WIKI

Bankszámlák típusai

Összefoglaló

A különböző bankszámla típusok más-más célokat szolgálnak. Ezek közül a folyószámla a legnépszerűbb, mivel a munkavállalók erre kapják a fizetésüket.

Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 11. 25.

A bankszámla egy olyan elszámolásként szolgáló számla, amely a bankkal folytatott pénzügyi tranzakciók nyilvántartását segíti.

Minden számla különböző pénzügyek lebonyolítására szolgál, ide tartoznak:

  • pénzfelvétel
  • pénzutalás
  • pénzlekötés

A felsorolt műveletek megvalósításához mindenképp szükség van egy érvényes bankszámlára. A különböző típusú tranzakciók különböző bankszámlákat igényelnek.

A bankszámlák fő típusait a következő táblázatban foglaltuk össze:

SzámlatípusHasználat
FolyószámlaErre a számlára érkezik a jövedelmed és az egyéb juttatások összege.
BetétszámlaEzen a számlán pénzt takaríthatsz meg, a nem használt összeg kamatozik.
ÉrtékpapírszámlaÉrtékpapírszámlára akkor lesz szükséged, ha befektetnél és értékpapírt szeretnél vásárolni.
HitelszámlaHa hitelt igényelsz a banktól, akkor a folyósított összeget hitelszámlán fogod megkapni.

A mai modern világban lassan már kötelező legalább egy folyószámlával rendelkezni. Mára már természetesnek, szinte elvártnak tekintik az emberek azt, hogy a fizetésüket bankszámlára kapják.

Ez a megoldás a munkáltató és a dolgozó számára is kényelmesebb, mint a készpénzben történő fizetés: a munkáltató sokkal hamarabb végez a dolgozók kifizetésével, a munkavállaló pedig rögtön megkapja a pénzét.

Ez a standard már a szolgáltatók és eladók körében is megfigyelhető. A legtöbb szolgáltató a számláról számlára történő utalást részesíti előnyben.

Nagyon hasznos és praktikus lehet egy bankszámla, főleg akkor, ha teljes mértékben kihasználod a bankszámlával járó szolgáltatásokat.

Vizsgáld meg, hogy mire van szükséged

A bankszámlák ugyan előnyösek, viszont ne feledd, hogy a legtöbb számla működtetése díjakat von maga után. Csak olyan bankszámlát nyiss, amelyet aktívan használsz és amely valóban hasznodra fog válni.

A bankszámlaszám

Minden bankszámlához egy egyedi számlaszám tartozik. Egy bankszámlaszám 16 vagy 24 számjegyből állhat.

Bankszámlaszám felépítése


  • a bankszámlaszám első három számjegye az adott bank kódja
  • az ezután következő négy számjegy a bankfiók azonosítója
  • a többi számjegy az ellenőrzőszám

A bank kódját, illetve az ellenőrzőszámot a Magyar Nemzeti Bank, a fiókkódot pedig a hitelintézet határozza meg.

A bankszámlák típusai

Minden célra más bankszámlát lehet igényelni. Egy betétszámlával nem lehet értékpapírt vásárolni, egy folyószámla pedig nem alkalmas a megtakarításra.

Minden számlatípus teljesen más feltételek mellett működik és eltérő szolgáltatásokkal rendelkezik.

Folyószámla

A folyószámla, más néven pénzforgalmi bankszámla a nevéhez híven a fizetések lebonyolítására szolgál.

A munkavállalásból származó bevételt és egyéb juttatásokat erre a számlára kapod meg. A legtöbb ember legelső bankszámlája folyószámla szokott lenni.

Fontos megjegyezni, hogy egy bankszámla csak akkor minősül pénzforgalmi bankszámlának, ha a szerződésben így állapodik meg az igénylő a bankkal.

Amennyiben ez nincs kiemelten meghatározva a szerződésben, akkor a bankszámlát lakossági bankszámlának fogják elkönyvelni.

Utalás folyószámlára

A banki utalások folyószámláról történő megbízások. Ha pénzt utalnak számodra, akkor azt a folyószámládra kell megtegyék. Az utalt összegnek szintén folyószámláról kell érkeznie ahhoz, hogy a tranzakció érvényes legyen.

Vállalati folyószámla

A cégvezetők szintén kell rendelkezzenek folyószámlával, ugyanis a vállalkozóknak kötelezően ezt a bankszámlát kell használniuk a vállalkozásukkal kapcsolatos tranzakciók lebonyolítására.

A cégek a bevételt és az összes pénzt kötelező módon a folyószámlájukon kell tartsák.

Ezt a feltételt azért kötelező betartani, mert a hatóságok, illetve az adóhivatal csak így tudja leellenőrizni, hogyha minden tranzakció legálisan el van-e könyvelve.

    Igényléshez szükséges dokumentumok

  • személyazonosító okmány

  • vállalkozói igazolvány

Betétszámla

A betétszámla, más néven megtakarítási számla egy olyan bankszámla, amely elsősorban a folyószámlán található nem használt pénzösszeg kamatoztatására használható.

A legtöbbször több pénzed van a folyószámládon, mint amennyit azonnal vagy rövid időintervallumon belül el szeretnél költeni. Erre a pénzre kevés kamatot kapsz, hiszen ezt bármelyik pillanatban használatba veheted.

A betétszámla viszont hosszú távú megtakarításra alkalmas. A lekötött pénzre magasabb kamatot kapsz, viszont ha a futamidő előtt igénybe szeretnéd venni, akkor elveszted a kamatot.

Ha rendelkezel egy pénzösszeggel, amelyet hosszabb időre félre szeretnél tenni, akkor érdemes lehet ezt betétszámlán tárolni.

Sokkal előnyösebb megtakarítások

2021-ben több, mint 10%-os inflációval kellett szembenézzünk. Egy átlagos megtakarítási számla évente mindössze 1-3%-os kamatot biztosít. Egy megtakarítási számla sokszor még az infláció kiküszöbölésére sem nyújt elegendő megoldást. Válassz egy olyan befektetést vagy megtakarítást, amely sokkal nagyobb mértékben megtérül.

Legjobb befektetési lehetőségek

Betétszámla nyitás

A betétszámla megnyitásakor a szerződésben szerepelnie kell a lekötés idejének. A kamat szintén feljegyzésre kerül, hiszen ebből tudod majd kiszámolni, hogy a futamidő végén mennyi nyereséggel gazdagodhatsz.

Futamidő lejárta után

A futamidő végén a betétszámlán található teljes összeg (befizetett összeg+kamat) visszakerül a folyószámládra.

Ha a pénzt továbbra is a betétszámlán szeretnéd tartani, akkor úgy is dönthetsz, hogy az összeg a futamidő végén automatikusan újból lekötésre kerüljön.

Ebben az esetben az összeg az elért kamatokkal együtt kerül lekötésre, a kamatláb pedig az akkori érvényes kamatláb lesz, ami lehet alacsonyabb, de magasabb is az előzőnél.

Ebből az okból kifolyólag érdemes előre átgondolni, hogyha például fél évre betétszámlára szeretnéd helyezni a pénzedet, akkor nem lesz-e érdemesebb inkább 3x két hónapos betétidőt igényelni, hiszen így 2 havonta fog az összeg kamatostól kamatozni.

Több számlát nyithatsz

Egyszerre akár több megtakarítási számlával is rendelkezhetsz. Ha egyik számlán eléred a maximum összeget, akkor a fennmaradó összeg megtakarítására nyithatsz egy újat.

Hitelszámla

Ha egy banktól hitelt igényelsz, akkor a szerződésben meg van határozva, hogy a pénzintézet hitelszámlát fog nyitni számodra.

A hitelbe kapott összeg ezen a számlán lesz elérhető. A törlesztéseket szintén ezen a számlán rögzítik, ezért ha hitelt veszel fel, akkor minden ezzel kapcsolatos tranzakcióra egy számlát fogsz használni.

Folyószámla hitelkeret

A hitelek közül a folyószámlahitel kivételt képez. Ez egy olyan kölcsön, amely a folyószámlád egyenlegét pótolja ki egy biztonsági kerettel. Ha ilyen hitelt szeretnél felvenni, akkor nem kell külön hitelszámlát nyitnod.

Tudj meg többet a folyószámlahitelről

Bankszámla nyitása és használata

Bankszámlát bárki nyithat. A számlanyitás nincs jogszabályhoz kötve, magánszemélyek számára pedig nem kötelező. A vállalkozásoknak kötelezően rendelkezniük kell pénzforgalmi számlával.

Bankszámlát minden olyan hitelintézetnél lehet nyitni, amely jogosult bankszámlát kiállítani. Azzal viszont tisztában kell lenni, hogy a banknak nem kötelező elfogadnia a számlaigénylési kérelmedet.

A saját bankszámla igényléséhez csak néhány fénymásolatra lesz szükség. Az igénylést követően a számlát szinte azonnal megkapod.

Folyószámla megszüntetése

Ha meg szeretnéd szüntetni a bankszámládat, akkor erre két lehetőség adott.

    A megszüntetés történhet

  • azonnali hatállyal (bizonyos feltételek mellett)

  • hagyományosan, bizonyos időn belül (a megszüntetési időt a bank szabályzata tartalmazza)

Ameddig ténylegesen meg nem szűnik a bankszámlád, a számlavezetési díjat változatlanul fizetned kell.

Gyakran Ismételt Kérdések

Hol nyithatok bankszámlát?

Bankszámlát bármelyik kereskedelmi banknál nyithatsz. Ha hitelt vennél fel, akkor érdemes ugyanannál a banknál folyószámlát vezetned, ugyanis a legtöbb esetben ezért nagy kamatkedvezményt kaphatsz.

Hogyan szüntethetem meg a bankszámlám?

A bankszámla megszüntetését annál a banknál kell kezdeményezned, ahol a számládat vezeted. A saját kérésedre a bank köteles lesz ennek zárolására.

Meddig érvényes egy bankszámla?

Egy bankszámla egészen addig van működésben, ameddig a tulajdonosa meg nem szünteti.

Vásárolhatok értékpapírokat számla nélkül?

Igen, értékpapírokat nem vagy köteles bankon keresztül vásárolni. Az online brókerek a bankoknál sokkal egyszerűbb és gyorsabb megoldást biztosítanak a befektetésre.

Hitelkártyához szükséges bankszámlát nyitni?

Nem, a hitelkártya használatához nem szükséges külön bankszámlát nyitni. A kártyának ez nagy előnye a személyi kölcsönhöz képest.

Összefoglaló

Számos bankszámlatípus létezik, viszont ez nem jelenti azt, hogy mindegyikkel rendelkezned kell.
A legtöbb számlát pénzbe kerül fenntartani, ezért csak olyant érdemes nyitnod, aminek valóban hasznát veszed. Folyószámlával valószínűleg már rendelkezel, hiszen manapság nagyon kevés az olyan cég, amely készpénzben fizeti ki az alkalmazottait. Betétszámlát szintén érdemes lehet nyitni, főleg akkor, ha hosszú távon szeretnél megtakarítani.

Was this article helpful?

1 out of 1 found this helpful

Források
Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 4939 megtekintés
A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben