Cardano Árfolyam
A(z) Cardano aktuális ára 129,270 Ft, a 24 órában kereskedett mennyiség pedig 90 970 582 606 Ft.
A(z) ADA HUF-ban kifejezett árát valós időben frissítjük. A(z) Cardano ára 1.16%-ot változott az utóbbi 24 órában.
Jelenleg a(z) Cardano piaci kapitalizáció alapján a #12. legnagyobb kriptovaluta. Az aktuális piaci kapitalizációja 4 614 759 278 580,00 Ft. 35 698 532 042 ADA érme van forgó kínálatban, a maximum kínálat pedig 45 000 000 000 érme.
Látogasd meg a Cardano vásárlás oldalt vagy használd a(z) Cardano Profit Kalkulátor-t ahhoz, hogy nyomon kövesd a befektetésed teljesítményét.
Mi az a Cardano?
A Cardano egy harmadik generációs proof-of-stake decentralizált blokkláncplatform, amely 2017-ben jelent meg. Az ADA a platform saját kriptopénze.
Ezt jelenti a harmadik generáció
A Bitcoin első generációs, az Ethereum pedig második generációs blokkláncnak tekinthető: ők voltak azok, akik bevezették a blokklánc és az intelligens szerződések koncepcióját. Ez a két hálózat komoly kompromisszumokkal rendelkezik, amelyekkel a fejlesztők a blokklánc építése során szembesültek: a decentralizáció, biztonság és skálázhatóság közül valamelyiket fel kell áldozni a másik kettő érdekében. Ennek fényében jött létre a Cardano, amely a decentralizáció és a biztonság veszélyeztetése nélkül próbálja megtalálni a skálázás módját.A platform hatékonyságának és biztonságának érdekében a Cardano saját, Ouroboros protokollját kriptográfiai és mérnöki szakértők tervezték és fejlesztették ki matematikai és tudományos elvek alapján. Az Ouroboros egy adaptív proof-of-stake algoritmus, amely a rendszer állapotától függően képes megváltoztatni a paramétereit.
Ennyi innovációval és technológiával a háta mögött nem meglepő, hogy a Cardano piaci kapitalizáció alapján évek óta a top 10 kriptovaluta közé tartozik.
Mi határozza meg a Cardano (ADA) árát?
Mint minden piaci árucikk esetében, az ADA értékét is elsősorban a kereslet-kínálat aránya befolyásolja.
Így amikor nagy a kereslet a Cardano iránt, a valuta ára emelkedni fog. Amikor a kereskedési volumen csökken, az érme ára is csökken.
- Emellett nem ritkán a kripto piacon is megfigyelhetőek enyhe manipulációk, amikor az úgynevezett “bálnák” (nagy mennyiségű tokent birtokló befektetők) kereskednek.
A különböző hírek, közszereplői bejelentések, sőt, a törvényhozási döntések is nagy mértékben befolyásolhatják a virtuális valuták árfolyamát.
Fontos a kínálat
Ne felejtsük el, hogy egy kriptopénz értékét a ritkasága is befolyásolja. Jelenleg több, mint 34 milliárd ADA létezik, de a maximális szám, amit elérhet a kínálat, az 45 milliárd token. Ez azt jelenti, hogy már csak 11 milliárd token van hátra, ameddig az összes ADA forgalomba kerül.Cardano árfolyam változása
A Cardano élő árfolyamát a következő diagramon tekintheted meg:
Cardano/HUF Diagram
A Cardano első bevezetésekor, azaz az initial coin offering során a kriptovaluta kezdeti ára $0.02 volt. A 2017-es bull run során, amikor a Bitcoin először érte el a $20.000-os árat, a Cardano $1 felett volt megvásárolható. Ez azt jelenti, hogy a valuta szeptembertől mindössze 3 hónap alatt 50x drágább lett.
