyan nagy cégeket tartalmaz, mint például az Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Tesla, Alphabet és Meta.

DJIA (Dow Jones Industrial Average)

DJIA árfolyam 2019 – 2023 között
  • Kategória: amerikai index

A Dow Jones ipari átlag az egyik legrégebbi és leginkább követett tőzsdeindex a világon. Az 1800-as évek végén alapított index eleinte 12 vállalkozást tartalmazott, ma már viszont 30 cég részvényét követi: olyan vállalatokat foglal magába, mint például az American Express, Apple, Boeing, Intel, Microsoft és Nike.

NASDAQ Composite

NASDAQ Composite árfolyam 2019 – 2023 között
  • Kategória: amerikai index

A NASDAQ tőzsdén az amerikai tech vállalatok részvényeit lehet kereskedni. Ennek saját indexe is van, ami a NASDAQ Composite névre hallgat, és szinte az összes NASDAQ-on levő részvényt tartalmazza. Olyan cégekről beszélünk, mint például az Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, PayPal és Netflix.

Russel 2000

Russel 2000 árfolyam 2019 – 2023 között
  • Kategória: nemzetközi index

A Russel 2000 nevéből kiderül, hogy 2.000 cég részvényét tartalmazza. Ebbe az indexbe olyan cégek tartoznak, amelyeknek a piaci kapitalizációjuk alacsony, tehát nem kerülhettek be az S&P 500, illetve Dow Jones indexekbe.

Ebben az indexben is felfedezhetünk pár népszerű céget, mint például a Crocs, Tetra Tech, Tenet Healthcare, Wingstop, illetve Texas Roadhouse.

Nikkei

Nikkei árfolyam 2019 – 2023 között
  • Kategória: nemzetközi index

A Nikkei a legnagyobb japán tőzsdeindex, amely 225, tokiói tőzsdén jegyzett japán vállalat részvényeit tartalmazza. Ezen cégek közé tartozik például a Toyota, Sony, Canon, Fujitsu, Yamaha és Mitsubishi.

DAX (Deutscher Aktienindex)

DAX árfolyam 2019 – 2023 között
  • Kategória: európai index

A DAX egy német tőzsdeindex, amelyik 40 frankfurti tőzsdén jegyzett vállalat részvényeit foglalja magába: olyan cégekről beszélünk, mint a Siemens, Porsche, Allianz, Mercedes-Benz, BMW és Volkswagen.

BUX (Budapesti Értéktőzsde indexe) – a magyar tőzsdeindex!

  • Kategória: európai index

A BUX index a Budapesti Értéktőzsde hivatalos indexe, amely 30 magyar vállalat részvényeit követi. Ide tartoznak a legnagyobb magyar cégek, mint például az OTP Bank, MOL Group, Opus Global, Gedeon Richter és CIG Pannonia.

Tőzsdeindexbe tartozó részvények

A tőzsdeindexekbe tartozó részvények palettája időnként cserélődik, így nem marad változatlan sem az S&P 500, sem a Dow Jones indexbe tartozó részvények csoportja.

  • Az indexek változtatására elsősorban az egyensúly fenntartása miatt van szükség: a Russel 2000 például minden év júniusában átesik egy “helyreállításon”, hogy minél jobban reprezentálja az amerikai részvénypiacot.
  • Az S&P 500-ban szintén gyakran cserélődnek a részvények: általában ha egy részvény kikerül az indexből, akkor helyette azonnal bekerül egy másik cég értékpapírja.

Ha egy részvény frissen bekerül egy népszerű indexbe, ez mind a részvény árfolyamára, mind az index értékére jó hatással lehet.

Tőzsdeindex számolása – hogyan határozzák meg az árát?

A tőzsdeindexek értékét több, különböző szabály szerint határozzák meg, ezért két különböző index nem biztos, hogy ugyanúgy kerül kiszámolásra.

Összességében két nagy kategóriáról beszélhetünk, ami a mérték meghatározását illeti:

Piaci kapitalizáció alapú súlyozás

A piaci kapitalizáció alapú súlyozás a leggyakoribb módszer az index kiszámolására: ilyen számolás során a nagy piaci kapitalizációval rendelkező részvény árváltozása nagyobb mértékben befolyásolja az index értékét, mint egy kisebb kapitalizációval rendelkező cég részvénye.

Ilyen esetben az adott indexet a legértékesebb cégek nagy mértékben dominálják: a NASDAQ Composite esetében például az Apple, Tesla, Microsoft és Amazon tartozik ebbe a kategóriába.

Ár alapú súlyozás

Ár alapú súlyozás esetén az indexet a részvények darabára alapján számolják ki. Ilyen esetben nem mindegy, hogy az érték meghatározásakor egyszerű számtani átlagot, vagy esetleg súlyozott számtani átlagot alkalmaznak.

Súlyozott számtani átlag esetén hasonló logikáról beszélünk, mint a piaci kapitalizáció alapú számolásnál: a drágább részvények nagyobb mértékben fogják befolyásolni az eredményt, mint az olcsó értékpapírok.

Becsapós a tőzsdeindex?

