Az értékpapírszámla egy nyilatkozat, ami megmutatja, hogy milyen értékpapírok állnak a birtokodban.
Ezt rengeteg banknál meg tudod nyitni, viszont a fenntartása költségekkel jár, ezért csak akkor érdemes igényelni, ha rendszeresen fogod majd használni.
Ebben a cikkben mindent leírtunk számodra, amit az értékpapírszámláról tudni érdemes!
Mi az értékpapírszámla?
Az értékpapírszámla hasonlít egy hagyományos bankszámlához, azzal a különbséggel, hogy a számlán nem csak pénzt, hanem értékpapírokat is számon tartanak. Egy folyószámlán ezzel ellentétben kizárólag pénzt lehet tárolni.
Az értékpapírszámla kezelése roppant egyszerű, ugyanis szinte teljesen megegyezik a folyószámla kezelésével.
A következő két listában összefoglaltuk az értékpapírszámla előnyeit és hátrányait:
Minden befektetésedet egy helyen kezelheted
Egyszerű a számlanyitás
Hosszú távú befektetésre is alkalmas
A számlán egyszerre pénzt és befektetéseket is tárolhatsz
Értékpapírszámla előnyei
-
Csak a banknál elérhető termékekbe fektethetsz be
-
A legtöbb tranzakció költséggel jár
-
Az értékpapírszámla megszüntetése bonyodalmat okozhat
-
A tőzsdepiaci befektetésre léteznek modernebb, gyorsabb alternatívák
Értékpapírszámla hátrányai
Ahhoz, hogy jobban megértsd a különbséget az értékpapírszámla és a folyószámla között, a következő két listában összefoglaltuk a legfőbb eltéréseket:
Értékpapírszámla
- A számlán befektetéseket tudsz tárolni, illetve befektetni kívánt pénzt
- Az értékpapírszámla nem használható banki utalásokra
- Értékpapírszámlát bankoknál, brókereknél és a Magyar Államkincstárnál (kincstári értékpapírszámla) is tudsz nyitni
Folyószámla
- A folyószámlán pénzt tárolhatsz, amivel rendszeres utalásokat végezhetsz
- Folyószámlát csak kereskedelmi bankoknál nyithatsz
- A folyószámlára kaphatsz fizetést, illetve érkezhetnek rá más felektől is utalások
Mint látható, az értékpapírszámla kizárólag befektetésre, és a befektetéseid tárolására alkalmas – hagyományos banki tranzakciók lebonyolítására nem használhatod.
Mit tarthatsz egy értékpapírszámlán?
Egy értékpapírszámlán számos befektetési terméket tárolhatsz, ezeket a következő listában foglaltuk össze:
- részvények
- kötvények
- állampapírok
- ETF-ek
- befektetési jegyek
- határidős tőzsde kontraktusok
- opciók
Az eszközökön kívül lehetőséged van pénzt is tartani a számládon, amelyet befektetésre használhatsz fel. Amennyiben eladsz egy értékpapírt a számládról, az értékét szintén a számlára fogod megkapni.
Befektetővédelem
A brókercégeknél a befektető pénzéhez kizárólag saját maga tud hozzányúlni. Ennek köszönhetően senki nem tudja ellopni vagy elsikkasztani a befektetett pénzedet.
A magyar piacon a BEVA felelős azért, hogy 100.000 eurós összeg alatt ne történhessen semmiféle kellemetlenség.
Ha a szolgáltató hibájából eltűnnek az értékpapírjaid, akkor a BEVA kifizet, viszont ha a saját hibádból veszíted el őket, akkor nem kapsz kártérítést.
A megfelelő értékpapírszámla kiválasztása
Minden kibocsátó más ajánlatokkal rendelkezik, ezért nem mindegy, hogy melyik pénzintézetnél nyitsz értékpapírszámlát. A feltételek és a kínált termékek szintén változnak.
Értékpapírszámla összehasonlítás szempontjai
Szerintünk a következő szempontok alapján érdemes összehasonlítani az értékpapírszámlákat, ebben a fontossági sorrendben:
- A cég biztonsága
- Elérhető befektetési termékek
- Számlával kapcsolatos költségek
- Befektetéssel járó költségek
- Számlával kapcsolatos szolgáltatások
- Online elérhetőség/kezelhetőség
Ne feledd, hogy lehet, hogy egyik banknál több elérhető termék közül választhatsz, de a számla fenntartása is több költséggel jár.
Értékpapírszámla nyitás előtt érdemes jól elgondolkodni azon, hogy pontosan mibe is szeretnéd fektetni a pénzed, és eszerint dönteni a legjobb értékpapírszámla mellett.
Aki például kizárólag állampapírt szeretne vásárolni, annak nem érdemes kereskedelmi banknál számlát igényelni. Az Államkincstárnál elérhető kincstári start értékpapírszámla ingyenes megoldást biztosít az állampapír vásárlásra.