Az értéke a 2017-es bull run után minden kriptovalutának stabilizálódott, így a Cardano is 2020 végéig átlagosan $0.10-es árfolyamon volt elérhető.
2020 végén egy újabb bull run következett, amely a Cardano-ra is jó hatással volt:
- 2021 májusában a Cardano elérte a $2.17-os árat.
- 2021 szeptemberében az ADA crypto elérte a csúcsértékét, a $3.10-t.
Azóta masszív esés következett be, és 2022 januárjától igazi medvepiacról beszélhetünk a kriptovaluták és egyéb eszközök terén is. Az ADA árfolyam azóta valamilyen szinten stabilizálódott.
Cardano hozam kalkulátor
Csak a játék varázsa miatt el tudod képzelni, mennyi profitod lehetne, ha a megjelenésekor $100-nyi ADA-t vásároltál volna? Ha csúcsérték mellett adtad volna el, $15.400-od lehetett volna. Az érmének viszont két oldala van, hiszen ha $3-ért vásároltál volna Cardanot, akkor a mai napig nagy veszteségben lennél. További hasonló kalkulációkért használd a Cardano kalkulátorunkat:Cardano előrejelzés
Előre leszögezzük, hogy a kriptovaluták árfolyamát nem lehet előre megbecsülni. Vannak azonban mégis olyan szakértő oldalak, melyek számos tényezőt figyelembe véve néha eléggé pontos árfolyam becsléseket készítenek a valutákról.
Ahogyan a kriptovaluták ára, ezek a becslések is folyamatosan változnak. Innen is látszik, hogy nem annyira pontosak, mint azt elsőre gondolnánk.
A következő táblázatban a 2 legnagyobb, árbecslésre szakosodott blog előrejelzéseit foglaltuk össze:
Dátum | Minimum ADA árfolyam | Maximum ADA árfolyam | Forrás |
---|---|---|---|
2024 január | $0.74 | $0.90 | Changelly |
2024 január | $0.42 | $0.62 | CryptoPredictions |
2025 január | $1.05 | $1.32 | Changelly |
2025 január | $0.54 | $0.80 | CryptoPredictions |
Mint látható, a becslések eléggé különbözőek. Vannak olyan előrejelzések is a Google-en, amelyek 2023-ra több, mint $2-ra becsülték a Cardano árát – ehelyett pedig $0.40 körül állt be a coin árfolyama.
A táblázatban bemutatott becslések szerintünk eléggé mérsékeltek – nem optimisták, se nem pesszimisták.
Hogyan működik a Cardano?
A Cardano egy modern kriptovaluta, amelynek az a célja, hogy a legfejlettebb technológiák segítségével javítsa a blokklánc hálózatának a sebességét és hatékonyságát.
Cardano bányászat – proof of stake rendszer
Az ADA a legtöbb elterjedt kriptovalutával ellentétben proof of stake konszenzust használ, amely nagy mértékben lecsökkenti a hálózat energiaköltségeit mind a bányászatra, mind a tranzakciókra vonatkozóan.
- A bányászat tehát nem bonyolult számítások megoldásával, hanem stakeléssel működik. Ez azt jelenti, hogy az új kriptovaluták kibányászásához meglévő kriptovaluták tárolása (stakelése) szükséges.
A Cardano éves kamatlába jelenleg 3% körül van, ami elég alacsony a legtöbb kripto projekthez képest: az Avalanche például 9% körüli éves kamatot fizet a stakelt érmékért.
A stakelő felhasználóknak az éves kamaton kívül lehetőségük van arra is, hogy új blokkokat hozzanak létre, amelyeket hozzáadnak a Cardano blokklánchoz. Egyértelműen, akik ezt a lehetőséget választják, még több ADA kriptovalutával lesznek megjutalmazva.
Proof of stake vs. Proof of work
Proof of work
A Proof of work mechanizmust a Bitcoin népszerűsítette. A bányászok versengenek egymás között, hiszen az nyer, aki először képes megoldani a blokk hozzáfűzését a blokklánchoz.
