Névtelen
Pénzügyi szakértő · Financer
Másold ki és illeszd be ezt a kódot a webhelyed HTML-kódjába.
A megtakarítási statisztikák Magyarország témában a fő forrás az MNB pénzügyi számlája és Megtakarítási jelentése, a KSH jövedelmi és fogyasztási adatai, valamint az Eurostat európai összehasonlítása.
| háztartások GDP-arányos nettó pénzügyi megtakarítása 2025-benMNB | 4,6% |
| háztartások nettó pénzügyi vagyona a GDP arányában 2025 végénMNB | 117% |
| nettó finanszírozási képesség 2025 Q4-gyel záruló évbenMNB | 3 746 mrd Ft |
| egy főre jutó éves nettó jövedelem 2024-benKSH | 2,77 m Ft |
| egy főre jutó éves fogyasztási kiadás 2024-benKSH | 2,01 m Ft |
| EU háztartási megtakarítási ráta 2024-benEurostat | 14,5% |
A megtakarítási statisztikák Magyarország témában az első szám a háztartások nettó pénzügyi megtakarítása. Ez azt mutatja, hogy a lakosság pénzügyi eszközei mennyivel nőttek a tartozások változása után.
Az MNB szerint ez 2025-ben a GDP 4,6%-a volt. A háztartások nettó pénzügyi vagyona év végére a GDP 117%-ára emelkedett.
Ha a saját pénzügyeit szeretné ehhez mérni, kezdje a személyes pénzügyek áttekintésével. A havi félretett összeg hatását a megtakarítás kalkulátor mutatja meg, az inflációs háttérhez pedig az infláció útmutató ad keretet.
| Mutató | Érték | Időpont | Forrás |
|---|---|---|---|
Háztartások GDP-arányos nettó pénzügyi megtakarítása | 4,6% | 2025 | MNB |
Háztartások nettó pénzügyi vagyona | a GDP 117%-a | 2025 vége | MNB |
Nettó finanszírozási képesség | 3 746 mrd Ft | 2025 Q4-gyel záruló év | MNB |
Egy főre jutó éves nettó jövedelem | 2 773 233 Ft | 2024 | KSH |
Egy főre jutó éves fogyasztási kiadás | 2 014 329 Ft | 2024 | KSH |
EU háztartási megtakarítási ráta | 14,5% | 2024 | Eurostat |
Forrás: MNB, KSH, EurostatAdatok állapota 2026. júl.
Az MNB szerint 2025-ben a betétek, a befektetési jegyek, a részvények, a részesedések és a külföldi eszközök támogatták a pénzügyi eszközök bővülését. Az állampapírok viszont veszítettek a korábbi vonzerejükből.
A hiteloldal is számít. Ha a háztartások többet takarítanak meg, de közben több hitelt is vesznek fel, a nettó pénzügyi megtakarítás gyengébb lesz. A KHR ezért közvetett módon kapcsolódik a megtakarításhoz: a hiteltörténet befolyásolhatja a háztartás hitelhez jutását és mozgásterét.
Aki állampapírt tart, annak a magyar állampapír és az állampapír útmutató segít az alapoknál. A kamatok összehasonlításánál az EBKM jelentése különösen fontos, mert a banki megtakarításoknál ez mutatja az éves hozamot egységes formában.
| Év | Nettó jövedelem/fő | Fogyasztási kiadás/fő | Jövedelem mínusz fogyasztás |
|---|---|---|---|
2021 | 1 927 869 Ft | 1 483 203 Ft | 444 666 Ft |
2022 | 2 204 134 Ft | 1 715 230 Ft | 488 904 Ft |
2023 | 2 462 252 Ft | 1 888 298 Ft | 573 954 Ft |
2024 | 2 773 233 Ft | 2 014 329 Ft | 758 904 Ft |
Forrás: KSH STADAT 14.1.1.1, utolsó frissítés 2026. április 2.Adatok állapota 2026. ápr.
