Chainlink Árfolyam
A(z) Chainlink aktuális ára 4 134,64 Ft, a 24 órában kereskedett mennyiség pedig 154 542 107 932 Ft.
A(z) LINK HUF-ban kifejezett árát valós időben frissítjük. A(z) Chainlink ára 0.69%-ot változott az utóbbi 24 órában.
Jelenleg a(z) Chainlink piaci kapitalizáció alapján a #18. legnagyobb kriptovaluta. Az aktuális piaci kapitalizációja 2 592 976 484 375,00 Ft. 626 849 971 LINK érme van forgó kínálatban, a maximum kínálat pedig 1 000 000 000 érme.
Látogasd meg a Chainlink vásárlás oldalt vagy használd a(z) Chainlink Profit Kalkulátor-t ahhoz, hogy nyomon kövesd a befektetésed teljesítményét.
Mi az a Chainlink?
A Chainlink egy olyan decentralizált oracle hálózat, amely lehetővé teszi a kripto blokkláncok és a külvilág közötti biztonságos kommunikációt.
A Chainlink volt az első kripto projekt, amely megvalósította azt, hogy biztonságos és decentralizált módon blokkláncon kívüli információt lehessen küldeni egy adott blokkláncra.
Ez lehetővé teszi azt, hogy a blokkláncra külsős cégek és rendszerek csatlakozzanak, amelyek biztonságosan ki tudják használni a decentralizált platform nyújtotta előnyöket.
- A platform okosszerződéseket használ a tranzakciók megvalósítására
- A Chainlink platformon keresztül egy külsős tag bármelyik blokkláncot elérheti, legyen az például az Ethereum vagy a Solana
- A Chainlink token (LINK) a hálózat valutája, ami letétként fog szolgálni a szerződésekhez
Mi határozza meg a Chainlink árát?
A Chainlink coin árát a többi kriptovalutához hasonlóan a kereslet és kínálat aránya határozza meg. Ha növekszik a kereslet a tokenre, akkor az ára is növekedni fog, mivel többen fognak LINK-et vásárolni, mint eladni.
Ellenkező esetben csökkeni fog az ár: 2022 eleje óta medve piacban ülünk, ezért a kriptovaluták ára egy jó ideje csökkenő trendet mutat. Mivel egy altcoinról beszélünk, a Chainlink ára is valamilyen szinten igazodik a Bitcoin árához.
Chainlink ár predikció
A Chainlink ára 2021 májusában érte el az eddigi legmagasabb (all time high) értékét.
Az akkor $48-ba kerülő token ára 2022 decemberére $5.60-ra csökkent, ami azt jelenti, hogy a token több, mint 80%-ot vesztett az értékéből.
A csökkenő trend valószínűleg 2023-ban is maradni fog: a Chainlink 2019 és 2020 között $3 körül stagnált, tehát nem kizárt, hogy a valuta ára ezután is tovább fog csökkenni.
Chainlink árfolyam változása
A Chainlink 2017-ben jelent meg, a platform a kezdetektől fogva oracle hálózatnak indult. Amikor a tokeneket piacra bocsátották, alig kerültek többe $0.01-nál.
- Az ár a megjelenés után nem sokkal megnövekedett, viszont egészen 2019-ig $1 alatt maradt: eleinte a Chainlink egyáltalán nem tartozott a népszerű kriptovaluták közé, mivel a piaci kapitalizációja is alacsony volt.
A LINK tokenek 2020 második felében váltak egyre népszerűbbé: pár hónap alatt a Chainlink ára alig $4-ról $15 fölé ugrott, innentől pedig 2021 közepéig a többi kriptovalutához hasonlóan kitartóan növekedett.
2022 decemberében a Chainlink piaci kapitalizáció alapján a 21. legnagyobb kriptovaluta.
Hogyan működik a Chainlink?
Mint korábban említettük, a Chainlink egy oracle hálózat, amely szolgáltatókból és ügyfelekből áll.
A két fél okosszerződések segítségével kommunikál a hálózaton. Az okosszerződések olyan megállapodások, amelyek segítségével az ügyfelek adatokat igényelnek, a szolgáltatásért cserébe pedig LINK tokennel fizetnek.
- A szolgáltatók valójában a “bányászok”: ők fogják az érméiket stakelni, melyet elveszíthetnek akkor, ha rosszul teljesítenek.
- Ha minden jól működik, akkor a szolgáltatók megfelelő választ adnak az ügyfeleknek, ezért cserébe pedig kifizetésre kerülnek – így gyarapítják a LINK token mennyiségüket.
Maga a Chainlink hálózat az Ethereumból indult, azonban több fejlesztésen esett át. Az említett oracle szolgáltatások már más blokkláncokon is elérhetőek, ilyen például a Bitcoin.
Mire használják a Chainlink-et?
A Chainlink hálózatát olyan személyek használják, akik adatokat szeretnének eladni, vagy vásárolni. A platformon bármilyen cég, magánszemély üzemeltethet csomópontot, tehát az adatok árulása mindenki számára elérhető.
Az oracle hálózat működése
Ahhoz, hogy megértsd a hálózat működését, előbb tudnod kell azt, hogy mit jelent az oracle:
Az oracle meghatározása
Az oracle egy olyan harmadik féltől származó szolgáltatás, amelyik információt szolgáltat a blokklánc számára. Ez az információ tulajdonképpen bármi lehet, például egy termék ára, vagy akár a kinti hőmérséklet.A Chainlink ilyen oracle node-okból épül fel, amelyek összekötik a platformon készített okosszerződéseket a külső felekkel.
