WIKI

Startup befektetés - mi az a startup?

Összefoglaló

A startupok olyan kezdő cégek, amelyek nagy potenciállal rendelkeznek. Egy ilyen cégbe való befektetés profitáló lehet.

Ha tapasztalt befektető vagy, segíteni szeretnél innovatív cégeknek a növekedésben és magas hozamú befektetést keresel, akkor a startupokba való befektetés jó választás lehet számodra.

Szerző  Gere Attila
Frissítve: 2024. 01. 20.

A startup cégekbe való befektetés nagy kihívást jelent a legtöbb befektető számára. A tőzsdepiaci cégekkel ellentétben a startup cégek nem rendelkeznek tartalmas pénzügyi múlttal és a legtöbb esetben még nem bizonyították be azt, hogy hosszú ideig a piacon fognak maradni.

A legtöbb esetben a tapasztalt, hosszú távú befektetők szoktak startup cégeket keresni a befektetésre.

Az összes befektetés egy helyen

Összegyűjtöttük az idei év 18 legjobb befektetését. Hasonlítsd össze a különböző lehetőségeket hozam, futamidő és kockázat szerint! Azt a befektetést kell kiválasztanod, amelyik a leginkább megfelel az igényeidnek.

Legjobb 16 befektetés

Startup jelentése

A startup szó egy gyakori és fontos kifejezéssé vált a gazdasági életben. A startup konkrét jelentését nem lehet megfogalmazni, azonban a következő jellemzők alapján könnyen be lehet határolni, hogy melyik cégek sorolhatók ebbe a kategóriába.

A startup vállalkozás:


  • alacsony tőkével rendelkezik
  • innovatív terméket, szolgáltatást hoz a piacra
  • leginkább nemzetközi piacot céloz meg
  • gyors és hatalmas növekedési potenciállal rendelkezik
  • legtöbbször KKV méretű

A startup szót leginkább az IT szektorban használják, azonban ez nem azt jelenti, hogy más vállalkozások nem kategorizálhatók startup vállalkozásként.

A Szicílium-völgy

A Szicílium-völgyben (angolul Silicon Valley) rendkívül erős a startup kultúra, ugyanis sok innováció és mostanra már világhírű, milliárdokat érő vállalkozás származik innen. A Szicílium-völgyi startup befektetők nagy sikereket értek el azzal, hogy olyan cégekbe fektettek be, mint például a Nuro, Lacework, Netskope vagy Gong.

Startup befektetés előnyei, hátrányai és kockázatai

A startup befektetés nagyon profitáló lehet, viszont ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek ez volna a legalkalmasabb befektetési forma.

    Startup befektetés hátrányai

  • Rendkívül magas kockázat. Egy startup vállalkozás esetén kevés dologra lehet alapozni, ezért nehéz előre megállapítani, hogy melyik cég rendelkezik igazi potenciállal.

  • Kérdéses időtáv. Türelmesnek kell lenned, mivel nem tudható, hogy hány évet kell várnod a profitra, a cég berobbanására.

Mik a kockázatok?

Hogyha egy startup cégbe fektetsz, akkor mindenképpen számolnod kell a magas kockázattal. Ismerned kell azokat a kockázatokat, melyekkel a startup befektetők nap mint nap találkoznak:

  • Csődkockázat. A startup cég csődbe mehet, ezzel pedig akár az egész befektetett összeget elveszítheted.
  • Lassú növekedés. Lehet, hogy a cég növekedési tempója nem fog megfelelni az elvárásaidnak.
  • Cégérték. Megtörténhet, hogy egy későbbi tőkebevonás esetén a céget leértékelik, ezzel pedig a te befektetésed értéke is csökkeni fog.

A felsorolt kockázatokkal mind számolni kell, és át kell gondolni, hogy ilyen feltételek mellett mennyire volna érdemes ezt a befektetési formát választani.

Valóban megéri startupokba fektetni?

Saját magad kell eldöntened, hogy érdemes volna-e startup cégbe fektetned.