Ft, KSH STADAT adatok. A két érték különbsége nem teljes hivatalos megtakarítási ráta, csak háztartási szintű jelzés.
Forrás: KSH STADAT 14.1.1.1Adatok állapota 2026. ápr.
A KSH szerint 2024-ben az egy főre jutó éves nettó jövedelem 2 773 233 Ft volt, a fogyasztási kiadás pedig 2 014 329 Ft. A különbség 758 904 Ft. Ez nem hivatalos bruttó megtakarítási ráta, de jelzi, hogy a jövedelem gyorsabban javult, mint a fogyasztás.
A KSH szerint az egy főre jutó reáljövedelem 2024-ben 7,0%-kal nőtt, a fogyasztási kiadások reálértéken 2,9%-kal emelkedtek.
A bruttó nettó jelentése és a minimálbér cikk segít értelmezni, hogy a béremelkedésből mi marad tényleges elkölthető jövedelem.
| Mutató | Érték | Időszak | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
EU háztartási megtakarítási ráta | 14,5% | 2024 | Eurostat éves adat |
Euróövezeti háztartási megtakarítási ráta | 15,2% | 2024 | Eurostat éves adat |
Legmagasabb éves ráták | Németország, Csehország, Málta, Magyarország | 2024 | Eurostat rangsorolás |
Magyar nettó pénzügyi megtakarítás | 4,6% GDP-arányosan | 2025 | MNB szerint EU-átlag felett |
Forrás: Eurostat household saving and investment statisticsAdatok állapota 2026. júl.
A megtakarítás nem egyenletesen oszlik el. Az MNB szerint az állampapír-tulajdonlásnál a pénzügyi vagyon, a végzettség és a lakóhely típusa erősen számít. A vagyonosabb, felsőfokú végzettségű és budapesti háztartások jellemzően több állampapírt tartanak.
Alacsonyabb jövedelemnél a vésztartalék gyakran fontosabb, mint a hozamkeresés. Magasabb vagyon mellett több a választási lehetőség: betét, állampapír, befektetési jegy, részvény vagy külföldi eszköz.
A kérdés gyakorlati oldalát a mennyi megtakarítás kell cikk bontja ki. Adózási szempontból a kamatadó cikket is érdemes megnézni, mert a NAV szabályai eltérően érinthetik a kamatjövedelmet és más befektetési jövedelmeket.
Ez az oldal statisztikai gyűjtés, nem termékajánló. A pénzügyi számlás adatok az MNB-től származnak, a háztartási jövedelem és fogyasztás KSH STADAT, az európai összehasonlítás Eurostat adat.
A bruttó megtakarítási ráta, a megtakarítási ráta Magyarország adatsora, a nettó pénzügyi megtakarítás és a háztartási jövedelem mínusz fogyasztás nem ugyanaz. A források utolsó ellenőrzése 2026. július 10-én történt.
Az MNB szerint 2025-ben a GDP 4,6%-a volt.
Az MNB szerint 2025 végén a GDP 117%-át érte el.
A megtakarítási ráta jövedelmi oldalról mér. A nettó pénzügyi megtakarítás az eszközök és kötelezettségek változását nézi.
Mert csökkenti a pénz vásárlóerejét. Ezért a félretett Ft-összeg mellett a reálértéket is nézni kell.
Van kérdésed ezzel a témával kapcsolatban? Kérdezd meg a közösséget.
E-mail megerősítve. A hozzászólásod az ellenőrzés után jelenik meg.
A link lejárt. Küldd be újra a hozzászólásod.
Névtelen
Pénzügyi szakértő · Financer
6 perc olvasásSzemélyes pénzügyek
7 perc olvasásSzemélyes pénzügyek
4 perc olvasásSzemélyes pénzügyek
8 perc olvasásSzemélyes pénzügyek
6 perc olvasásSzemélyes pénzügyek