A számolásnál fellépő dominancia miatt a tőzsdeindex változása becsapós lehet:
  • Ha például nagyon megnő a tech részvények (Apple, Tesla, Amazon, Netflix, Meta) népszerűsége, akkor az S&P500-as index akkor is növekedhet, ha amúgy a többi szektorba (olajipar, energia ipar, stb.) tartozó részvények árfolyama csökken.
  • Emiatt egy hamis kép alakulhat ki a piacról és az aktuális trendről, így az indexek vizsgálásánál érdemes a részvényeket külön-külön is számításba venni.

Fektess tőzsdeindexbe 3 egyszerű lépésben!

Mint említettük, a tőzsdeindex nem egy termék, ezért nem lehet vásárolni. Ha indexbe szeretnél fektetni, akkor egy olyan brókert kell válassz, amelyik ezt speciális termékeken keresztül lehetővé teszi számodra.

Lépések

1. Végezz piaci elemzést
2. Válaszd ki a megfelelő indexet és platformot
3. Vásárold meg a terméket
1. lépés

Végezz piaci elemzést

Első lépésként meg kell találnod, hogy melyik indexbe szeretnél befektetni. Az S&P 500 index a legnépszerűbb választás a befektetők között, viszont vannak kisebb, kevésbé népszerű részvények is (mint például a magyar BUX index), amelyek szintén jó választások lehetnek. Három fontos szempontot érdemes vizsgálni:
  • Hely: számba kell venned a befektetések földrajzi helyét, ugyanis nem mindegy, hogy az amerikai, ázsiai, vagy éppen az európai piacon fektetsz be.
  • Iparág: milyen iparágba szeretnél befektetni? Az olajipar, vagy esetleg a tech cégek érdekelnek? Ez is fontos szempont lesz a megfelelő index kiválasztásánál.
  • Piaci lehetőség: arra tippelsz, hogy a tech részvények fognak idén jól teljesíteni? Akkor olyan indexet keress, amelyik tech részvényekbe fektet.
Alaposan meg kell vizsgálnod, hogy milyen indexbe fektetsz be, hogy legyen fogalmad arról, hogy ez mégis milyen részvényeket takar magában.
2. lépés

Válaszd ki a megfelelő indexet és platformot

Miután felmérted a piacot és megismerkedtél az indexekkel, egyéb szempontokat is meg kell vizsgálnod még vásárlás előtt:
  • Kiadások: hasonlítsd össze a brókereket és nézd meg, hogy melyiken keresztül lehet a legolcsóbban befektetni az adott indexbe.
  • Minimum befektetés: a minimálisan befektethető összeg is eltér minden platformon, illetve eszköztől is függ, mivel nem mindegy, hogy például ETF-en, vagy CFD-n keresztül fektetsz be az adott indexbe.
Ha megkaptad a megfelelő indexet és platformot, nincs más hátra, mint a befektetés.
3. lépés

Vásárold meg a terméket

Add meg a befektetni kívánt összeget, és vásárold meg a terméket. Mint említettük, indexekbe hosszú távon érdemes befektetni, mivel a diverzifikáció miatt rövid távon nem lesznek nagy mértékű ingadozások: indexbe fektetni pont olyan, mintha értékarányosan megvásárolnád az összes indexbe tartozó részvényt.

Tőzsdeindex befektetés az eToro-n

Az eToro-n keresztül CFD-k segítségével tudsz tőzsdeindexekbe fektetni. Azért előnyös platform az eToro, mivel minden felhasználó $100.000-os demo számlában részesül, ami főleg kezdő befektetők számára előnyös, hiszen kockázatmentesen kipróbálhatják vele a platformot és a befektetést. Próbáld ki az index befektetést demo számlával, mielőtt még a saját pénzedet kockáztatnád!

Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 74%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.

Index vásárlás az eToro-n

Tőzsdeindex Gyakran Ismételt Kérdések

Mi a tőzsdeindex jelentése?

A tőzsdeindex egy mutató, amely jellemzően egy adott országból származó, vagy egy adott iparágba tartozó részvények teljesítményét méri.

Melyik a legnagyobb tőzsdeindex?

A legnépszerűbb tőzsdeindexek közé az S&P 500, illetve a Dow Jones Industrial Average tartozik. Ezek olyan amerikai indexek, amelyek az Egyesült Államok legnagyobb cégeinek részvényeit tartalmazzák.

Hogyan tudok tőzsdeindexekbe fektetni?

Tőzsdeindexbe fektetni a legegyszerűbben ETF-ek, illetve CFD-k segítségével tudsz. A legtöbb ETF indexeket követ, illetve vannak olyan brókerek is, amelyek CFD-k segítségével teszik lehetővé a befektetést, így akár short és long pozíciót is felvehetsz az adott indexre.

Összefoglaló

A tőzsdeindexek fontos eszközök minden befektető számára, ugyanis remek mutatóként szolgálnak a piacon domináló trendekre és az általános befektetői hangulatra. Mindezek mellett a tőzsdeindexekbe akár be is tudsz fektetni például ETF-ek segítségével, ami eddig az egyik legjobb hosszú távú és alacsony kockázatú befektetésnek bizonyult, mind az amerikai, mind a magyar piacon.

Was this article helpful?

Be the first one to give feedback

Források
Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 147 megtekintés

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben