Ha egy közeli hozzátartozód elhalálozásakor te kapod meg az örökséget, akkor az örökölt vagyon mellett az esetleges tartozásokkal (passzív vagyonnal) is számolnod kell, mivel ezek is az örökség részét képezik.
Szerintünk csak nagyon ritka esetekben érdemes visszautasítani az örökséget, még akkor is, ha nagy adósság társul mellé – ebben a cikkben leírtuk, hogy miért!
Ezeket kell tudnod adósság öröklése esetén
Lehet, hogy örököltél egy nagyobb vagyont, viszont emellett több magas összegű hitelt is, amit egyáltalán nem lesz könnyű törleszteni. A banki tartozás öröklése minden esetben fennáll, ha az örökös elfogadja a hagyatékot:
- Arra nincs lehetőség, hogy a vagyont elfogadd, az adósságról pedig lemondjál. A kettőt egy fedél alatt lehet elfogadni vagy elutasítani.
Érdemes megjegyezni, hogy amennyiben hitelt örököltél, nem fogja elvárni a bank, hogy azonnal visszafizesd a fennmaradó hitelösszeget: a törlesztés változatlanul, részletekben fog történni.
Visszautasítani csak akkor érdemes az örökséget, ha az minimális vagyont, és túlnyomó többségben tartozásokat tartalmaz.
Amennyiben a jogosult személy lemond az örökségről, akkor ez a további hozzátartozókra hárul, és nekik is van lehetőségük dönteni arról, hogy el szeretnék-e fogadni a hagyatékot, vagy sem.
Ha minden létező örökös visszautasítja az örökséget, akkor ezt a tartozással együtt az állam fogja átvenni: ilyenkor az egész vagyont értékesítik, és abból fizetik vissza a tartozásokat.
Abban az esetben, ha az elhunyt személynek nincsenek örökösei, szintén az állam fogja átvenni a vagyont a tartozással együtt.
Kire száll a visszautasított örökség?
Milyen adósságokat örökölhetsz?
A hagyatéki tartozások azok a költségek és adósságok, melyek az örökösöket terhelik. A banki hitel öröklése a legfőbb indok azért, amiért általában vissza szokták utasítani az örökséget.
Gyakorlatilag bármilyen adósságot örökölhetsz, ami szerződés alapján jött létre.
egyéb banki hitelek
magánszemélytől felvett személyi kölcsön
Ezek közé tartoznak a következők:
A listából kiderül, hogy bármilyen banki hiteltartozás örökölhető, attól függetlenül, hogy mekkora mértékű tartozásról van szó.
A hitelszerződésben meghatározott szerepek is öröklődnek
Érdemes megjegyezni, hogy nem kizárólag az adós viszonyt lehet örökölni, hanem az adóstárs, illetve kezes funkciókat is.
Amennyiben az elhunyt személy adóstársként szerepelt egy hitelszerződésben, te pedig elfogadod az örökséget, akkor te fogod betölteni az új adóstárs szerepét az adott hitelnél.
Ha a vagyon kisebb az adósságnál
Ha a vagyon jóval kisebb, mint az örökölt tartozás, akkor a pénzügyi intézmény fogja meghatározni, hogy az adósságból mennyit kell visszafizetned.
- Ez egy ritka esetnek számít, hiszen általában a vagyon a tartozásoknak a többszöröse szokott lenni.
Sok esetben például az történik, hogy az örökös hagyatékként kap egy lakást, azonban ehhez a lakáshoz még aktív jelzáloghitel tartozik, amelyet a fennálló futamidő alatt vissza kell törleszteni a bank számára – ilyenkor a tartozás elég magas, viszont még mindig kisebb a lakás értékénél, hiszen egy része már visszafizetésre került.
A fent bemutatott esetben két lehetőség közül választhatsz akkor, ha elfogadod az örökséget:
- Visszatörleszted a hitelt és megtartod a lakást, amelybe már akár a törlesztés alatt beköltözhetsz.
- Lemondasz a hitel törlesztéséről, a bank pedig elárverezi a lakást, és abból fedezi a tartozás összegét – a lakás nem lesz a tiéd, viszont a többi örökölt vagyont probléma nélkül megtarthatod.
Az a legegyszerűbb, ha örökség előtt alaposan utánanézel a kiegyenlítő tartozás mértékének. Sokkal jobb előre tudni, hogy mivel állsz szemben, minthogy utólag váratlanul érjen a tetemes adósság.
Fogadjam el az örökséget, vagy utasítsam el?
Adósság öröklése esetén tehát egyértelmű módon két lehetőség közül tudsz választani: vagy elfogadod a hagyatékot, vagy elutasítod azt.
A következőkben részletesebben is leírtuk, hogy mivel érdemes számolni mindkét opció esetén:
Az örökség elfogadása
A legtöbb esetben az a legjobb megoldás, ha elfogadod az örökséget, még akkor is, ha adósságot is tartalmaz.
Az örökség elfogadására két lehetőséged van:
Aktív elfogadás
Az örökség aktív elfogadása azt jelenti, hogy a hagyatéki eljárás során lemondasz a visszautasítás jogáról, ezzel pedig egyértelműen elfogadod az örökséget és a vele járó adósságokat.
Az adósság visszafizetése innentől kezdve teljes mértékben a te felelősséged lesz.
Passzív elfogadás
Passzív elfogadásról akkor beszélünk, amikor az örökös szerepét veszed magadra, tehát használod a lakást, értékesíted a vagyontárgyakat, vagy éppen átveszed az örökölt hitel törlesztését.
Ilyen esetekben automatikusan elfogadásra kerül az örökség, és lemondasz a visszautasítás lehetőségéről.
Hogyha elfogadod az örökséget, akkor az örökölt adósság visszafizetése minden esetben a te felelősséged lesz. Sok esetben megoszlik a felelősség, illetve a vagyon is, mivel több gyerek esetén mindenki részesülni szokott az örökségből.
Ha több örökös kerül megnevezésre, és tartozás áll fenn, akkor érdemes közösen mérlegelni és kiegyezni az örökség elfogadásával/elutasításával kapcsolatban.
Ne feledd!
Az esetek többségében érdemes elfogadni az örökséget, még akkor is, ha adósság társul mellé, mivel a legtöbbször az örökölt vagyon mértéke sokkal nagyobb a tartozásnál.
Az örökség visszautasítása
Ha visszautasítod az örökséget, akkor egyszerű a helyzet: ilyenkor lemondasz minden tartozásról, viszont a teljes vagyonról is, ami téged illetne.
A visszautasításra szintén a hagyatéki eljáráson, vagy a közjegyzőnél van lehetőség: az eljáráson szóban kijelentheted, hogy lemondasz az örökségről, a közjegyzőnél pedig írásban kell benyújtanod a megfelelő kérelmet.
A lemondáshoz cselekedned kell!
A hagyatéki eljárás kihagyásával nem mondasz le automatikusan az adósságról: ehhez mindenképp cselekedned kell, tehát be kell nyújtanod a kérvényt a határidőn belül.
Amennyiben tehát le szeretnél mondani az örökségről, érdemes ezt minél hamarabb megtenni, hiszen ennek van egy határideje, amelyet általában a közjegyző határoz meg.
Saját vagyonból fizetendő költségek
Az örökösnek csak néhány kiadást kell saját zsebből állnia akkor, amikor a hozzátartozója meghal – fontos képben lenni ezekkel is, hiszen a tartozás mellett további kiadásokat jelentenek.
Egyes esetekben az örökhagyó rendelkezik öröklési szerződéssel, így a költségeket a másik szerződő fél fogja kifizetni, de általában nem ez a jellemző.
A következő költségek tehát az örököst illetik, és ezeket saját zsebből kell kifizetnie:
- temetéssel járó költségek
- a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó költségek
- a hagyatéki eljárás költségei (közjegyzői díj)
Örökösödési illeték
Az örökösödési illeték hasonlít a vagyonszerzési illetékhez, azonban ezt csak abban az esetben kell kifizetni az állam számára, ha nem közeli hozzátartozóként öröklöd a vagyont.
A következő esetekben nem kell örökösödési illetéket fizetni:
- Egyenesági rokonság: ha az elhunyt személy gyereke, unokája, dédunokája, szülője, nagyszülője vagy dédszülője vagy.
- Házastárs, élettárs: amennyiben az elhunyt fél házastársa vagy bejegyzett élettársa vagy.
- Testvér: 2020-tól akkor sem kell örökösödési illetéket fizetni, ha az elhunyt személy testvére, féltestvére, vagy örökbefogadott testvére vagy.
- Életbiztosításban feltüntetett személy: ha életbiztosításba foglalt kedvezményezett vagy, akkor szintén mentesülsz az illeték fizetése alól.
Ha nem mentesülhetsz az örökösödési adó alól, akkor ezt minden 300.000 Ft-nál értékesebb belföldön örökölt hagyatékra meg kell fizetned, és a következő mértékekkel rendelkezik:
lakástulajdoni jog esetén: 9%
minden más esetben: 18%
Az örökösödési illeték mértéke
Lakás megöröklése esetén tehát fele akkora lesz az örökösödési illeték, mint általános esetben.
Miért érdemes elfogadni az örökséget?
Mint említettük, szinte minden esetben jobb ötlet elfogadni az adósságot, mint elutasítani – ennek egy fő oka van:
- A tartozás mértéke nem lehet nagyobb az örökölt vagyonnál, ugyanis a tartozásért csak az örökölt vagyon mértékéig vagy felelős.
Ez lényegében azt jelenti, hogy neked nem származhat anyagi veszteséged abból, ha elfogadod az örökséget – ráadásul az örökölt vagyon szinte mindig sokkal nagyobb a tartozás mértékénél, így összességében nyereségesen fogsz kijönni a hagyatékból.
Összefoglaló
Örökség esetén nem kell megijedni az adósságtól, ugyanis ezért csak az örökölt vagyon mértékéig felelhetsz, így nem saját pénzből fogod kifizetni az elhunyt személy korábban felvett hitelét.
Csak nagyon ritka esetekben érdemes elutasítani az adósságot: általában mindenki az elfogadás mellet dönt, mivel az örökölt vagyon mértéke a többszöröse szokott lenni a tartozásnak.
Források
- Az adósság öröklése - Érthető JogOlvasva: 2024. 04. 24.
- Öröklési illetékOlvasva: 2024. 04. 24.