Autóvásárlás menete, autó eladás menete

  • 2024. 05. 15.
  • 11 perc olvasásLegy;
  • Read Icon 15165 megtekintés

Az autóvásárlás mindenki számára egy nagy kiadást jelent. Aki megteheti, több millió forintot is elkölt egy autóra, viszont aki olcsó autót vesz, számára az is megterhelő kiadás lehet.

Az autóvásárlásra különös figyelmet kell fordítani. Ha nem szeretnél átverés áldozata lenni, akkor érdemes minden kicsi részletre odafigyelni. Ellenkező esetben sok pénzbe kerülhet egy hibás autó fenntartása.

Az alábbiakban bemutatjuk az autó adásvétel menetét.

1. Tökéletes autó kiválasztása

Manapság a legtöbben interneten keresnek eladó autókat. Vigyázni kell ezekkel a hirdetésekkel, mert sok helyen hamis információkkal hirdetnek. A kereskedők így próbálnak minél hamarabb megszabadulni a hibás gépjárművektől.

Nem érdemes csak ízlés szerint, érzelmi alapon dönteni. Ha kevés pénzed van és nincs miben válogatnod, akkor minél használhatóbb járművet kell találnod magadnak. Sokan vesznek autót tetszés vagy márka alapján úgy, hogy vásárláskor nem az autó minőségét nézik.

Kérdések autóvásárlás előtt

  • Mennyi pénzt költhetsz az autó megvételére?
  • Milyen fogyasztást szeretnél?
  • Mekkora távolságokat tennél meg az autóval?
  • Hány személyt szeretnél szállítani?
  • Milyen kényelmi extrákra van szükséged?

Főleg az olcsó használt autóknál fordul elő az, hogy hamis adatokkal találkozol a hirdetésben. A legtöbb gépjármű tekert kilóméterórával rendelkezik vagy eltitkolt baleseten esett át.

Ha nem szeretnéd, hogy átverjenek, akkor ajánlott az internet segítségével lekérdezni az autó információit. Magyarországon, 2013 óta minden műszaki vizsgán, illetve autó eladás után kötelezően lejegyzik a kilóméteróra állását is.

Léteznek olyan alkalmazások, amelyeken keresztül díj ellenében lekérdezheted az autó információit:

  • korábbi kilóméteróra értékek
  • korábbi balesetek
  • autó eredete
  • előző eladások, megvásárlások
  • korábbi képek az autó külsejéről

Még egy olcsó autónál is érdemes kifizetni a lekérdezési díjat, hiszen ez meg tud óvni egy rossz és költséges autóvételtől.

2. Autó finanszírozása

Vásárlás előtt gondolkodj el azon is, hogy milyen módon szeretnéd az autót finanszírozni. Megtakarított pénzből vagy hitelből vásárolnád meg a járművet?

Vannak, akik hitelből vesznek autót azért, hogy ne egyszerre fizessék ki a vételárat. Hitelfelvétel előtt bizonyosodj meg arról, hogy a pénzügyeid rendben vannak és hogy a törlesztőrészleteket gond nélkül fogod fizetni.

Győződj meg arról, hogy a jármű nem teher lesz számodra, hanem segítség. A hitel feltételeit úgy válaszd ki, hogy a törlesztőrészlet miatt ne kelljen nélkülöznöd.

3. Autó megvizsgálása

Az autó vásárlás menetébe a kocsi leellenőrzése is beletartozik. Vásárlás előtt mindig alaposan át kell nézni a kocsit.

Az eladónak számos kérdést fel lehet tenni, amiből sokszor egyértelműen kiderül, hogy az autó milyen bánásmódban részesült és jelenleg milyen állapotban van.

    Használt autó vétel magánszemélytől – kérdések az eladótól

  • Hány tulajdonosa volt a járműnek ezelőtt?

  • Volt-e sérülve az autó? Ha igen, akkor hol?

  • Milyen papírokkal rendelkezik a kocsi?

  • Megvan-e az összes kulcs, ami járt az autóhoz?

  • Volt-e vezérlés cserélve a kocsin?

Az a legjobb, ha magaddal viszel valakit, aki ért az autókhoz, hiszen ő akár helyben is le tudja ellenőrizni annak az állapotát.

A másik lehetőséged az, ha elviszed az autót egy szerelőhöz. Ezért ugyan fizetned kell, viszont a kocsi vételárához képest az ellenőrzés összege elhanyagolható.

Megéri a költséget

Az ellenőrzés díján nem érdemes spórolni, hiszen könnyen vehetsz hibás autót, amire a jövőben vagyonokat kell majd költened.nA szerelő nemcsak a jármű jelenlegi állapotát tudja felmérni, hanem akár azt is meg tudja mondani, hogy a vásárlás után körülbelül milyen fenntartási költségekre kell számítanod.