A sikeresség ebben az esetben arányos a bányászok számítási kapacitásával.
Proof of stake
A Proof of stake ezzel ellentétben nem bonyolult feladatok megoldásával működik. A bányászok stakelik a kriptovalutát és ez fogja számukra meghatározni a bányászati képességüket.
A stakelő felhasználó megkapja a jutalmát, ami kriptovalutától függően évente 2 – 10%-ot jelent.
Cardano Hydra – a Cardano jövője
Az Ethereum 2.0-hoz hasonlóan a Cardano projektnek is meg fog jelenni egy új verziója, ami a Hydra nevet fogja viselni. A jelenlegi protokoll verzió az Ouroboros névre hallgat.ADA kriptovaluta
A Cardano a blokklánc neve, az ADA pedig a blokkláncon használt kriptovaluta. Érdemes megkülönböztetni a kettőt, hiszen az emberek sokszor összekeverik a neveket.
Az ADA jellemzői
- Összesen 45 milliárd érme létezhet
- Gyors tranzakciók
- Környezetkímélő bányászat
- Online weboldalakon fizetni lehet vele
Az ADA piaci kapitalizáció alapján az egyik legnagyobb proof of stake konszenzust használó kriptovaluta.
Projektfejlesztési szakaszok
A Cardano blokklánc által követett útvonal 5 szakaszból áll:
1 fázis: Byron
Ez a szakasz az alapvető funkciókkal történő piaci bevezetést jelentette 2017 szeptemberében. Ezek között volt az ADA kriptopénz tranzakciók elérhetősége is.
2 fázis: Shelly
A projekt növekedésével a cél a hálózat teljes decentralizálása volt, ami 2020 júliusában meg is történt. Egyúttal ekkor vezették be az ADA stakelés lehetőségét is.
3 fázis: Goguen
Ez a fázis hozta be az okosszerződések lehetőségét, melyeket felhasználók tudtak létrehozni és végrehajtani a hálózaton. Ezek olyan blokkláncon tárolt programok, amelyek automatikusan lefutnak, ha bizonyos előre meghatározott feltételek teljesülnek.
4 fázis: Basho
A Cardano jelenleg a Basho fázisban van. Ez a hálózat optimalizálásának és javításának korszakát képviseli, azzal a céllal, hogy javítsa a teljes Cardano ökoszisztéma alapvető teljesítményét.
5 fázis: Voltaire
A Voltaire szakasz valószínűleg 2025-ben valósul meg. A projekt utolsó szakaszát jelenti, ami során önnfentartóvá kívánják tenni az ökoszisztémát.
Az ADA tulajdonosok majd a szavazati jogukkal befolyásolhatják a hálózat jövőbeni fejlesztéseit.
-
Cardano Settlement Layer (elszámolási réteg): az első réteg a platform számviteli rétege – ezen a tokenek tulajdonosai küldhetnek vagy fogadhatnak ADA érméket.
-
Cardano Computational Layer (számítási réteg): a második réteg a stakelés protokollját, illetve az Ouroboros konszenzus mechanizmusát tartalmazza.
Cardano rétegek
Mire használják a Cardano (ADA) coint?
Az ADA valuta fő felhasználási területe a befektetés:
-
Kereskedés
CFD-k és tőkeáttétel segítségével ki lehet használni a napi árfolyam-ingadozásokat.
-
Crypto swap
Az ADA valutáidat át tudod váltani más kriptopénzekbe is, ha például észreveszed, hogy egy másik coin árfolyama jobban növekszik.
-
Hosszú távú befektetés
ADA-t vásárolsz alacsony áron, majd hosszú idő múlva eladod, amikor az árfolyam megemelkedett.
-
Stakelés
A blokkláncon való stakelésért éves kamatot fogsz kapni a letétbe helyezett érméid száma alapján.