Nem lehet befektetéseket utalni
Fontos észben tartani, hogyha meg akarod szüntetni a számládat, akkor a megvásárolt befektetési jegyeket nem tudod egy másik számlára átutalni.
Az “utalásra” az egyetlen megoldás az, ha eladod az összes terméket, majd egy újonnan nyitott számlán újból megvásárolod őket.
Választás előtt rengeteg egyéb szempont is felmerül, amit érdemes figyelembe venni. A kibocsátó cég pozitív múltja, stabil pénzügyi háttere szerintünk ugyanannyira fontos, mint például a számla költségei.
Az értékpapírszámla két fő típusa
Az értékpapírszámlákat az elérhető befektetési termékek szempontjából két fő csoportba lehet osztani: beszélhetünk hagyományos értékpapírszámlákról, illetve tőzsdei kereskedést biztosító értékpapírszámlákról.
Hagyományos értékpapírszámla
kötvények
Elérhető termékek
A hagyományos értékpapírszámla a legnépszerűbb típus az átlagos ügyfelek körében. Ez a számla alkalmas arra, hogy államkötvényeket és különböző befektetési jegyeket vásárolj vele.
Legtöbbször a bank csak a saját befektetési alapjait engedélyezi ezeken a számlákon, ezért tényleg vigyázni kell, hogy melyik pénzintézetet választod.
Hiába találod meg a legolcsóbb értékpapírszámlát, ha később kiderül, hogy a segítségével csak magas költségű, kedvezőtlen alapokba tudsz befektetni.
Egy kedvezőtlen befektetés sokkal nagyobb károkkal jár, mint egy párezer forinttal drágább értékpapírszámla.
Tőzsdei kereskedést biztosító értékpapírszámla
állampapírok
kötvények
befektetési alapok
ETF-ek
egyéb tőzsdepiaci termékek
Elérhető termékek
Ezt a típusú értékpapírszámlát befektetési jegyek és tőzsdei termékek megvásárlására is használhatod. A választék sokkal szélesebb körű, mint az előző számla esetében.
Mindig nézz utána, hogy az adott számlával pontosan milyen tőzsdei termékeket tudsz elérni. Ha például a Budapesti Értéktőzsdén szeretnél befektetni, akkor olyan számlát keress, amelyik ezzel az opcióval is rendelkezik.
Nagyon sokan például a külföldi tőzsdére akarnak befektetni, erre pedig nem minden bank ad lehetőséget. Megoldhatod azt is, hogy az értékpapírszámlát külföldi szolgáltatótól kéred, így ezt külföldön fogod vezetni.
Több értékpapírszámlánál a minimum számlaméretet is meghatározzák. Ez azt jelenti, hogy a számla megnyitása egy határösszeghez van kötve, tehát értékpapírszámla nyitás előtt érdemes tartalékkal rendelkezni.
Speciális értékpapírszámla típusok
A bemutatott értékpapírszámlákon kívül két típust érdemes még megemlíteni: a tartós befektetési számlát, illetve a nyugdíj-előtakarékossági számlát.
Tartós befektetési számla (TBSZ)
A tartós befektetési értékpapírszámla egy kedvezményes számlatípus, ami lehetőséget ad arra, hogy jobb feltételek mellett tudj pénzt megtakarítani:
- Ha 3 évig nem nyúlsz az egyenlegedhez, akkor csak kamatadót vonnak le a számládról.
- Amennyiben 5 évig nem használod a számlát, kamatadót sem kell fizetned.
Értékpapírszámlát is tudsz tartós befektetési számlaként nyitni, így elkerülheted a kamatadót. Fontos megjegyezni, hogy TBSZ számlára évente csak egyszer lehet pénzt befizetni.
Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
A nyugdíj-előtakarékossági számla a TBSZ-hez hasonlóan szintén egy államilag támogatott megtakarítási forma, azzal a különbséggel, hogy a számlán kamatoztatott pénzösszeghez csak nyugdíjas korodban férhetsz hozzá.
A NYESZ a kamatadó-mentességen kívül 20%-os adóvisszatérítésben is részesít, így az egyik legkedvezőbb számlatípusnak mondható.
Az értékpapírszámla költségei
Mint minden számla, az értékpapírszámla is rendelkezik kisebb-nagyobb költségekkel.