Kinek érheti meg a legjobban startup cégekbe fektetni?

Startupokba egyértelműen olyan embereknek éri meg fektetni, akik erre megfelelő tőkével rendelkeznek. A startup befektetők szinte kivétel nélkül hosszú távra fektetnek be, illetve nem félnek a kockázattól.

Hogyha a tőzsdepiacon egy 10-20%-os esést is alig vagy képes elviselni, akkor a startup befektetés nem neked szól.

Egy startup cég értéke

Egy startup cég értékét nagyon nehéz meghatározni. Ez leginkább azért van, mert kevés információ áll a befektetők rendelkezésére:

  • Kevés nyereség. A legtöbb startup kevés nyereséggel rendelkezik, többségük pedig még nem termelt profitot.
  • Valótlan kapitalizáció. Mivel a cég értékét egy szűk befektetői kör pénze határozza meg, ezért nem biztos, hogy egy széles befektetői körben ugyanennyit érne a cég.
  • Pénzügyi mutatók hiánya. Egy startup esetén kevés olyan eredménykimutatás van, ami alapján meg lehetne állapítani a cég pénzügyi életképességét.

Befektetőként tulajdonrészed lesz a cégben, ezzel pedig beleszólásod lesz a cég értékébe.

Startup befektetés – hogyan kezdd el?

Amennyiben startupokba szeretnél fektetni, rendelkezned kell megfelelő tudással és kapcsolatokkal. Ezek a cégek általában rendezvényeken vesznek részt, ahol befektetőket keresnek. Egy sikeres, komoly cég sokszor a befektetőket is megválasztja maga körül.

A befektetők nem csak pénzt, hanem tanácsokat is adhatnak a cégvezetőknek, ami sokszor értékesebb a tőkénél.

A megfelelő startup cég kiválasztása

A megfelelő startup céget úgy tudod a legkönnyebben kiválasztani, ha kérdéseket teszel fel a cégvezetőknek és minél több információt szerzel a cégről:

  • Vállalkozás jelenlegi működése
  • Eddigi növekedési iram
  • Rövid távú és hosszú távú tervek

A cég kiválasztása után rendkívül fontos lesz tartani a kapcsolatot a cégvezetőkkel.

A folyamatos információgyűjtés elengedhetetlen a sikerhez, hiszen befektetőként mindig aktuális kell lenned a céget érintő legújabb újdonságokkal kapcsolatban.

Fektess nagy hangsúlyt a vezetőségre

A vezetőséget érdemes minél jobban megvizsgálni, hiszen itt találod azokat a személyeket, akik a cégért felelősek. Érdemes utánanézni a tagok múltjának és eddigi sikereinek, emellett ajánlott személyesen is megismerni őket, hiszen a jellemük szintén sok mindent elárul a képességeikről.

Sikeres startupok a múltban

Összeírtunk pár startup céget, akik forradalmi ötlettel gyors fejlődésre és világhírű sikerre tettek szert.

AirBNB

Az AirBNB egy platform, melyen keresztül házigazdák turistáknak adhatják bérbe a szobájukat vagy akár egész lakásukat.

Az AirBNB-t két férfi alapította, akiknek nem volt pénzük kifizetni a San Francisco-i albérletüket.

Mivel pénzre volt szükségük, a szállodák pedig be voltak telve, ezért három matracot adtak bérbe a nappalijukban, a vendégeknek pedig reggelit is készítettek a pénzükért cserébe.

Instagram

Az Instagram napjainkban az egyik legnagyobb közösségi platform. A szoftver első verzióját nyolc hét alatt készítette el két informatikus, az egyediségének köszönhetően pedig hamar felkapott alkalmazássá vált.

Uber

Az Uber rendkívül gyorsan elterjedt világszerte. Sokan a legjobb utazási alternatívaként tartják számon, viszont kevesen tudják, hogy a céget mindössze két férfi alapította, akiknek elegük volt abból, hogy a rengeteg problémájuk mellett még az üres taxik megtalálása is gondot okozott.