Az okosszerződéseknek hála a Cardano haszna már több területen is bebizonyosodott:
-
Partnerség az etióp oktatási minisztériummal
Az egyik legjelentősebb eredmény az 5 millió etiópiai diákot tartalmazó adatbázis létrehozása.
Amikor ezek a diákok felsőoktatási tanulmányokat szeretnének folytatni, a blokkláncon megtalálhatják majd a személyes adataikat és archívumaikat.
-
Egészségügy
Használható a gyógyszeripari termékek hitelesítésére, hogy elkerülhető legyen a hamisított gyógyszerek vásárlásának a kockázata.
-
Mezőgazdaság
A Cardano ökoszisztémáját fel lehet használni az ellátási lánc biztosítására a mezőgazdasági termelők, szállítók és kereskedők esetén.
A felsoroltakon kívül van néhány egyéb felhasználási módja is az ADA tokeneknek:
- Vannak olyan weboldalak, ahol repülőjegyet tudsz vásárolni velük
- Egyre több online üzlet teszi lehetővé a Cardano kriptovaluta használatát
- Úgy gondolják, hogy a jövőben még az Egyesült Államokban is lehet majd lakásokat vásárolni ADA tokenekkel
Ki alapította a Cardanot?
A Cardanot Jeremy Wood, illetve a sokkal ismertebb Charles Hoskinson alapította: Charles az Ethereum társalapítója is, aki az alapító társával folytatott vita után távozott a blokklánc vezetéséből.
2015-ben Jeremy és Charles megalkották a tervet és lefektették a Cardano ökoszisztéma alapjait. A platform hivatalosan 2 év után, 2017-ben indult el.
Mitől egyedi a Cardano kriptovaluta?
A hagyományos proof-of-work (pl. Bitcoin) blokkláncrendszerekben a bányászoknak bonyolult matematikai problémákat kell megoldaniuk ahhoz, hogy új blokkokat hozzanak létre és érvényesítsék a tranzakciókat a hálózaton.
A Cardano proof-of-stake rendszere lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy tokeneket helyezzenek be a hálózatba, és ezeken keresztül új blokkok létrehozását biztosítsák.
A hálózat továbbá lehetővé teszi olyan coin pool-ok létrehozását, amelyek működéséhez nem szükséges, hogy minden felhasználó egyszerre online legyen. Ez jelentős energiamegtakarítást eredményez a hagyományos rendszerekhez képest.
A Cardano további egyedi tulajdonságait az alábbi listában foglaltuk össze:
- Kétrétegű architektúrát használ, amely elkülöníti az értékátviteli és számítási funkciókat.
- Tudományos és akadémiai alapelvek alapján történő fejlesztés.
- A kezdetek óta leszögezték a fejlesztési fázisokat: tudták, hogy merre fog haladni a blokklánc és hová akarnak eljutni vele.
- Az egyik első kriptovaluta volt, amelyik bevezette az okosszerződések lehetőségét.
- A Cardano nagy mértékben skálázható, ami azt jelenti, hogy óriási mennyiségű tranzakciót képes kezelni.
Mitől biztonságos a Cardano?
A kriptovalutákat nem szabályozzák központi intézetek, ezért az érméidet nem biztosítják úgy, mint például egy banki befektetést.
Ez még nem jelenti azt, hogy a megvásárolt érméid ne lennének biztonságban: a Cardano hálózaton levő érméidet nem kell féltened, azonban ha a befektetésedet egy brókernél tartod, akkor nagyobb veszélynek vagy kitéve: elég megnézni, hogy mi történt az FTX botrány során, amikor a befektetők több, mint 8 milliárd dollárt veszítettek a platform hibájából.
A nagyobb biztonság érdekében azt tanácsoljuk, hogy minden érmét utalj ki egy elektronikus kripto pénztárcába, ugyanis így nem érhet kellemetlen meglepetés.