Ha megnézetted az autót és meg szeretnéd vásárolni, akkor a gépkocsi adásvételi szerződés feltünteti, hogy a kocsi ellenőrzésen ment keresztül. Ha a szerelő vagy a vevő nem vett észre esetleges hibákat, azért az eladót már nem lehet számon kérni.

4. Az autó adásvételi szerződés megkötése

A használtautó vásárlás menetének egyik legfontosabb lépése az adásvételi szerződés megkötése.

Amennyiben megkaptad a megfelelő autót és megegyeztél az eladóval a vételárat illetően, kitölthetitek az adásvételi szerződést. A gépkocsi adásvételi szerződés megírása a pénzátadással egy időben történik.

Az autóra a szerződés megkötéséig lehetőséged van foglalót is tenni. A foglaló általában a teljes összegnek a 10%-a szokott lenni. Ennél többet nem érdemes előre fizetni az eladónak, még akkor sem, ha az autót készpénzzel fogod megvásárolni. Ha drágább autóról van szó, ez lehet ennél kevesebb is.

A foglaló egyfajta biztosíték

A foglaló mindkét fél számára biztosítékként szolgál.nHa később a vevő miatt nem történik meg a szerződéskötés, a foglalót nem kapja vissza, ha viszont az eladó hibájából hiúsul meg az üzlet, az eladó az összeget duplán fogja visszafizetni.

A szerződésből érdemes 4 példányt készíteni, amiből 2 darabot az eladó, 2 darabot pedig a vevő tart meg. A szerződés aláírása előtt győződj meg minden adat helyességéről.

5. Biztosítás kötése

Ha megírtad a szerződést, akkor jöhet a biztosításkötés. Ezt ajánlott még a vásárlás napján megkötni, másképp a biztosító büntetést, fedezetlenségi díjat szab ki, aminek mértéke napról napra növekedhet.

A jó hír az, hogy a biztosítás megkötése pár perc alatt, akár online is elvégezhető.

6. Eredetiségvizsgálat

Biztosítás után az eredetiségvizsga következik.

Ennek az árát általában az eladó és a vevő közösen fizeti, és az ellenőrzést akár gépjármű adásvétel előtt is meg lehet ejteni. A vizsga után egy igazolást fogsz kapni, amire a későbbiekben szükséged lesz.

7. Jármű átírása

A végső állomás a kormányablak lesz. Ide az összes átíráshoz szükséges iratot magaddal kell vinned.

    Információk az átírásról

  • Az átírásnak a vétel után 15 napon belül meg kell történnie.

  • A folyamat 10-15 percet vesz igénybe.

  • Az átírás díját a vevő fizeti. A díj mértéke függ az autó árától és teljesítményétől.

  • A vevő új forgalmi engedélyt kap, az átírás után új törzskönyv lesz kiállítva.

  • A forgalmit helyben kapod meg, a törzskönyv postán fog megérkezni.

Miket kell átadjon a vevő?

A személygépkocsi adásvételi szerződés után a tulajdonosnak a következő dolgokat kell átadnia a vevő számára:

  • törzskönyv
  • forgalmi engedély
  • szervizkönyv
  • az autó összes kulcsa

Az adásvételi szerződést mindkét félnek meg kell tartania, fejenként 2 példányban. A következő dolgokra kell vigyázni a szerződés kitöltésekor:

  • Lehetőleg mindkét fél együtt, ugyanakkor töltse ki a papírt
  • Az autó eladásának a pillanatát érdemes percre pontosan rögzíteni

Az autó innentől kezdve hivatalosan is a vevőé lesz, viszont az eladónak még be kell jelentenie pár dolgot azért, hogy megszabaduljon minden autóval kapcsolatos kötelezettségétől.

Új autó vásárlás menete

A gépjármű ügyintézés hasonlóan történik akkor is, amikor új autót vásárolsz.

  • Az új autót valószínűleg nem magánszemélytől, hanem autószalonból fogod vásárolni, ezzel pedig sok kellemetlen kérdezősködést és ellenőrizgetést megspórolsz magadnak.

Természetesen egy új autót megvásárolni sokkal több pénzbe kerül, ezért neked kell eldöntened, hogy mennyire érné meg számodra a beruházás. Az alapvető hibákat is érdemes lesz megnézni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy egy új autó gyártási hibával vagy sérüléssel rendelkezzen.

  1. Új autó megvásárlása esetén ugyanúgy meg kell kötnöd az adásvételi szerződést, mint használt autónál.
  2. Az autóért a kereskedés vagy szalon által meghatározott módon kell fizetned.
  3. Akár kedvezményes autóhitelt is intézhetnek neked a szalonból, azonban a feltételeket mindig érdemes jól átnézni.
  4. Hogyha jár az autóra garancia, akkor vásárlás után ebben is fogsz részesülni.
  5. Ha a kiválasztott, konfigurált autó nincs készleten, akkor a megvásárolt kocsit kb. 1 – 3 hónap után fogod megkapni.