Snapchat

A Snapchat a mai napig egy nagyon népszerű chat alkalmazás. Ez a siker három egyetemistának köszönhető, akik előjöttek a “millió dolláros ötlettel”: az egyikük beszélgetés közben megemlítette, hogy nem szeretné, ha a barátnőjének küldött képei mentve maradnának.

Túlértékelt startupok

Voltak olyan ígéretes cégek és ötletek, amelyek a pozitív visszhang ellenére is kudarcot vallottak.

Quibi

A Quibi egy 2020 áprilisában debütált platform volt, ami rövid, legfeljebb 10 perces filmek streamelését tette lehetővé.

A telefonra optimalizált streaming szolgáltatónak 1.75 milliárd dollárt sikerült összegyűjtenie, azonban hamar kiderült, hogy a világhírű streaming platformok mellett egy ennyire szűk közönségre összpontosító cég nem tud érvényesülni.

  • A Quibi még annak ellenére sem tudott sikert aratni, hogy nagy vállalkozások fektettek a cég jövőjébe.

Munchery

A Munchery egy amerikai cég volt, amelyik mikróhullámú sütőben elkészíthető ételeket szállított házhoz. A cég rendkívül sikeres volt San Franciscoban, ezért később New Yorkba és Los Angelesbe is terjeszkedni kezdett.

A költséges terjeszkedés és az újonnan megjelenő ételfutár cégek miatt a Muchery előbb visszalépett pár városból, majd 2019-re teljesen bezárt.

  • Ilyenkor látszik, hogy a kezdetleges siker sokszor nem elég a hosszú távú működéshez.

Mi az a startup?

A startup egy olyan cég, amelyik rövid múlttal, de ugyanakkor magas növekedési potenciállal rendelkezik.

Kinek való a startup befektetés?

A startup befektetés olyan tapasztalt befektetőknek való, akik magas kockázat mellett magas profitot szeretnének elérni.

Miből áll egy startup cég indítása?

Ebben a cikkben leírtuk, hogyan tudsz te is egyéni, saját vállalkozást indítani.

Milyen startup ötletek vannak?

Itt összefoglaltuk a legjobb vállalkozás ötleteket, amelyek akár kezdőtőke nélkül is megvalósíthatóak.

Dönts okosan!

A startup cégek rengeteg potenciállal rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy egy megfelelő befektetés esetén a pénzed is megsokszorozódhat. Vigyáznod kell, hogy milyen céget választasz, mivel a startupok általában nem rendelkeznek tartalmas pénzügyi múlttal. A sikeres startup befektetők is éltek át kudarcokat és valószínűleg olyan cégekbe is fektettek be pénzt, amelyek később csődbe mentek. Neked kell eldöntened, hogy melyik befektetést érdemes választanod. Hogyha össze akarod hasonlítani a befektetéseket, illetve új lehetőségeket akarsz megismerni, akkor olvasd el az erről szóló bejegyzésünket.

Hasonló befektetésről szóló cikkek

Was this article helpful?

1 out of 1 found this helpful

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett
A Financera-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítsünk önnek a pénzügyeiben. Minden tartalmunk a Szerkesztési Irányelveinket követi. Nyitottan bemutatjuk, hogy hogyan értékeljük a termékeket és szolgáltatásokat az Értékelési Folyamatunk során, valamint azt is, hogy miből származik a bevételünk a Hirdetői Felhívásunkban.
Szerző Gere Attila

Attila a kezdetektől fogva a Financer.com Magyarország pénzügyi szakértője, aki több, mint 5 éves pénzügyi és befektetői tapasztalattal maga mögött többtucatnyi nagysikerű cikket szerkesztett a Financer.com oldalára. Aktív kisbefektetőként szakértelmet nyert a befektetések témájában, így a tőzsdepiacról, illetve a kriptovalutákról is gyakran megosztja a tudását.

Megosztás
Read Icon 436 megtekintés
A Financera használatával jelentős változást teszel.  Bővebben