- A decentralizáltságnak hála a külső fél biztos lehet benne, hogy az oracle-től kapott információ hiteles és érvényes, valamint nem került módosításra.
A Chainlink hálózatot tehát ezek az oracle-k teszik egyedivé és előnyössé, mivel a segítségükkel a platform egy decentralizált médiumként szolgál a külső hálózatokkal való biztonságos információcserére.
Az oracle szolgáltatások nyilván már egyéb blokkláncokon is elérhetőek, ezért a hasonló tranzakciók lebonyolítására már nem muszáj a Chainlink hálózatát használni, viszont a Chainlink volt az első, aki ezt a megoldást népszerűsítette.
Projektek, melyek használják a Chainlink ökoszisztémát
- Intel
- Oracle
- DApps
- SWIFT
- BSN
Ki alapította a Chainlink-et?
A Chainlinket 2017-ben alapította Sergey Nazarov és Steve Ellis, akik a protokoll működését ugyanebben az évben bemutatták a Cornell University tanárának, Ari Juels-nek. Ő tovább segített az ötlet megvalósításában és a projektet bemutató fehér könyv megírásában.
Sergey-nek már volt korábbi tapasztalata a kripto világban, hiszen a Secure Asset Exchange kripto tőzsde is az ő nevéhez fűződik. Steve szintén dolgozott már együtt Sergey-el ezen a projekten.
A Chainlink az alapítást követő években egyre több fejlesztésen esett át:
- 2018-ban integrálták a Town Crier blokkláncot a projektbe, amely lehetővé tette, hogy az Ethereum blokkláncot HTTPS alapú webes forrásokhoz csatlakoztassák.
- 2019-ben elindításra került az okosszerződésekkel működő hálózat.
- 2020-ban a Chainlink tovább bővült egy Cornett University-n készített projekttel: a DECO protokoll integrációja tovább segített a blokkláncon előforduló érzékeny adatok validálásában.
- 2021-ben publikálták a projekt második fehér könyvét.
Chainlink 2.0
Az újonnan publikált fehér könyvből kiderül, hogy a Chainlink 2.0-ás verziója milyen változásokat fog hozni. A fejlesztések egy része már megjelent, nagyobb része viszont még kiadásra vár.
Ezeket a változásokat hozza a Chainlink 2.0:
- Hibrid okosszerződések használata a hagyományos szerződések mellett
- Nagyobb mértékű decentralizáltság az oracle node-ok összevonásával
- Skálázhatósági fejlesztések, melyek olcsóbbá teszik a tranzakciókat
- Biztonságmegőrző hálózatok támogatása, amelyek segítenek az adatok biztonságos küldésében
Elmondható tehát, hogy a Chainlink egy folyamatosan fejlődő projekt, amelyik évről évre új fejlesztéseken esik át és tartja a lépést a legmodernebb, sokkal fiatalabb kripto rendszerekkel is.
Mitől egyedi a Chainlink kriptovaluta?
A projekt egyedisége a láncon kívüli architektúrájából származik. A Chainlink volt az első olyan decentralizált hálózat, amely lehetővé tette a blokkláncon kívüli információk blokkláncon belüli elérését.
A Chainlink értéke abban rejlik, hogy a kapcsolatteremtés a legbiztonságosabb formában történik. A projekt a kezdetektől fogva arra törekedett, hogy az oracle hibákat minimalizálja: erre a megoldást a fehér könyvben is leírták.
A Chainlink piaci kapitalizáció alapján még mindig a legnagyobb és legfejlettebb oracle hálózat a kripto szférában, így ilyen szempontból vezetői szerepet tölt be.
Hány Chainlink érme van forgalomban?
2022 decemberében 508.000.000 Chainlink érme van forgalomban, ami 50%-a a teljes kínálatnak. A teljes kínálat 1.000.000.000, azaz egymilliárd érme.
A Chainlink coin érdekessége az, hogy nem bányászható. Az egymilliárd érme a megjelenéskor szétosztásra került:
- Az érmék 35%-át eladták az initial coin offering, azaz az első nyilvános értékesítés során.
- 30%-át a LINK mennyiségnek a Chainlink anyavállalata, a SmartContracts kapta.
- A maradék 35%-ot elraktározták: ezt a 350.000.000 érmét nagyrészt a validátorok, azaz a szolgáltatók kifizetésére használják fel.
A szolgáltatók fizetése miatt vehető észre, hogy a forgalomban levő LINK érmék száma folyamatosan nő.
Mitől biztonságos a Chainlink?
A Chainlink hálózat egy Proof of Stake (PoS) rendszer, ami azt jelenti, hogy a validátorok a saját, zárolt érméikkel felelnek a tranzakciók biztonságos lebonyolításáért.
Ha a tranzakció megfelelően végbement, akkor a stakelt mennyiségtől függően a validátorok további érmékben részesülnek.
- Ez a jutalmazási rendszer meggátolja a validátorokat abban, hogy rosszindulatúan viselkedjenek.
- Ha egy validátor nem megfelelően dolgozik, akkor a jutalom mellett az általa stakelt kriptovaluta mennyiséget is elveszíti.
Hasonló Proof of Stake rendszert használ a legtöbb modern kriptovaluta, például az Ethereum, BNB, Cardano vagy Polkadot.