A következő díjakat kell figyelem előtt tartanod, ha ilyen számlát szeretnél működtetni:
Költség | Magyarázat |
---|---|
Számlavezetési díj | A számlavezetési díjat a brókercég állítja ki. Egy kis összegről van szó, amit rendszeres időközönként kell fizetni. |
Kereskedési költség | Amikor értékpapírt vásárolsz vagy adsz el, akkor egyes bankok kereskedési költséget számolnak fel. Van bank, ahol csak az eladáskor kell fizetni, de olyan is akad, ahol mindkét tranzakció díjmentes. |
Inaktivitási díj | Ha huzamosabb ideig nem veszed igénybe a számládat, akkor némely bank inaktivitási díjat számol fel. Ez általában azoknál a bankoknál jellemző, ahol kereskedési költséget is fizetsz a tranzakciókért. |
Kiutalási díj | Amikor kiveszed a pénzed a számláról, kiutalási díjat kell fizetned. Ennek a mértéke változik, sőt, van olyan bank, ahol havonta egyszer ingyenesen is hozzányúlhatsz a számládhoz. |
Devizaváltás | Ha a külföldi tőzsdén fektetnél be, akkor nagy eséllyel váltanod kell majd a devizák között. A pénzváltás mindig költséggel jár. |
Értékpapírszámla adózás – erről se feledkezz meg!
Az értékpapírszámlán található egyenlegre adófizetési kötelezettség érvényes:
- A számlán felhalmozott kamatra, nyereségre 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni.
Ha valamilyen adókedvezményben részesülsz, akkor lényegében növelni tudod a befektetéseid jövedelmezőségét, hiszen a felvett összeg után kevesebbet kell adóznod.
Fektess be értékpapírszámla nélkül!
A tőzsdepiacra könnyebb befektetni, mint valaha. Ma már nem vagy köteles külön értékpapírszámlát nyitni ahhoz, hogy a tőzsdepiacon termékeket vásárolhass: az eToro-n pár perc alatt regisztrálhatsz, és elkezdheted a befektetést!
Az eToro egy CFD alapú online bróker, melyen keresztül többezer tőzsdepiaci termékbe be tudsz fektetni. Ide tartoznak a következők:
- részvények
- kriptovaluták
- ETF-ek
- devizák
- indexek
Regisztrációkor egy $100.000-os demo számlában részesülsz, melynek egyenlegét az oldal és a befektetések kockázatmentes tesztelésére tudod felhasználni.
eToro áttekintés videó
Az alábbi rövid videóban megtanulhatod, hogyan hozz létre egy eToro fiókot és hogyan kezdj neki a befektetéseknek ezen a platformon.Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 51%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontold meg, ha érted-e, hogyan működnek a CFD-k, és megengedheted-e magadnak a pénzed elvesztésének a magas kockázatát.
Értékpapírszámlát nyitnál?
Nem létezik olyan, hogy egy értékpapírszámla minden befektetőnek megfeleljen. Lehetőséged van több típus, illetve több bank közül választani, ezért mindenképp nézz utána, hogy melyik ajánlatot érdemes választani.
Ha hosszabb időre szeretnél befektetni, akkor egyik értékpapírszámlával sem járhatsz rosszul. Amennyiben viszont aktívan szeretnél kereskedni, jobban bele kell ásnod magad a témába.
Mindig tartsd szem előtt a célod, és a stratégiát, amit használni szeretnél.
Befektetés kipróbálása demo számlával
Mint említettük, véleményünk szerint sokkal egyszerűbb az interneten egy brókeren keresztül befektetni, mint egy értékpapírszámlát nyitni: ez egy gyorsabb, kényelmesebb, modernebb, és sokszor olcsóbb megoldás egy hagyományos értékpapírszámlánál.
Ha kockázatmentesen szeretnéd kipróbálni a befektetést, akkor az eToro-n nyithatsz egy ingyenes $100.000-os demo számlát, amivel bármilyen termékbe be tudsz fektetni az oldalon:
Gyakran Ismételt Kérdések
Mi értelme van az értékpapírszámlának?
Milyen devizával működik az értékpapírszámla?
Hol tudok értékpapírszámlát nyitni?
A legtöbb kereskedelmi banknál lehetőséged van értékpapírszámlát nyitni. Minden bank más feltételekkel és költségekkel dolgozik, ezért olyan számlát válassz, amely előnyös feltételekkel rendelkezik.
Hogyan aktiválhatom az értékpapírszámlámat?
Mikor elkészíted az értékpapírszámlát, be kell fizetned egy minimális összeget, ami általában 10.000 – 30.000 Ft-ot jelent. Ebből az összegből bármilyen elérhető értékpapírt vásárolhatsz.
Milyen termékeket választhatok az értékpapírszámlára?
Hogyan érhetem el az értékpapírszámlán található egyenleget?
Összefoglaló
Ha befektetni szeretnél, akkor előbb utóbb valószínűleg szükséged lesz egy értékpapírszámlára.
Értékpapírszámlát bármelyik banknál tudsz nyitni, és a pénzegyenleg mellett befektetéseket is tárolhatsz rajta. Mielőtt egy adott bank mellett döntenél, ellenőrizd a pénzintézetnél elérhető termékeket és a számla költségeit.
Ha a befektetéshez egy netes brókert választasz, akkor megszabadulhatsz a számlakészítéstől.
Források
- Értékpapírszámla - Magyar ÁllamkincstárOlvasva: 2024. 03. 30.
- Értékpapírszámla - OTP BankOlvasva: 2024. 03. 30.