Érdemes körülnézni a szalonokban, kereskedésekben, ugyanis a legtöbb hely ajánl valamiféle kedvezményt, akciót az autók után.

Legolcsóbb új autók 000000002220240000000022-ben

Készítettünk egy toplistát a 25 legolcsóbb újonnan megvásárolható autóról. Ha olcsó új autót szeretnél vásárolni, akkor mindenképp olvasd el a cikkünket.

Legolcsóbb új autók

Autó adás vétel – ha te vagy az eladó

Ha el szeretnéd adni az autódat, akkor is érdemes lesz figyelni pár dologra. Egy jól megírt hirdetés a siker kulcsa lehet, az őszinteség pedig mindig a legjobb döntésed lesz:

  • Állíts össze egy részletes és pontos hirdetést, amiben a pontos adatokon kívül az autó hibáit, állapotát is részletezed.
  • Tüntesd fel a kocsi alvázszámát, mivel így a vásárló könnyen ellenőrizni tudja a jármű előéletét.
  • Sorolj fel minden tartozékot, például kulcsokat, extra alkatrészeket, téli gumit.

Autó eladás magánszemélyként

Hogyha személyes találkozóra indulsz, akkor mindenképpen vigyél magaddal valakit, hiszen a másik fél is valószínűleg társaságban fog érkezni.

Figyelj oda az érdeklődőre és vigyázz, hogy ne legyél átverés áldozata. Sokszor az emberek megpróbálják úgy manipulálni az autót, hogy hibásnak tűnjön, emiatt pedig sokkal olcsóbban próbálják megvásárolni tőled.

Közös lépések

Az átíráshoz ugyanazokat a lépéseket kell megtenned, mint a vevő, hiszen az adásvételi szerződést is mindkét fél ki kell töltse.nBizonyosodj meg arról, hogy minden adat helyes a szerződésben és minden hibáról tájékoztattad a vevőt, mivel ha ez nem történik meg, akkor később problémád lehet belőle.

Gépjármű vétel bejelentése – teendők eladás után

Az autó eladása után 8 napon belül be kell mutatnod a Kormányablakban az adásvételi szerződést.

  • A bejelentést akár online is meg lehet tenni a Nyilvántartó weboldalán, ezzel pedig sok időt spórolhatsz meg.

A gépjárműadó fizetése alól csak ezután fogsz mentesülni.

Gépjármű eladás bejelentése a biztosítónál

A biztosítónál szintén ugyanígy kell cselekedned, mivel visszakapod az előre befizetett biztosítási díjat.

Hogyha a fentieket nem teszed meg, akkor az autóval kapcsolatos költségek még mindig téged fognak terhelni, és az autóval történő szabálysértések esetén szintén ellened fognak eljárást indítani.

A vevőnek hasonlóan kell eljárnia, másképp az autót kivonják a forgalomból és a hatóságokat is értesítik az elmulasztott bejelentés felől.

Autó eladás utáni adózás 2024-ben

Az autó eladásból származó bevétel után nem kell adózni akkor, ha az autót kevesebbért adod el, mint amennyiért vetted. Az esetek 90%-ában ez történik, hiszen az autók folyamatosan veszítenek az értékükből.

Hogyha az autót mégis drágábban adod el a vételáránál, akkor a különbözet után egyes esetekben adót kell fizetned.

200.000 Ft-os határ

Ha az ingó értékesítésből származó jövedelmed kevesebb, mint 200.000 Ft, akkor nem kell adót fizetned.nHa az értékesítésből származó jövedelem több 200.000 Ft-nál, akkor a profit részre 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni.

Autó értékesítés üzletszerűen

Hogyha az autó értékesítés üzletszerűen történik, akkor nem vonatkozik az eladóra a 200.000 Ft-os határ. Ez azt jelenti, hogy egy autókereskedő minden esetben fog adót fizetni, még akkor is, ha ennél alacsonyabb profitja származik az eladásból.

Összefoglaló

A megfelelő autó megtalálása nem könnyű feladat, ezért ennek a kiválasztására érdemes minél több időt szánni.nNem ajánlott elhamarkodottan, vakon dönteni. Vásárlás előtt bizonyosodj meg a jármű állapotáról, ugyanakkor az eladó hitelességéről is. Nem érdemes egy üzletbe vakon belemenni, ugyanis ez a jövőben sok felesleges kiadást eredményezhet.

Was this article helpful?

6 out of 6 found this helpful

Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 15165 megtekintés

Fedezd fel témáinkat

A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben